HiFi & Professional Audio Forum  

Schiit Audio Gungnir DAC

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Schiit Audio Gungnir DAC

Post by DejanM » 05 Feb 2014, 08:24

Cade wrote:
DejanM wrote:Uzgred - jeste li uporedili Gungnir sa Naim DACom ?
Nismo, jer kada smo se prvi put videli Gungnir je bio potpuno nov. Posle je Kuja bio kod mene bez Naima :) Nije smeo da ga donese \:D/

Mozda neko drugom prilikom....
Taj uporedni test bi bio jako zanimljiv iz nekoliko razloga. Prvo Naim kosta 2-3 puta vise od Gungnira ali je po konstrukciji zapravo inferioran u odnosu na Gungnira. Medjutim, puno zavisi i od toga kako se jedna komponenta uklapa sa ostatkom sistema. Moje ocekivanje je da je Gungnir analiticniji od Naima (da otkriva vise detalja) ali bi bilo interesantno cuti kako ostale stvari funkcionisu u direktnom poredjenju ....

Inace, primetio sam da Gungnir (kao i vecina ostalih DACova) reaguje na strujne kablove. Ja imam vrlo zadovoljavajuci rezultat sa Lappom, konfencioniran sa Furutech bakarnim konektorima (jeftiniji Furutech ali jako dobri u pojedinim sistemima kada se radi o transparentnosti). To je varijanta koja ne kosta bubreg a radi lepo. Uvodnice su u samom kablu uradjene sa WBT bakarnom opcijom. Doduse posle sam stavio i strujni filter sa razdvojnim trafoom na njega i dobio jos vise na preciznosti u bas podrucju. Struja je uvek tema kod DACova ... :D Uzgred, novi "ultimativni" Shiit DAC ce imati navodno znatno kompleksniji strujni filter ugradjen u sam uredjaj, nego sto je to slucaj kod Gungnira.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 05 Feb 2014, 10:13

DejanM wrote:Inace, primetio sam da Gungnir (kao i vecina ostalih DACova) reaguje na strujne kablove. Ja imam vrlo zadovoljavajuci rezultat sa Lappom, konfencioniran sa Furutech bakarnim konektorima...
Sistem ti je odavno prevazišao te strujne kablove. Lapp je pristojno rešenje za malo para, ali se njegovi dometi tu negde i završavaju, što se najlakše primeti kada
se direktno uporedi sa nekim iole boljim strujnimn kablom. A utičnice su tek posebna priča. Probaj da zameniš te bakarne Furutech sa rodijumskim i biće ti sve jasno.
Vreme ti je da spakuješ sebi neke ozbiljnije strujne kablove i omogućiš tom sistemu da zasvira onoliko dobro koliko zaista može.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Feb 2014, 10:18

first wrote:
DejanM wrote:Inace, primetio sam da Gungnir (kao i vecina ostalih DACova) reaguje na strujne kablove. Ja imam vrlo zadovoljavajuci rezultat sa Lappom, konfencioniran sa Furutech bakarnim konektorima...
Sistem ti je odavno prevazišao te strujne kablove. Lapp je pristojno rešenje za malo para, ali se njegovi dometi tu negde i završavaju, što se najlakše primeti kada
se direktno uporedi sa nekim iole boljim strujnimn kablom. A utičnice su tek posebna priča. Probaj da zameniš te bakarne Furutech sa rodijumskim i biće ti sve jasno.
Vreme ti je da spakuješ sebi neke ozbiljnije strujne kablove i omogućiš tom sistemu da zasvira onoliko dobro koliko zaista može.
Gungnir se kod mene nalazi u B sistemu. Drugo ja imam zakacene rodijumske uticnice na Lappovima (gde su uvodnice WBT od srebra) u svom A sistemu. Zameniti Lappove nekim boljim kablovima - to jeste tema ali s obzirom koje cifre moram da za to odvojim, idem p0olako i cekam zgodnu priliku ....

