HiFi & Professional Audio Forum  

Schiit Audio Gungnir DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Schiit Audio Gungnir DAC

Post by DejanM » 04 Nov 2012, 18:38

Schiit Audio je stigao i danas je instaliran u moj B-system.

Evo par slika:
Gungnir spreda.jpg
Gungnir spreda.jpg (170.45 KiB) Viewed 2079 times
Gungnir spreda.jpg
Gungnir spreda.jpg (170.45 KiB) Viewed 2079 times

Detalje o ovom uredjaju mozete ovde da procitate:

http://schiit.com/cart/index.php?main_p ... ucts_id=11

Ja sam kupio verziju bez USB ulaza.
Attachments
Gungnir otpozadi.jpg
Gungnir otpozadi.jpg (164.65 KiB) Viewed 2079 times
Gungnir otpozadi.jpg
Gungnir otpozadi.jpg (164.65 KiB) Viewed 2079 times
Last edited by DejanM on 04 Nov 2012, 19:16, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Schiit Audio Gungnir DAC

Post by DejanM » 04 Nov 2012, 18:58

Rezon iza ove kupovine je sledeci:

- Schiit Audio prodaje svoje proizvode samo direktno putem interneta. To znaci da nema distributera i prodavaca koji se ugradjuju u cenu. To dalje znaci da ako prodavac trazi za svoj proizvod 600 eura, onda bi taj uredjaj na trzistu, prodavan na uobicajeni nacin (znaci sa marzama za distributera i prodavca) kostao 4-5 puta vise. To znaci da mi ovde govorimo o uredjaju cija bi trzisna vrednost bila u klasi uredjaja od 2500 do 3000 eura.
- Jason Stoddard i Mike Moffat, likovi koji stoje iza Schiit Audio, jesu poznate face u HiFi sa impresivnim pedigreom
- Cela prica oko Schiit Audia se zasniva na no-nonsence proizvodima, pravljenim za realne potrebe i na razuman nacin, bez preterivanja toliko tipicnim za danasnji HiFi. Oni se zapravo sprdaju sa danas rasprostranjenom strategijom u HiFi da se nabijanjem cena pokusava doci do bogate klijentele, gde su profiti najveci.

Ako uporedite konstrukciju Gungnira sa najnovijim proizvodima "brand" firmi u klasi od 2000 do 3000 mogu se uociti odredjene slicnosti ali i razlike. Recimo postoji puno slicnosti izmedju Gungnira i novog Arcam FMJ D33 za 2500 eura. I Arcam i Gungnir imaju dva trafoa za napajanje (za analognu i digitalnu sekciju), nemaju upsampling i stream se prosledjuje do DAC chipova u "native" formatu; oba DACa koriste dva DAC chipa u diferencijalnom modu ( s tim sto Arcam koristi TI a Gungnir AKM chipove), dok je izlazna sekcija kod Arcama uradjena pomocu OPAs dok je Gungnir izlazni stepen uradjen potpuno pomocu diskretnih komponenti (JFetovi i Bipolarni tranzistori). To je prava retkost u ovoj klasi uredjaja.

Novi Musical Fidelity M6 DAC ima interesantno napajanje, ugradjen upsampling (pomocu standardnog TI SRC4392) i izlazni stepen pomocu OPAs. Kosta takodje 2500 eura i ima takodje 2 DAC chipa u dif modu.

Znaci sto se tice same konstrukcije, moja teza da se ovde radi o uredjaju koji bi na trzistu imao cenu oko 2500 eura, jeste ispravna.

Ja sam Gungnir zakacio na moj preamp pomocu balansiranih AudioAnalysis Plus XLR kablova ( Gungnir ima posebno kolo koje balansiranu topologiju izlaznog stepena "svodi" na single-end) - zbog toga je preporucljivo koristiti balansiranu vezu. Izvor je stari Sony DVD player (vidi se na slici) koji je povezan optickim kablom sa Gungnirom i SB Duet koji je spojen Kimber coax kablom.

Slusanje je tek pocelo ....

