HiFi & Professional Audio Forum  

Razgovori o audio file-ovima

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: Da li je Router HiFi komponenta ?

Post by Sir Oliver » 17 Sep 2012, 21:18

Jel se ovde lupa il se zahebava?

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 17 Sep 2012, 22:13

RIVIERA wrote:Ja NE PROPAGIRAM ni jedan ni drugi format
govorim ono sto sam primetio iz licnog iskustva.
ne nagovaram nikoga niti ikoga ubedjujem u bilo sta
Samo pokusavam da dam racionallne argumente za odredjene stvari
.
prvo trebalo bi razdvojiti tehnicke stvari od onoga sta se desava u realnosti
.
prebacivanje fajlova iz wav u flac se moze izvrsiti na 2 nacina
a) on the fly to jest u toku ripovanja
b) i tek posto ze izripuje wav fajl pa tek onda prbaci u flac
ti fajlovi ce biti razliciti posto se jedan odvija u real time-u a drugi ne
.
Svako program ima svoj engine za prebacivanje u flac kao i u bilo koji drugi program
od toga isto zavisi kvalitet rezultata.
.
necu da budem zlurad, ali uvek bih pre utvrdjivao identicnost nekim drugim specijalizovanijim softverom koji je namenjen bas za te stvari nego sa EAC-om kojem to nije osnovna namena.
.
zato flac fjlovi skinuti sa interneta pa cak i oni koji imaju log file, uvek zvuce lose?
Zasto razliciti flac fajlovi istog materijala koji su napravili i postavili na net razliciti ljudi zvuce veoma razlicito?
Hajde i tehnički deo da razjasnimo:

a) ne postoji "real time" ripovanje u FLAC, EAC, recimo, uvek prvo napravi WAV, pa ga onda eksternim programom komprimuje. EAC koristi FLAC u neizmenjenom, izvornom, obliku, znači, onako kako je preuzet sa flac.sourceforge.net. Razlika između WAV fajla koji je napravio EAC i komprimovao ga eksternim FLAC programom "on-the-fly", odnosno odmah po završetku ripovanja, i WAV fajla koji je naknadno komprimovan tim istim FLAC programom, naravno - ne postoji. Dokazivo, i to veoma lako.

b) većina programa koji imaju podršku za FLAC uopšte nemaju sopstveni FLAC "engine" i neku sopstvenu verziju formata, jer je potpuno besmisleno izmišljati rupu na saksiji za nešto što je potpuno besplatno i svima dostupno. Osim toga, format je nešto što ima svoju definiciju, odnosno jedinstven način na koji se informacije kodiraju za skladištenje u kompjuterskom fajlu. Format ne može da se tumači ovako ili onako, jer se to obično završi na najbanalniji način - da fajl nije čitljiv od strane drugog softvera (raspitaj se malo o tome kod ovih naših "Emblaša" sa foruma). Optimizacije samog softvera su naravno moguće, ali se svode na to da se jedan te isti posao završi za što manje vremena (primer: dBpoweramp koji ume da iskoristi sva raspoloživa CPU jezgra, pa je recimo na Quad Core mašini u stanju da radi istovremenu konverziju 4 fajla), ali ovo svakako nema nikakvog uticaja na krajnji rezultat.

Poređenje fajlova bit-by-bit nije baš neki "rocket science" zahtev za današnji softver i hardver, ali koji god alat koristio, neki freeware ili najskuplji komercijalni softver, rezultat će biti isti. Uostalom, što mora bilo koji specijalizovani softver, za poređenje na binarnom nivou poslužiće i običan "file compare" utility koji odavno imaju praktično svi operativni sistemi.

Generalizovanje da baš svi FLAC fajlovi skinuti s neta zvuče loše, ne bih komentarisao...