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 06 Feb 2014, 23:04

DejanM wrote:
Cade wrote:
Nismo, jer kada smo se prvi put videli Gungnir je bio potpuno nov. Posle je Kuja bio kod mene bez Naima :) Nije smeo da ga donese \:D/

Mozda neko drugom prilikom....
Taj uporedni test bi bio jako zanimljiv iz nekoliko razloga. Prvo Naim kosta 2-3 puta vise od Gungnira ali je po konstrukciji zapravo inferioran u odnosu na Gungnira. Medjutim, puno zavisi i od toga kako se jedna komponenta uklapa sa ostatkom sistema. Moje ocekivanje je da je Gungnir analiticniji od Naima (da otkriva vise detalja) ali bi bilo interesantno cuti kako ostale stvari funkcionisu u direktnom poredjenju ....

I meni bi bilo zanimljivo da ponovo cujem Gungnira kod mene u sistemu.

Prvi put kada ga je Cade doneo, bio je potpuno nov i neusviran i vise smo vremena proveli u instalaciji softvera i podesavanju njegovog laptopa.

Ono sto sam na prvu loptu primetio je sjajan bass, a to vidim komentarisu i drugi. :yh

Prvo Naim kosta 2-3 puta vise od Gungnira ali je po konstrukciji zapravo inferioran u odnosu na Gungnira.
Ne znam na osnovu cega si ovo zakljucio, ali 'ajde... :D ...mozda i jeste, ja se slabo razumem u konstrukciju tako da mi ostaju samo sarene slike :) !

Ima ovde neki white paper za Naim-a, za Gungnira nisam nasao...
http://www.naimaudio.com/sites/default/ ... issue3.pdf

Image

Image

.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Feb 2014, 09:49

Najvaznije razlike izmedju Naima i Gungnira su sledece:

- Naim korsti dosta soficticirani sistem za citanje streama. To je uradjeno pomucu DSPa, koji cak generise razlicite clock frekvencije u zavisnosti od streama koji cita na ulazu. Nakon toga DSP vrsi upsampling i tako obradjen stream salje DAC chipu. Gungnir je u tom delu dosta jednostavniji. On ima dva clock kola i nema nikakav upsampling nego se "originalni" stream prosledjuje prema DAC chipu. Tvrdnja lika iz Shiit Audio jeste da je po njegovom misljenju upsamp0ling proces stetan po kvalitet reprodukcije zvuka i da ga zbog toga nijedan Shiit dac nema, niti ce ga imati. Ovo je tvrdnja o kojoj se moze diskutovati i ja nisam bas siguran da ona stoji ali je cinjenica da Gungnir nema upsampling. Da li je to bolje ili losije - to bih ostavio otvorenim.
- Naim ima jedan DAC chip dok ih Gungnir ima dva. To je jasna prednost na strani Gungnira. Ne znam kako su tacno povezana ta dva chipa u Gungniru (rec je o diferencijalnoj vezi ali kako je ona tacno izvedena to ne znam) ali u principu veci broj DAC chipova daje manju gresku konverzije.
- Na izlazu imaju i jedan i drugi uredjaj filtere i jedan pojacavacki/buffer deo koji su izgleda potpuno razlicito reseni. Medjutim Naim koristi OPAs u tom delu dok Gungnir koristi kompletno diskretno implentaciju - sto se smatra boljim. Mada se i o tome da diskutovati .... ali je diskretna implementacija sigurno teza za implemtaciju.
- Naim ima jedan trafo za napajanje dok Gungnir koristi dva: jedan za analogni a drugi za digitalni deo. Osim toga Gungnir ima mali strujni filter na ulazu. Taj strujni filter ne pravi neku veliku razliku ali su se ipak potrudili da tu nesto stave.

Sve ove stvari ovako poredjane jedna pored druge daju prednost Gungniru ali ima tu i jedno ali .... Puno zavisi i od detalja implementacije. Zato na osnovu ovako generalnih osobina uredjaja nije moguce sa sigurnoscu doneti sud da li neki uredjaj stvarno i svira bolje od drugog. Da navedem samo jedan primer: sigurno je bolje imnati odvojene trafoe za pojedine sekcije uredjaja. Razlog: narocito digitalni deo generise djubre koje se onda lakse preko navoja sekundara moze preneti i na anlognu sekciju. Medjutim ako je posvecena posebna paznja filtriranju tog djubreta, onda taj efekat moze da postane zanemarljiv. Osim toga je jedan trafo plus dodatno filtriranje jeftinija varijanta od dva trafoa. Interesantno je medjutim da skuplji uredjaj ima jeftinija resenja.

