HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

MAC Mini kao izvor zvuka i slike

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: MAC Mini kao izvor zvuka i slike

Post by Kuja » 21 Sep 2013, 00:07

Spletom okolnosti mi se slucajno apgrejdovao Mountain Lion sa verzije 10.8.2 na verziju 10.8.5.

Zvuk je preko Audirvane bio odvratan, mutan i tup sa previse bass-a, bez zivosti i prostornosti.

Nisam mogao da verujem da je tako nesto moguce sa obicnim apgrejdom OS-a, koji se na papiru nije ni bavio promenama u audio delu! :shock:

Srecom da sam imao bekap starog sistema i sada je sve ponovo u redu.

Da li je neko imao slicno iskustvo?

Ni sa novim verzijama Adirvane nemam srece, svaka mi je losija od 1.4.6...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Sep 2013, 08:07

Ja sam uredno update-ovao OS X na Mac Mini i nisam primeicavao nista. Mozda i zato sto sam postepeno bio "skuvan" :D

Ipak, pre sam sklon da verujem da je nesto prilikom update-a otislo u pogresnom pravcu.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Sep 2013, 10:29

Upravo sam instalirao Audirvana Plus 1.4.6. Zadrzao sam medjutim i najnoviju verziju 1.5.8.

Narednih dana cu izvrsiti poredjenje ...

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 21 Sep 2013, 12:38

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Sep 2013, 13:48

Sad sam proverio: ja imam verziju 10.7.5 za Mac Mini Mid 2011. I to je zadnja verzija za moj Mac. Ti verovatno imas noviji model ...

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 21 Sep 2013, 14:36

DejanM wrote:Sad sam proverio: ja imam verziju 10.7.5 za Mac Mini Mid 2011. I to je zadnja verzija za moj Mac. Ti verovatno imas noviji model ...
Da, moj model je aktuelni "late 2012".

Ipak, i tvoj Mini je kompatibilan sa Moutain Lion 10.8.x OS-om:

http://www.everymac.com/systems/apple/m ... specs.html

Pre-Installed MacOS: X 10.7 (11A2061) Maximum MacOS: Current

Verovatno ga ne mozes apdejtovati preko ugradjene Software update opcije,
ali se na torrent-ima mogu naci originalni ISO (.dmg) fajlovi svih mogucih Mountain Lion verzija,
kao i uputstva kako napraviti butabilni USB stick za instalaciju.

Naravno pod uslovom da uopste zelis Mountain Lion... :)

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Sep 2013, 23:52

Necu ici po to jer nemam zbilja potrebe. Ja sam i na ovoj verziji OS X pogasio neke procese da bi vise resursa ostalo za muziku i film.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 16 Oct 2013, 20:41

dejane, potrazi najnoviji broj 237 (novembarski) The Absolute Sound

Ima opsiran clanak kako se steluje Apple za muziku.

Razocarao sam se kad sam video da pati od mnogih boljki kao i Windoze
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 17 Oct 2013, 14:21

DejanM wrote:Upravo sam instalirao Audirvana Plus 1.4.6. Zadrzao sam medjutim i najnoviju verziju 1.5.8.

Da li si ih uporedio?

U medjuvremenu je izasla i verzija 1.5.9.

Ja jos uvek koristim verziju 1.4.6,
znacajno mi je bila bolja od 1.4.7, 1.4.9, 1.5.2, itd,
...i prosto me nekako mrzi da opet sve probavam. :)

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Oct 2013, 09:31

PrekoBare wrote:dejane, potrazi najnoviji broj 237 (novembarski) The Absolute Sound

Ne bi bilo lose kada bi mi poslao taj clanak ako ga imas - da ga ne kupujem ... Pogotovo sto sam ranije kupio jednu knjizicu koja sadrzi upravo uputstva za tuniranje Mac Mini za Audio upotrebu. Bilo bi glupo ako bi se ispostavilo da su "mere" Koje treba preduzeti istovetne sa ovima koje sam vec primenio.

U sustini radi se o gasenju nepotrebnih (sa stanovista slusanja muzike) procesa i na taj nacina oslobadjanja resursa, koji se onda mogu koristiti za Audio reprodukciju.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Oct 2013, 09:37

Kuja wrote:
DejanM wrote:Upravo sam instalirao Audirvana Plus 1.4.6. Zadrzao sam medjutim i najnoviju verziju 1.5.8.

Da li si ih uporedio?