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 17 Sep 2012, 22:52

prophet wrote:
first wrote:
Sad mi je jasno od koga je propeth pokupio ovakav način razmišljanja,... nažalost pogrešan. :ovo

Eh sad... pa nije prophet to jest ja išao u komitet po mišljenje :oky Čak šta više, još uvek nemam izgrađeno mišljenje po ovom pitanju. Samo sam naveo svoja slušna iskustva koja se po ovom pitanju poklapaju sa RIVIERA-inim.
Nisam ništa loše mislio, samo sam se prisetio da si nešto slično napisao kao RIVIERA, pa sam nekako
povezao te dve stvari. Inače, iz prethodno napisanog se može videti da je ON veoma uporan u nametanju
svog stava, čak i kada nije dobro upoznat sa materijom o kojoj piše, što je baš ovde slučaj. :wink

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 17 Sep 2012, 22:57

RIVIERA wrote:Zip kompresija nema veza sa audio kompresiom
to se moze lako dokazati na taj nacin sto razliciti fajlovi nemaju isti odnos ZiP kompresije
taj odnos je promenljiv u zavisnosti od vaznosti jezgra informacija i sadrzaja
i verovatnoce da se taj sadrzaj ponovo rekonstruise u istom obliku
Fajlovi u sebi nisu jednostavni nego modularni postoje informacije koe su samo informacije i postoji jezgro fajla
nije svaji fajl isti... Tako ce kod nekih fajlova zipovanje biti neznatno a kod nekih i do polovine...
.
kod flac fajlova se memorijski sadrzaj skoro u istom odnosu prenosi bez obzira na originalnu duzinu fajla.
.
Ne znam gde da pocnem! :D

Ne, FLAC nema fiksni odnos kompresije u odnosu na original.
Odnos se krece izmedju 40% i 60%, u zavisnosti od slozenosti materijala.

.
prvo trebalo bi razdvojiti tehnicke stvari od onoga sta se desava u realnosti
.
prebacivanje fajlova iz wav u flac se moze izvrsiti na 2 nacina
a) on the fly to jest u toku ripovanja
b) i tek posto ze izripuje wav fajl pa tek onda prbaci u flac
ti fajlovi ce biti razliciti posto se jedan odvija u real time-u a drugi ne
.
Svako program ima svoj engine za prebacivanje u flac kao i u bilo koji drugi program
od toga isto zavisi kvalitet rezultata.
.
Ne, svaki program nema svoj engine od kojeg zavisi kvalitet FLAC kompresije, vec su u pitanju plugin-ovi zasnovanoj na originalnoj FLAC tzv. "library".

Znaci svi programi koriste isti osnovni kod za FLAC kodiranje/dekodiranje, samo je on spakovan u plugin-ove prilagodjene odredjenim programima.

Neki programi kao EAC koriste eksternu FLAC instalaciju.

Rezultat je uvek isti i ne zavisi od upotrebljenog programa.

Kao sto je i rezultat raspakivanja .ZIP arhive isti, bilo da ju je kreirao WinRAR, WinZip, PKZip, itd.

Sto se on the fly konverzije u toku ripovanja tice, to nije postupak kao muzicki playback gde je bitan precizan tajming,
koji bi konverzija mogla ometati i snizavati kvalitet zvuka/ripa.

CD-ovi se ripuju sektor po sektor, u slucaju EAC-a po nekoliko puta/iz vise prolaza, koji se medjusobno uporedjuju,
a sadrzaj se kopira u fajl tek kada je isti sektor u vise prolaza ocitan identicno.
Zato i brzina ripovanja varira, jer je za ocitavanje nekog sektora potrebno vise prolaza a nekog manje zavisno od fizickog stanja diska.

EAC u stvari i ne radi on the fly konverziju, vec PCM za svaki track smesta u temp fajl na disk, a zatim radi konverziju u FLAC...

Videti redosled radnji na slici u "Status" polju:

Image

necu da budem zlurad, ali uvek bih pre utvrdjivao identicnost nekim drugim specijalizovanijim softverom koji je namenjen bas za te stvari nego sa EAC-om kojem to nije osnovna namena.

Da li si uopste probao?

Koji si rezultat dobio ako jesi?

To sa EAC-om sam naveo samo kao najlaksi nacin za poredjenje

Ako ne verujes EAC-u samo napred! Utvrdi bilo kojim drugim programom.

Vec sam pomenuo postupak u Cool Edit-u (sada Adobe Audition):

Otvoris originalni WAV.

Otvoris WAV fajl dobijen konverzijom WAV > FLAC > WAV.

Uradis u njemu Effects>Invert, duplim klikom Select All, zatim Copy.