Ono cemu je Naim posvetio jako mnogo paznje jeste ono sto se desava ispred samog DAC chipa. Za to je Naim razvio i svoj poseban software i predpostavljam da je solidan deo troskova razvoja upravo otpao na razvoj tog softwarea. Tu lezi sofisticiranost Naim DACa. Ostatak je uradjen korektno. Gungnir deluje rudimentarnije u tom prijemnom delu (sto ne mora da bude mana) ali sa dva dac chipa i sa diskretnom implementacijom izlaznog dela (koja radi u A klasi pa se malo i greje za razliku od Naima) deluje gotovo kao druga klasa uredjaja.

Ali kao sto rekoh - treba ih uporediti. Tek se onda moze doneti zbilja neki sud.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 07 Feb 2014, 11:10

DejanM wrote:- Naim ima jedan DAC chip dok ih Gungnir ima dva.
Ovo nije tačno, jer Naim korist dva stereo DAC čipa PCM1704-K (jedan po kanalu)

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 07 Feb 2014, 13:23

DejanM wrote:Najvaznije razlike izmedju Naima i Gungnira su sledece:
Dejane, odakle ti ove informacije u vezi Naim DAC-a? Skoro sve su pogresne! :)

Dzaba sam kacio onaj white sheet gde sve lepo pise. :)
http://www.naimaudio.com/sites/default/ ... issue3.pdf
DejanM wrote:To je uradjeno pomucu DSPa, koji cak generise razlicite clock frekvencije u zavisnosti od streama koji cita na ulazu.
U Naim DAC-u DSP ne generise razlicite clock frekvencije, vec u njemu postoje 10 pravih, fizicki odvojenih fiksiranih kvarcnih oscilatora, svaki za svoju frekvenciju.
Znaci nema, kao sto se najcesece srece, samo dva za 44.1 i 48 multiples, vec svaka moguca frekvencija ima svoj zasebni oscilator.

"A superior method of clock recovery has been developed for the Naim DAC.
It does not use one or more PLLs for clock regeneration: instead it uses 10 selectable fixed clocks."

U kombinaciji sa pomenutim oscilatorima, Naim koristi RAM buffer:

"RAM buffer jitter removal
Naim’s buffer or memory method of jitter removal relies on a simple concept:
the audio data is clocked into the memory at the incoming,
inconsistently timed rate and is then clocked out of the memory and into the DAC chips using a precise clock.
The rate at which the memory fills and empties is controlled by selecting the master clock that best matches the average incoming clock frequency.
In this way the data entering the DAC chips is completely isolated from the incoming jitter.
Only in rare cases will none of the Naim DAC’s selectable master clocks be closely enough matched to the incoming data rate.
To cope with this eventuality we have also implemented,
as a backup, an asynchronous sample rate converter (ASRC)."

- Naim ima jedan DAC chip dok ih Gungnir ima dva. To je jasna prednost na strani Gungnira.
Ne znam kako su tacno povezana ta dva chipa u Gungniru (rec je o diferencijalnoj vezi ali kako je ona tacno izvedena to ne znam) ali u principu veci broj DAC chipova daje manju gresku konverzije.
I Naim ima dva...

"DAC chips
Two mono, true multi-bit Burr-Brown PCM1704K DAC chips are used in the Naim DAC – the same type as in
all Naim high-end CD players including the CD555. The PCM1704K is a precision, 24-bit digital-to-analogue converter with exceptional dynamic performance
whose ultra-low distortion and excellent low-level signal performance make it the ideal choice. Precision laser- trimming at the factory minimises differential linearity and gain errors, and the PCM1704K incorporates a BiCMOS sign-magnitude architecture that eliminates glitches and other nonlinearities around the zero crossing point. It is capable of running with an input data clock of 25MHz, which allows sample rates of over 700kHz."

- Naim ima jedan trafo za napajanje dok Gungnir koristi dva: jedan za analogni a drugi za digitalni deo.
Ali kakva dva i kakav jedan? Naim koristi vrhunski toroidni trafo kakvog se ne bi stidela ni neka manja pojacala i ima tri izolovana seta sekundara za razlicite sekcije.

"Low noise power supply
Reducing power supply (PSU) noise has long been part of Naim’s design philosophy. To increase perceived and measured dynamic range, PSU noise in the Naim DAC has been reduced to an extremely low level.
The PSU begins with a custom-designed toroidal transformer.
Toroidal transformers have very low magnetic leakage, which ensures that electromagnetically induced mains noise is low.