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 04 Nov 2012, 20:27

Inace interesantno je da se Gungnir relativno dosta greje jer mu izlazni stepen radi u A klasi. Ja ga drzim stalno ukljucenog u struju.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 04 Nov 2012, 23:10

Znaci to je to.. uz 5 godina garancije.. zanimljivo..
gungnir.jpg
gungnir.jpg (135.21 KiB) Viewed 2027 times
gungnir.jpg
gungnir.jpg (135.21 KiB) Viewed 2027 times

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 05 Nov 2012, 10:44

DejanM wrote:To znaci da nema distributera i prodavaca koji se ugradjuju u cenu. To dalje znaci da ako prodavac trazi za svoj proizvod 600 eura, onda bi taj uredjaj na trzistu, prodavan na uobicajeni nacin (znaci sa marzama za distributera i prodavca) kostao 4-5 puta vise. To znaci da mi ovde govorimo o uredjaju cija bi trzisna vrednost bila u klasi uredjaja od 2500 do 3000 eura.
Neće biti da se cene formiraju baš tako. Marže jesu velike, ali nisu baš tolike.
Osim toga, krajnja maloprodajna cena se formira na osnovu proizvođačke cene, koju naravno utvrđuje sam proizvođač.
Sasvim je logično da i proizvođač drugačije formira cenu kada uređaje prodaje preko distributera ili kada prodaju
vrši sam preko interneta, što je još upitnije za ovu tvoju matematiku.

Sve u svemu, tako nećeš mnogo saznati o kvalitetu predmetnog DAC-a.
DejanM wrote: Slusanje je tek pocelo ....
Dakle, sve ovo sa cenama je samo nagađanje. Nema boljeg načina za procenu tog DAC-a od direktnog
poređenja sa nekim drugim (sličnog ili skupljeg cenovnog ranga). Kada se malo razradi, stavi ti njega
pored Emble (ili nekog jeftinijeg DAC-a) i poslušaj kakve su razlike i u čiju korist. To je pravi reper.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Nov 2012, 10:54

Naravno da ova moja "matematika" ne govori puno o kvalitetu nekog proizvoda (mada je dosta tacna kada se radi o proceni koliko bi ovaj DAC kostao na trzistu da se prodaje "normalno"). Slusni test je tu nezamenljiv. Ali mnogo vaznije od te "matematike" jeste sama konstrukcija sprave, koja je tu negde na nivou uredjaja kao sto su Arcam ili novi Musical Fidelity M6 - mada, naravno postoje i razlike. Ne treba smetnuti sa uma da ova sprava kosta otprilike koliko Musical Fidelity M1 a da je pri tom daleko slozenije konstrukcije. Ta "konstrukcija" jeste bila glavni motiv za kupovinu.

P.S.
Jedna ispravka u mom drugom postu koji je first citirao ...

umesto: "To dalje znaci da ako prodavac trazi za svoj proizvod 600 eura ..." treba naravno da stoji:

"To dalje znaci da ako PROIZVODJAC trazi za svoj proizvod 600 eura ..."

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 05 Nov 2012, 11:03

DejanM wrote:"To dalje znaci da ako PROIZVODJAC trazi za svoj proizvod 600 eura ..."
... kada ga prodaje sam preko interneta, da bi manje tražio za njega kada bi ga prodavao preko distributera, ali bi tada maloprodajna cena bila veća.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 06 Nov 2012, 22:23

First, znam pouzdan podatak da su pre dve godine kod HT risivera renomirane firme i maloprodajne cene od 2000 dolara na americkom trzistu dve najskuplje stavke:

- kartonska kutija i liveni inserti ($20)
- licenca za sve one Codec sto su navedeni na prednjoj ploci (oko $30).

Cena za samu gvozdjuriju je smesna, oko 90 dolara po komadu u fabrici.

Prema tome, Dejan je dao konzervativnu procenu. Odnos maloprodajne i proizvodne cene je 10:1 za uredjaje od $2000 . Za skuplje je i vise jer je proizvodna cena manje vise ista.