Predjes na originalni WAV i izaberes Edit>Mix Paste, u dialog-u NE PIPAS NISTA samo proveris da li je ukljucena funkcija "Overlap (Mix)" i kliknes "OK".

Ako su fajlovi identicni ponistice se medjusobno u potpunosti i dobices tisinu - nestace waveform u prozoru programa.

Frequency i spectral analysis prikazi ce takodje biti prazni, i time pokazivati odsustvo bilo kakve razlike medju fajlovima.

Posto nisam ovo dugo radio, pre par minuta sam ponovio ovaj postupak za slucaj da sam zaboravio tacnu proceduru.

Naravno rezultat je bio (po kozna koji put) isti - razlike nema! :)

zasto flac fjlovi skinuti sa interneta pa cak i oni koji imaju log file, uvek zvuce lose?
Ne zvuce uvek lose. :D
Zasto razliciti flac fajlovi istog materijala koji su napravili i postavili na net razliciti ljudi zvuce veoma razlicito?
Mozda zato sto nisu uvek u pitanju ista izdanja/masteri/remasteri nekog albuma.

Ja recimo imam albume David-a Bowie-a u sledecim izdanjima:
RCA made in Germany, RCA made in Japan, RCA made in Japan for Europe, RYKO, RYKO Au, EMI 24 bit remasters, EMI 40th Anniversary...

Znaci sedam (7!!!) razlicitih mastera/remastera i svaki zvuci malo drugacije, neki skoro identicno a neki i poprilicno drugacije.

Kada bude bilo vremena, mozemo svi da se nadjemo i da napravimo slepi test:

Uzmemo recimo pet fajlova od kojih su cetiri u stvari duplikati istog originalnog fajla, samo NAZVANI drugacijim imenom,

...a peti fajl je dobijen naiznenicnom WAV/FLAC kompresijom/rekompresijom jednog od ta cetiri, to jest od originalnog fajla.

Pustimo ih da svi odsviraju nekoliko puta zaredom, ALI po nasumicnom i svaki put drugacijem redosledu.

Naravno, nezavisni sudija je pre pustanja zabelezio redosled sviranja fajlova i zna koji je koji.

Ako se razlika tako jasno cuje, trebalo bi da SVAKI PUT NEPOGRESIVO prepoznamo kada svira fajl koji je prosao kroz FLAC kompresiju/rekompresiju.

Ja verujem da se razlika nece cuti, a ako neko veruje da ce se cuti, mozemo da stavimo i neke pare kao ulog, pa da stvar bude zanimljivija! ;) :D

Onaj ko veruje da ce se cuti, moze da bira i referentni sistem koji ce tu razliku sigurno moci da prikaze.

Da ne bude posle nije dovoljno dobar sistem, pa se zato nije culo... :D

EDIT:

Kucao i kucao, a sada videh da je i NeatGuy vec napisao dobar deo ovoga sto sam i ja napisao... :)

.

.
Last edited by Kuja on 17 Sep 2012, 23:02, edited 1 time in total.

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 18 Sep 2012, 07:48

@neaGuy
procitaj lepo i proveri
proveri memorijske odnose nekoliko wav fajlova i hnihovih pripadajucih flac fajlova
zatim pogledaj njihove odnose
.
sledece uzmi ralicite tipove fajlova ali po mogucstvu istoe ili slicne memorijske vrednosti
napravi zip pandane i odnose pocetnoih i zipovanih fajlova
videces da se odnosi veoma razlikuju...
.
(ne verujem da imam neki veci ugled od bilo kog clana ovog ili bilo kog drugog foruma...)

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 18 Sep 2012, 07:54

to je odnos otprilike koji je KUJA naveo
flac kompresija ima dinamicki deo koji komprimuje informaciju po kriterijumu
i u zavisnosti od psihoakustickih parametara kao i tehnickih
(odredjeni spektar koji je bitniji za ljuski sluh, sub nivoi gde ima "praznih" delova itd)
ALI to se uvek krece u tom prilicno ustaljenom odnosu oko 50% (40% do 60%)

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Sep 2012, 09:11

Flac je lossless format i po svojoj definiciji on ne gubi nikakvu informaciju u odnosu na originalni WAV file od kojeg je nastao. Jedina razlika koja se pri tom javlja jeste neophodnost dodatnog preprocesiranja flac files (raspakivanja) koja uzima za sebe odredjene resource (CPU) u uredjaju. Teoretski posmatrano, ako uredjaj koji vrsi repordukciju ima dovoljno jak procesor (a neki streameri ga nemaju), onda ne bi trebalo da se cuje bilo kakva razlika u zvuku. Ili ako se konverzija formata (iz FLAC u WAV) vrsi od strane muzickog servera, ako se streaming obavlja preko nekog DLNA na compu.