The transformer has three isolated windings, feeding three sets of rectifiers and reservoir capacitors: one for the DSP, one for the clock circuits and the last for the DAC chips, I2V converters and analogue filters. The reservoir capacitors are larger than those typically used to reduce the unregulated voltage noise and provide increased short-term current capability. The three separate PSUs form part of the electrical isolation of the DSP section from the DAC chips and analogue circuits.
Low noise LM317/337 regulators smooth the unregulated voltage from the reservoir capacitors. Voltage supply to the analogue circuits is subject to further noise reduction by twelve emitter follower regulators, two for each analogue stage. The random and signal-correlated noise on the voltage rails is now at a comparable level to the noise within the audio signal.
When the PSU upgrade option is used with the Naim DAC, power supply separation is further increased by the use of a dedicated supply for the master clock circuits.
It also provides a bigger toroidal transformer and bigger reservoir capacitors, and the DSP remains powered from the Naim DAC transformer to give even more separation from the analogue section."

- Naim ima jedan trafo za napajanje dok Gungnir koristi dva: jedan za analogni a drugi za digitalni deo.
Dodatno, kod Gungnira, napajanje je fizicki montirano na istoj plocici sa ostalim komponentama, tako da se vibracije istog prenose na sve komponente.
Cak su i trafoi direktno zalemljeni na PCB, sto dodatno unosi i njihove vibracije.

U Naimu su sve komponente napajanja fizicki odvojene od elektronike DAC-a, znaci smestene su na odvojeni PCB povezan dugackim kablovima kako se vibracije ne bi prenosile (videti slike).

As with all Naim designs, the influence of vibration- induced microphonic noise has been minimised in the Naim DAC.
The starting point is a rigid aluminium chassis with 3mm-thick panels.
Only at strategic points are the FR4 fibreglass printed circuit boards screwed to the chassis, with other parts of the PCB resting on pillars to reduce energy transfer.
To isolate vibrations associated with reservoir capacitor charging, the power supply PCB is separate from the main PCB.
Analogue stage filter capacitors that work in the audible band are prone to microphony, so susceptible components are mounted to minimise this effect.

- Na izlazu imaju i jedan i drugi uredjaj filtere i jedan pojacavacki/buffer deo koji su izgleda potpuno razlicito reseni.

Medjutim Naim koristi OPAs u tom delu dok Gungnir koristi kompletno diskretno implentaciju - sto se smatra boljim.
....
Gungnir deluje rudimentarnije u tom prijemnom delu (sto ne mora da bude mana) ali sa dva dac chipa i sa diskretnom implementacijom izlaznog dela (koja radi u A klasi pa se malo i greje za razliku od Naima) deluje gotovo kao druga klasa uredjaja.

Odakle ti sve ovo? I kod Naim-a je sve tu... dva DAC chipa, diskretna tehnologija/tranzistori/nema op-ampova/A klasa u izlazu...

"Current to voltage stage (I2V)
The output signal from a true multi-bit DAC chip is a current not a voltage.
But the Naim DAC’s analogue outputs must carry a voltage signal, as required by the following preamplifier.
So the current output of the DAC chips must be converted into an equivalent voltage signal,
using a circuit called an I2V converter (because current is symbolised by the letter ‘I’ and voltage by the letter ‘V’, hence I2V).
An I2V converter must be fast, not because the audio signal itself has particularly high rate of change but because the staircase waveform from the DAC has fast edges.
If the I2V converter is slow, its output will contain frequencies which were not present in the encoded audio signal.
These distortions are audible and once generated cannot be removed by the analogue filter stage that follows.
Staircase DAC output with one of the fast edges magnified (16kHz sine wave at 768kHz sample rate)
The I2V converter in the Naim DAC is a Naim-designed discrete bipolar transistor stage.
Each part of the circuit has been optimised for the application to achieve superior performance to a generic op-amp.

...The Naim DAC’s I2V stage comprises three parts: a differential input stage, a voltage gain stage and the buffer or output stage.