Sto se Shiita tice, mene interesuje kako svira.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 06 Nov 2012, 23:13

PrekoBare wrote: Prema tome, Dejan je dao konzervativnu procenu. Odnos maloprodajne i proizvodne cene je 10:1 za uredjaje od $2000 . Za skuplje je i vise jer je proizvodna cena manje vise ista.
Nemoj da mešaš proizvodnu cenu sa cenom po kojoj proivođač prodaje svoj uređaj.
Valjda je jasno da i proizvođač treba da zaradi i da neće prodavati svoje uređaje po proizvodnoj ceni.
PrekoBare wrote: Sto se Shiita tice, mene interesuje kako svira.
To i mene zanima.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 07 Nov 2012, 07:58

First, ne mesam ja proizvodnu i prodajnu cenu, naprotiv, sto se vidi i iz onog sto sam napisao.

Naravno da proizvodjac treba da zaradi, ali ni Shiit ne pravi na svoju stetu. drugi isti takav shiit prodaju za 4x vise para.
to nije zarada to je otimanje. Kao kad budalama uvaljuju de lux hamburger za $30 a za te pare mogu da jedu tartar biftek.
Mi razgovaramo o modelu bezobzirnog otimanja i uvaljivanja djubreta po sistemu "ako ne znas sta je dobro gledaj sta je skupo".
gde se za bezobrazno skupe uredjaje ispredaju nekakve bajke o skupocenoj proizvodnji, a oni se stampaju kao novine a kineski robijasi ih pakuju u kutije.

Volter

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Nov 2012, 17:45

Evo jedne bolje slike Gungnir-a:
gungnir.jpg
gungnir.jpg (161.3 KiB) Viewed 1774 times
gungnir.jpg
gungnir.jpg (161.3 KiB) Viewed 1774 times
Komentar za izradu ... Uredjaj je napravljen od alu lima u obliku polozenog slova U. Deluje kvalitetno i funkcionalno. Ima 3 nozice koje su prosecnog kvaliteta. Konektori su standardni ali ok.

Pozadi se nalazi prekidac za On/Off dok se na prednjoj strani nalazi dugme pomocu kojeg moze da se odabere jedan od ulaza. Ima Tos Link, Coax i BNC SPDIF ulaze i ako se doplati onda se dobije i USB ulaz. Ima dva RCA analogna izlaza i jedan XLR par sa izlaznim nivoom od 4V.Preporucljivo je koristiti ovaj balansirani par izlaza.

Jason je u jednom postu rekao da je Shiit Audio prodao za prvih mesec dana oko 3.000 komada Gungnir DACa !!

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 07 Nov 2012, 22:24

DejanM wrote:
Jason je u jednom postu rekao da je Shiit Audio prodao za prvih mesec dana oko 3.000 komada Gungnir DACa !!
Dobra fora!

Posto je nov i na internetu nema zvanicnih testova,
DAC se za sada prodaje uglavnom (?) na osnovu internet/forum hype-a,
na foru da se kupuje direktno, a konkurencija bi za tu kilazu/ kolicinu delova/ takvu kutiju naplatila 2-3K evra?

3.000 x 600 eur je 1.800.000 eur!

Znaci, cak i da se ispostavi da DAC nista ne valja,
autori su za mesec dana u dzepove stavili neto mozda i milionce,
pa ne moraju ni komad vise da prodaju. :)

A ako se ispostavi da je i stvarno dobar, onda ce biti srecni i autori i kupci! :D

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 08 Nov 2012, 06:20

Kuja wrote: 3.000 x 600 eur je 1.800.000 eur!
Ovo govori da na svetu ima bar 3000 ljudi koji u jednom mesecu odluce da 600 eura za Schiit na nevidjeno vise obecava nego 600 eura za shiitine koje mogu da se kupe u radnjama i koje su realno 100 eura vrednosti i 500 eura bacenih para.