Medjutim, i pored toga u HiFi svetu se iskristalizovalo misljenje da je jedini pravi "audiofilski" format WAV ! Tacka ! (Embla npr. kada vrsi RIPovanje to radi iskljucivo u WAV formatu). Razlog: WAV bolje "svira". Prisustvovao sam par puta profesionalno uradjenim testovima FLAC vs. WAV (na jednom sam bio zajedno sa Firstom i Saletom u Minhenu) gde nam je jasno bilo sugerisano da WAV bolje zvuci. Objasnjenje pri tom nije dato. Mislim da ga i nema. A nisam siguran i da ta razlika uospte postoji.

Interesantno je da sve cesce na AVAXu nailazim na posebno naglasene napomene kako je FLAC uradjen sa nivoom kompresije 8 (najmanja kompresija, najveci file) sto bi opet trebalo da sugerise dobar kvalitet. Imam utisak da postoji neka podozrivost prema svemu sto je na bilo koji nacin komprimovano. Psiholoski efekat ?

U zadnje vreme sve cesce sebe hvatam kako RIPujem u WAV formatu ... :D

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 18 Sep 2012, 09:28

Iako mislite da trujem temu ja bih opet zamolio za odgovor.
Da li vam se CD bolje čuje od Flaca?
Ja sam poredio CD i Flac od tog CDa i CD se bolje čuje.
Onda sam poredio (Avax) flac i CD dobijen od tog flaca i opet se CD bolje čuje.
Jedino što sam mogao da zaključim je da je CD player bolji od streamera.
Da li je neko eksperimentisao sa opremom gde bi se eliminisao uticaj razlike CDa i streamera? ( Npr CD sa DIG inputom koji može da radi kao DAC i možda Embla pa da se i CD i flac propuste kroz isti hardver)?
Ako mislite da trujem temu može i odgovor na PP.
hvala

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 18 Sep 2012, 09:43

Kujo
naravno da nemam nista protiv, cak bi i voleo da se nadjemo i poslusamo nesto od muzike, uvek sam za to da se ljudi sastanu uzivo
jel kada ovako komuniciramo preko foruma svi se pretvaramo u neke banan-men-ove, kad se uhvatimo tastature dolazi do transformacije...ha..ha..
A kad spomenu Dejvid Bouvija izmedjuostalog sam slusao i taj materijal dostupan na internetu, naravno ne samo to...
.
Kujo, sto se tice posta
ma OK je sve to ALI
treba napraviti sustinsku razliku
u metodologiji i cilju.
,
identicnost fajlova nije sama po sebi nikakav dokaz ni cilj.
cak u ovom slucaju moze da bude i kontra argument.
Zbog toga sto predvidjeni rezultat celog procesa nije identicnost fajlova to je samo jedan od koraka u procesu
(i to je vrlo slicno teotijama A-D i D-A konverzija koje datiraju jos iz po nekim podacima izmedju 36 i 51...)
Poenta je da zvucni rezultat po mom misljenu nije isti
Kako i zbog cega to me ne interesuje...
.
BTW
I moj dobar prijatelj inace izvrstan programer
(neuporedivo bolji od mene...)
koji je iz ideoloskih razloga po inerciji
imao slicno misljenje koje je bilo na strani flac formata
posle slusnih testova promenio misljenje...
.
drugo mozda i najvaznije
(i ja sam to vec rekao) a ti si isto primetio u jdnom od prethodnih postova
razliciti playeri, a da ne govorimo o razlicitim izdavacima
imaju iste komprimovane formate veoma razlicitog kvaliteta u zvucnom rezultatu.
To direktno znaci da su i programski paketi koji formiraju fajlove razliciti.
To dalje implicira na to da je vadjenje iz konteksta slusanja i razmatranje samo fajla
nije zadovoljavajuci metod.
.