Overall the circuit is configured as a virtual earth amplifier, with the DAC chip’s output connected to the virtual earth summing point. If the
DAC chip’s output terminal is subject to any voltage variation the result can be increased distortion; this circuit configuration prevents that occurring.
A differential long tail pair (LTP) is used for the input stage. This provides high input impedance, ensuring
that the DAC chip’s output current flows principally through the I2V stage’s feedback resistor. A low impedance resistive load forces the effect of parasitic capacitance to a very high frequency, ensuring that
the input stage is fast. Because the LTP transistors are biased from a constant current source and the virtual earth configuration inherently keeps them at a constant voltage, the input stage is extremely linear. If it were not it would irreversibly distort the signal.
The second, voltage gain stage is a two-transistor, cascoded common emitter arrangement with a constant current load. The first transistor provides the gain while the second provides a voltage shield for the first, so that it operates at almost constant collector-emitter voltage.
This prevents the large output voltage swing from modulating the first transistor’s gain characteristics (the ‘Early effect’) and thereby introducing distortion.
A class-A complementary push-pull emitter follower is used for the output stage. This provides low output impedance for both the feedback resistor and the following analogue filter stage.
The I2V converter’s output voltage is proportional to the DAC chip’s output current and the value of the feedback resistor. This makes the I2V feedback resistor a highly critical component. Both the type of resistor and how it is mounted to the PCB are tuned in the listening room."

Ali kao sto rekoh - treba ih uporediti. Tek se onda moze doneti zbilja neki sud.
Sa ovim se slazem! :D

Ono malo sto sam slusao Gungnira mi se svidelo. :yh

.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 07 Feb 2014, 13:56

Primite moje izvinjenje .... Ja sam svojevremeno vrlo pazljivo citao taj Naim white paper i napisao sam svoj post po secanju (mrzelo me da ga ponovo citam). Ocigledno me je ono izdalo .... :wb :wll

Utoliko bi trebao taj test da bude interesantniji.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 14 May 2014, 13:23

DejanM wrote: Moje ocekivanje je da je Gungnir analiticniji od Naima (da otkriva vise detalja) ali bi bilo interesantno cuti kako ostale stvari funkcionisu u direktnom poredjenju .... .
Pošto sam sinoć imao prilike da čujem Gungnir DAC u svom sistemu, mislim da imaš prevelika očekivanja od
ovog uređaja u odnosu na Naim DAC. Gungnir zaista svira fino i veoma dobro obavlja svoj posao po svim
zvučnim parametrima, ali po mom mišljenju ipak nije izašao iz okvira cenovne klase kojoj pripada. Možda su
moja očekivanja bila nešto veća, zbog svih tvojih prethodnih komentara o ovom DAC-u, ali sam opet sasvim
zadovoljan onim što sam čuo.

Gungnir ima otvorenu, jasnu i muzikalnu prezentaciju, sa veoma dobrim pozicioniranjem instrumenata po
širini i dubini scene, ali sigurno nije analitičniji od Naim DAC-a kao što ti očekuješ, koji je po mom mišljenju
primetno bolji i po mnogim drugim parametrima. Jednostavno rečeno, ova dva uređaja nisu ista liga.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 May 2014, 15:43

Interesantno iskustvo. Steta sto nisam mogao da prisustvujem tom shoot-outu ...

Cisto konstrukciono posmatrano, Gungnir svakako izlazi iz svoje cenovne klase jer ima neke stvari koje DACovi u tom cenovnom rangu po pravilu nemaju: odvojene trafoe za analognu i digitalnu sekciju, dva DAC chipa u diferencijalnoj konfioguraciji, itd. Ako recimo uporedis Musical Fidelity M1 DAC, koji je nesto malo jeftiniji od Gungnira, onda je to cini mi se ipak razlika u korist Gungnira.

U stvari ta razlika u ceni je postignuta direktnom prodajom, sto svaki uredjaj cini nekoliko puta jeftinijim nego da se prodaje kroz klasicnu distributersku mrezu.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 14 May 2014, 18:21