Volter

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 08 Nov 2012, 10:09

DejanM wrote:Evo jedne bolje slike Gungnir-a:
O.K. za slike, nego daj neke prve slušne utiske, koji neće biti u stilu „vredi više nego što košta“
Dakle, svira li taj DAC onako kao što si očekivao ili je skromnijih potencijala?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Nov 2012, 19:14

first wrote:
DejanM wrote:Evo jedne bolje slike Gungnir-a:
O.K. za slike, nego daj neke prve slušne utiske, koji neće biti u stilu „vredi više nego što košta“
Dakle, svira li taj DAC onako kao što si očekivao ili je skromnijih potencijala?
Vidim da si postao nestrpljiv ...

Prvo napomena: ja sam slusao Gungnir od nedelje (kada sam ga raspakovao i instalirao) do danas po nekoliko sati dnevno, drzeci ga pri tom sve vreme ukljucenog. Nisam ga poredio sa drugim DACovima tako da ne mogu da ga stavim u konkretan kontekst; tj. da dam neku ocenu njegovog kvaliteta reprodukcije u odnosu na druge DACove. Slusao sam za ovih nekoliko dana razne vrste muzike, pocevsi od Red Hot Chilli Peppersa, preko Jazza pa sve do Bethovenovih klavisrskih sonata, ali uvek 16/44,1 - Hi Res jos nisam "propustio" kroz Gungnir.

Znaci radi se o nekom prvom utisku. A taj utisak je da se ovde radi o ozbiljnoj spravi. Kada to kazem ne mislim u odnosu na cenu, nego uopste ...

Prvi utisak koji nosim sa sobom jeste da ovaj DAC daje veoma izbalansiranu zvucnu sliku. Ta slika je detaljna, ima odlicnu dinamiku, raspored instrumenata je dobar, jasno su instrumenti izdiferencirani .... ali ono sto je poseban kvalitet jeste uravnotezenost svih ovih parametara koji imaju za krajnji rezultat visok stepen prirodnosti prezentacije. Ovo je vrlo ozbiljna kvalifikacija i ja sam potpuno svestan ovoga sto tvrdim.

Druga stvar koju nosim u sebi nakon ovih slusanja jeste ono sto Englezi zovu: accuracy. Ona ima velike veze sa balnsom zvucne slike ali istovremeno predstavlja i "korektnost" reprodukcije - to je onaj osecaj koji dobijete slusajuci muziku da to bas tako i treba da zvuci. Nema nikakvih posebnih "artefakata" tipa toplo, hladno, .... to je jednostavno tako i tu.

Metafora sa otvorenim prozorom je cini mi se dobar opis onoga kako ova sprava svira ... to je ona prica kada sklonite zavesu i otvorite prozor a onda vas zapahne svez vazduh spolja. U ovom slucaju je to muzika, koja odjednom neometano plovi po sobi u uvlaci vas u desavanje. Mislim da visok stepen detalja cini zvucnu sliku otvorenom, cistom, fokusiranom. I to je jos jedan osecaj koji sam dobio - osecaj kristalne cistoce zvuka.

Ako bih ipak morao da izdvojim neki od parametara zvuka onda je to mozda reprodukcija basa. On je dubok, cist, jasan, odlicno definisan. Cak i moji mali zvucnici jasno pokazuju kako taj bas odlicno radi ... Slusanje EST The Definition of the Dog Live in Hamburg ili recimo Die Fantastischen Vier Live cini da vam slusanje muzike izgleda kao poslatica. Taj bas je sjajan. Ali jos nesto ... kada EST u finisu pomenute pesme pocinju da razaraju, ja cupkam nogom, osecam napetost i energiju koja izbija iz tog zivog nastupa. To ne bih osecao da timing celog sistema nije kako treba. Pa samim tim i Gungnira ...

Eto, nadam se da ovi utisci mogu da vam pomognu da steknete bar neku povrsnu sliku o kvalitetu Gungnira. Ja ne zelim nikoga u nista da ubedjujem .... to morate sami da odlucite da li vam je ova informacija dovoljna da rizikujete 600 ili nesto vise eura ... ali ja jednu stvar sasvim sigurno znam: Gungnir nece biti vracen proizvodjacu !

Post Reply