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 18 Sep 2012, 10:21

Izvinjavam se ali sam sada pazljivo procitao sve postove od
offtopica,
i
moram da kazem da je napravljeno nekoliko licnih gresaka
1. Off topic je zapoceo First (pisem nickname a ne povretnu zamenicu ON, ONA ONO ONI...)
2. je moja uslovna licna greska sto sam pokusao da objasnim, a znao sam unapred sa velikom verovatnocom gde to sve vodi...
3. licna greska NeatGuy - zbog potpuno neprimerenog i arogantnog arbitriranja i ucutkivanja SirOlivera koji je pristojno ucestvovao u temi
proglasen za trovanje...
4. First - uvlacenje drugih clanova u raspravu (pozivanje Propheta) sa cinicnim komentarima o ideoloskoj pripadnosti itd - potpuno neprihvatljivo
5. NeatGuy - komentari i konstatcije o nefirmiranim DAC-ovima njihovoj ceni uopsteno o stvarima koje ga se uposte NE ticu i sa tim nema nista, mogu reci netacne, arogantne i bahate a naizgled kao duhovite sentence...
6. NeatGuy - netacno citanje i interpretiranje postova receno = NE izmislja - interpretireno "izmislja"... itd ima jos toga.
.
ima tu jos toga ali ovo je osnovno i stoji faktografski, jednostavno se nemoze poreci i nije podlozno relativizaciji...
Zao mi je zbog toga jer ne vidim potrebu za tako necim
Jedan moj prijatelj je ranije primetio da rado posecuje AudioHard forum zbog toga sto na forumu vlada po njegovim recima
relaksiranija, manje konfrontirajuca, i nekeko kulturnija atmosfera, gde se clanovi koji se MOZDA ne slazu oko nekih tema
sa dozom normalnosti i bez propagandne psihoze odnose jedni prema drugima. Uovom of topicu to nije bilo tako. sorry.
nadam se da se nece nastaviti u tom stilu, a ja cu se potruditi da barem sa moje strane ne doprinesem tome u negativnom smislu...
:slus
.
IPAK
potrebno je imati u vidu jednu bitnu stvar a to je da ovde bas niko od nas nije vrhunski ekspert u specificnim oblastima
koje su veoma cesto teme. Ovo jeste obican forum ali ja stvarno ne mogu da podnesem da neko ko nije ovlascen, nije placen za to
i uz to jos potpuno neprimereno i netacno ucutkuje clanove, vadi iz konteksta i arogantno arbitrira u temi.

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 18 Sep 2012, 10:34

first wrote:
prophet wrote:
first wrote:
Sad mi je jasno od koga je propeth pokupio ovakav način razmišljanja,... nažalost pogrešan. :ovo

Eh sad... pa nije prophet to jest ja išao u komitet po mišljenje :oky Čak šta više, još uvek nemam izgrađeno mišljenje po ovom pitanju. Samo sam naveo svoja slušna iskustva koja se po ovom pitanju poklapaju sa RIVIERA-inim.
Nisam ništa loše mislio, samo sam se prisetio da si nešto slično napisao kao RIVIERA, pa sam nekako
povezao te dve stvari. Inače, iz prethodno napisanog se može videti da je ON veoma uporan u nametanju
svog stava, čak i kada nije dobro upoznat sa materijom o kojoj piše, što je baš ovde slučaj. :wink

No problemo, u svakom momentu bih tvrdnju da imam isti način razmišljanja kao RIVIERA mogao da shvatim kao kompliment. Naravno različiti smo ljudi a delimo istu strast prema muzici. :mr

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Sep 2012, 10:49

Sir Oliver wrote: ...Da li vam se CD bolje čuje od Flaca?
Upravo tako, koristiš različite uređaje, koji imaju različite DAC-ove, a verovatno ti ni kablaža nije ista za oba uređaja.
Sir Oliver wrote: Da li je neko eksperimentisao sa opremom gde bi se eliminisao uticaj razlike CDa i streamera? ( Npr CD sa DIG inputom koji može da radi kao DAC i možda Embla pa da se i CD i flac propuste kroz isti hardver)?.....
hvala
Ja sam eksperimentisao, jer koristim Audiolab 8200CD koji je takođe i eksterni DAC kada reprodukciju vrši SB Touch.
Sve razlike koje su se pojavljivale u ovom slučaju su bile u direktnoj zavisnosti od koaksijalnog kabla između SB-a i DAC-a,
kao i USB kabla između SB i HDD. Od kada su kod mene na tim pozicijama postavljeni kvalitetni kablovi, blaga prednost
je na strani reprodukcije SB Touch-a.