DejanM wrote:Interesantno iskustvo. Steta sto nisam mogao da prisustvujem tom shoot-outu ...
Šteta što nisi bio. Moram još da dodam kako mi sinoć nismo imali Nim DAC u sistemu za direktno poređenje, već sam svoje mišljenje izneo na osnovu ranije stečenih utisaka (kada je Naim DAC gostovao u mom sistemu). Vodim i neke svoje interne zabeleške, jer sam u poslednjih 2-3 godine provukao kroz svoj sistem oko 30 različitih D/A konvertera, pa pokušavam da sve te uređaje nekako postrojim po zvučnim mogućnostima u odnosu na tržišnu cenu.
DejanM wrote:Cisto konstrukciono posmatrano, Gungnir svakako izlazi iz svoje cenovne klase jer ima neke stvari koje DACovi u tom cenovnom rangu po pravilu nemaju.....
Možda si ti u pravu za konstrukciono, ali to ne mora uvek biti u skladu sa konačnim zvučnim kvalitetima. Iz ove moje perspektive, dolazim do zaključka da u ovom tržišnom segmentu zaista ima svašta od uređaja. Neki po zvučnim mogućnostima ni blizu ne mogu da opravdaju svoju visoku cenu, dok neki opet zvuče neverovatno dobro u odnosu koliko koštaju. Naravno da je skupljim uređajima teže da opravdaju takav trošak, ali ima tu i onih za koje to nije nikakav problem.

Kad sve ovo sagledam, čini mi se kao da neki proizvođači uopšte ne proveravaju gde se njihov uređaj po zvučnim mogućnostima nalazi u odnosu na konkurenciju, pa shodno tome i odrede cenu. Razlike znaju da budu prilično velike, kao da cenu određuju po tome koliko njima treba novca, a ne po zvučnim kvalitetima proizvoda koji nude. Možda polaze i od toga da većina kupaca to teško može da ustanovi, pa onda imaju ovakav pristup, ko će ga znati.

lautrecred
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by lautrecred » 14 May 2014, 19:00

naim DAC fantasticno svira i jedna je od retkih digi sprava koja zasluzuje cenu. ako taj drugi dac kosta tako za 3-4x manje para onda je sigurno najveci bargain ikada u ovom sportu.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 14 May 2014, 19:50

DejanM wrote: U stvari ta razlika u ceni je postignuta direktnom prodajom, sto svaki uredjaj cini nekoliko puta jeftinijim nego da se prodaje kroz klasicnu distributersku mrezu.
Pa valjda smo ovu priču odavno apsolvirali. Kakva direktna prodaja, kada se ovaj uređaj prodaje i preko drugih distributera u različitim delovima sveta, a cena je uglavnom svuda ista ili jako slična. Evo ti još jednom link da se i sam uveriš, mada znam da ti je to poznato...
http://schiit.com/faq/international

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 May 2014, 08:30

Ja jesam slusao Naim DAC i dopao mi se njogov zvuk. To je jednom prilikom cak bio i shoot-out protiv Ayon i dCS. Iako je u oba slucaja jasno izgubio, Naim je ostravio dobar utisak na mene. Medjutim, donositi sud o poredjenju izmedju dva uredjaja po secanju je veoma nepouzdana stvar. Ljudski mozak pouzdano pamti zvucne utiske nekih 15 sekundi. Zato me je zanimalo misljenje onih koji su imali prilike da direktno uporede ova dva uredjaja ...

Uz to, moram da kazem da ja jesam ljubitelj Naim uredjaja. Posedujem nekoliko njih. Naim je uvek bio firma koja je veoma profesionalno pravila audio sprave, sa veoma jasnom strategijom. Ono sto me je uvek privlacilo Naimu jeste bio visok kvalitet izrade. Kada kupite Naim, vi znate sta kupujete. A malo je danas firmi za koje mozete tako nesto da kazete. Shiit Audio ima drugaciji pristup. Oni ocigledno pokusavaju da kupcima daju vrednost za novac. Koriste no-nonsence designs, stavljaju delove korektnog kvaliteta, to je sve znalacki spakovano i fokusirani su na ono sto je bitno. Tako se dobijaju uredjaji koji veoma dobro sviraju za novce koje kostaju. A to i jeste njihov primarni cilj.

I jeste - Shiit Audio jeste firma koja prodaje direktno preko interneta. To je njihov business model. Samo tako i mogu da imaju cene koje imaju. To sto su se pojavili distributeri koji preprodaju njiihove uredjaje sa minimalnom ili nikakvom zaradom, ne menja nista bitno na stvari. Razlika izmedju distributerske i internet cene Shiit Audio otprilike pokriva transportne troskove i carinu - cak je i niza od te razlike. To znaci da iz nekog razloga ovi distributeri pristaju da rade sa Shiit Audiom za minimalnu ili gotovo nikakvu zaradu - ali ja detalje njihovog ugovora ne znam ... Cinjenica je da ako vi preproddajete u Engleskoj Shiit Audio Sys koji kosta 49 USD za 49 GBP, onda tu nema neke zarade. Ili mozda razlog takvog angazmana lezi u velikoj potraznji za Shiit Audio spravama, pa onda i mala zarada, pomnozena brojem prodatih primeraka, donese neki profitcic ... ?

Ali nije to toliko bitno. Ono sto jeste bitno za nas kupce, jeste da mozete za cenu DACa koji ima jedan trafo, OPAs na izlazu, jedan DAC chip, itd. da kupite DAC koji ima dva DAC Chipa, potpuno dikretno uradjenu izllaznu sekciju u A klasi, dva trafoa za napajanje, .... A to je ono sto je zbilja novo na trzistu. A to i svira dobro. Mene je interesovalo da ukapiram koliko dobro u poredjenju sa spravama, koje kostaju 4-5 puta vise .... a koje su po designu slicne: Arcam, Musical Fidelity, Naim, ....

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 15 May 2014, 12:15

DejanM wrote:Medjutim, donositi sud o poredjenju izmedju dva uredjaja po secanju je veoma nepouzdana stvar. Ljudski mozak pouzdano pamti zvucne utiske nekih 15 sekundi. Zato me je zanimalo misljenje onih koji su imali prilike da direktno uporede ova dva uredjaja ....
Rekoh već da Naim DAC nismo imali za direktno poređenje, ali je u sistemu bio Audiolab 8200CD koji smo takođe koristili kao eksterni DAC. Sve ostale komponente su bile potpuno iste za oba uređaja, kao i kablovi (od prvog do poslednjeg).

E ako ti sad kažem da je Audiolab nedvosmisleno svirao bolje (otvorenije, transparentnije, ritmičnije, sa jasnije iscrtanim ivicama tonova, uz veći raspon i bolji tranzijentni odziv), kakve su onda šanse Gungnir-a u direktnom poređenju sa Naim DAC-om. Da se razumemo, sve ove navedene razlike nisu nebo i zemlja, ali su lako primtne čim se zamene uređaji i posluša ista numera. Mogao bih još detaljnije da ti opisujem zvučne razlike, ali se uzdržavam od takvog pisanja jer će odmah neko reći da sam pristrasan. U ostalom, bila su tu prisutna još dvojica kolega sa ovog foruma, pa ako hoće mogu i oni da napišu nešto. Možda je njihov utisak
drugačiji od mog.
DejanM wrote:Ali nije to toliko bitno. Ono sto jeste bitno za nas kupce, jeste da mozete za cenu DACa koji ima jedan trafo, OPAs na izlazu, jedan DAC chip, itd. da kupite DAC koji ima dva DAC Chipa, potpuno dikretno uradjenu izllaznu sekciju u A klasi, dva trafoa za napajanje, .... A to je ono sto je zbilja novo na trzistu. A to i svira dobro. Mene je interesovalo da ukapiram koliko dobro u poredjenju sa spravama, koje kostaju 4-5 puta vise .... a koje su po designu slicne: Arcam, Musical Fidelity, Naim, ....
Šta si se uhvatio za to konstrukciono rešenje Gungnir-a, kao da to mora garantovati zvučni kvalitet. Topologija jeste važan preduslov za dobar zvuk, ali se ne može na osnovu toga tvrditi da je neki DAC u zvučnom smislu na nivou 4-5 puta skupljih uređaja, već samo uporednim slušanjem, što je najvažnije. Kada bi u obzir uzimali ove tvoje kriterijume, onda Weiss 202 ne bi trebalo da košta ni 500€, a košta 10 puta više. Evo pogledaj kakva je njegova unutrašnjost.
Weiss_202.jpg
Weiss_202.jpg (136.8 KiB) Viewed 868 times
Weiss_202.jpg
Weiss_202.jpg (136.8 KiB) Viewed 868 times
Na kraju, ovaj Audiolab je skuplji svega 200€ od Gungnira i svira u odnosu na njega onako kako sam već opisao. Pa zašto onda misliš da Gungnir može biti pandan 4-5 puta skupljim uređajima, kad nije nadmašio ni ovu pomenutu spravu koja je neznatno skuplja od njega.

Post Reply