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 18 Sep 2012, 11:13

RIVIERA wrote:to je odnos otprilike koji je KUJA naveo
flac kompresija ima dinamicki deo koji komprimuje informaciju po kriterijumu
i u zavisnosti od psihoakustickih parametara kao i tehnickih
(odredjeni spektar koji je bitniji za ljuski sluh, sub nivoi gde ima "praznih" delova itd)
Tako radi lossy kompresija tipa MP3, ali ne i FLAC. :)

U slucaju MP3-a, stepen kompresije odredjujemo sami - zadajemo zeljeni bit rate u kbps
i vezano sa tim velicina fajlova moze drasticno varirati, a samim time i kvalitet zvuka.

Sto se FLAC-a tice...
RIVIERA wrote:ALI to se uvek krece u tom prilicno ustaljenom odnosu oko 50% (40% do 60%)
Ovo je upravo vezano za lossless prirodu FLAC kompresije - posto nema gubitaka stepen kompresije je uvek jako slican, tu negde oko 50%.

Znaci ni vise ni manje od toga se ne moze izbaciti, posto je u pitanju kompresija bez gubitka.

RIVIERA wrote:identicnost fajlova nije sama po sebi nikakav dokaz ni cilj.
cak u ovom slucaju moze da bude i kontra argument.
Zbog toga sto predvidjeni rezultat celog procesa nije identicnost fajlova to je samo jedan od koraka u procesu
Ja bih ovde zavrsio diskusiju (na ovu temu), posto nemam nista vise da dodam... :)

Ako su dva WAV-a po sadrzaju bit po bit identicna, oni po meni moraju svirati identicno.

Sistem koji ih reprodukuje je "mashina", nema saznanje koje je poreklo tih WAV-ova
(originalni CD rip, ili konverzija istog u FLAC pa natrag u WAV)
pa samim time ni kvalitet reprodukcije ne moze prilagodjavati tom saznanju. :)

Ako ipak u nasim uredjajima zive mali ljudi,
prate sta radimo sa nasim fajlovima i kaznjavaju nas losijim zvukom ako vide da smo radili konverziju u FLAC,
onda mozda i gresim! :D

Shala! ;)

RIVIERA wrote:Kako i zbog cega to me ne interesuje...
OK, dogovoreno! Necemo vise na ovu temu, zakopavam sekiru. :)

.
Last edited by Kuja on 18 Sep 2012, 12:48, edited 2 times in total.

Topic author
first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Sep 2012, 11:20

RIVIERA wrote:Izvinjavam se ali sam sada pazljivo procitao sve postove od
offtopica,
i
moram da kazem da je napravljeno nekoliko licnih gresaka........
@RIVIERA
Nije te valjda uvredila zamenica „ON“??? :shock:

I da,... tolika diskusija i toliko objašnjenja, a ti si tek sada pažljivo pročitao šta su drugi imali da ti kažu o tome da FLAC nije lossy format. :mr

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Sep 2012, 11:57

Sir Oliver wrote:Iako mislite da trujem temu ja bih opet zamolio za odgovor.
Da li vam se CD bolje čuje od Flaca?
Da li je neko eksperimentisao sa opremom gde bi se eliminisao uticaj razlike CDa i streamera? ( Npr CD sa DIG inputom koji može da radi kao DAC i možda Embla pa da se i CD i flac propuste kroz isti hardver)?
Ako mislite da trujem temu može i odgovor na PP.
hvala
Trebalo bi da network player bolje svira od CD playera jer je predpostavka da CD transport proizvodi vise gresaka ocitavanja nego sto je to slucaj kod network playera. Ali kao i uvek - to zavisi i od cd playera i od network playera ... od DACa ... i od gomile drugih stvari.

Mislim medjutim da je pravac koji je trenutno u trendu - prema network playerima - ispravan i da ce polako zameniti CD player kao izvor zvuka.

Post Reply