Ja sam instalirao verziju 1.5.9 i verziju 1.4.6 istovremeno. 1.5.9 koristim kada zelim da slusam multi-Kanal i tada obicno koristim HDMI vezu prema AVR. 1.4.6 koristim kada slusam stereo i tada koristim opticki digitalni izlaz sa Maca.

Moguce je pokrenuti i jednu i drugu verziju A+ istovremeno i onda slusati istu pesmu sa jednog pa onda sa drugog A+ i pri tom koristiti isti (recimo opticki ) izlaz. Razlike postoje ... Najbolje je da sam poslusas ...

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 18 Oct 2013, 13:58

DejanM wrote:
Kuja wrote:

Da li si ih uporedio?

Ja sam instalirao verziju 1.5.9 i verziju 1.4.6 istovremeno. 1.5.9 koristim kada zelim da slusam multi-Kanal i tada obicno koristim HDMI vezu prema AVR. 1.4.6 koristim kada slusam stereo i tada koristim opticki digitalni izlaz sa Maca.

Moguce je pokrenuti i jednu i drugu verziju A+ istovremeno i onda slusati istu pesmu sa jednog pa onda sa drugog A+ i pri tom koristiti isti (recimo opticki ) izlaz. Razlike postoje ... Najbolje je da sam poslusas ...
Koje su razlike koje si ti primetio u svom sistemu?

Mozda nam se iskustva budu razlikovala?

Jednom mom drugaru 1.5.2 je svirala mnogo bolje od 1.4.6, dok je kod mene bilo suprotno.

On na svom DAC-u ne moze da koristi integer mode, koji ja mogu na mojoj kombinaciji.

Mini preko optickog izlaza takodje ne moze da koristi integer mode.

Barem moj ne moze, nije mi "upaljen" onaj zeleni "INT" natpis na virtuelnom ekranu virtuelnog plejera kada koristim integrisani opticki izlaz.
Sa HiFace-om je upaljen.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Oct 2013, 09:46

PrekoBare wrote:dejane, potrazi najnoviji broj 237 (novembarski) The Absolute Sound

Procitah clanak. Jos jednom hvala ...

U clanku za meine nema neceg posebno novog. Nacin izlaganja je interesantan ali u sustini radi se o dobro poznatim stvarima u vezi Mac Minija. Meni je jedino bilo novo da je Mac Book Pro bolja varijanta od Mac Minija ali s obzirom da je to Laptop, ta varijanta meni ne igra - zapravo je neprakticno drzati ga sve vreme zakacenog za HiFi sistem.

Ne bih se slozio da OS X pravi iste probleme kao i Windows. OS X je daleko bolji operativni sistem i daleko je stabilniji od Windowsa.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Oct 2013, 16:44

@Kuja

Upravo sam uporedio A+ verziju 1.5.10 (tek se pojavila) sa verzijom 1.4.6. Kod A+ koristim ukljucen upsampling (koji preko optickog izlaza daje max 24/96) - ali sam na Embli iskljucio upsampling. (Takodje na Embli koristim tzv. A filter koji daje nesto analiticniju i hladniju zvucnu sliku u odnosu na recimo filter C.) Sve ostale opcije A+ (direct. integer, mode 1) su aktivirane. U verziji 1.5.10 ne koristim ni jednu od ponudjenih Audio Units. Taj zeleni int znak, koji pominjes, ja ne vidim ni na jednoj verziji A+.

Kao muziku sam koristio poslednji Stingov Album a narocito naslovnu stvar The Last Ship. Ja Imam taj album u FLAC 24/96 formatu.

1.5.10 ne svira lose i ja ne bih mogao da kazem da je zvuk upropascen u odnosu na recimo verziju 1.4.6. Ono sto medjutim primecujem jeste da verzija 1.4.6 ima nesto bolju definiciju i prostora i instrumenata. Narocito se pozadinski instrumenti cuju jasnije izdiferencirani i preciznije postavljeni u prostoru. Cela zvucna slika takodje odaje utisak nesto vece "opustenosti". Cini mi se da je reprodukcija narocito harmonike u pozadini jasnija. Verzija 1.5.10 daje nesto "slepljeniju" zvucnu sliku koja mi takodje deluje nesto agresivnije. I pored toga razlike nisu velike i ne bih mogao reci da se radi o crno/belo odnosu ...

Ne znam da li se nesto postize namestanjem tih Audio Units, koje ima samo ova nova verzija. Verovatno da da - posto tu ima dosta mogucnosti za namestanje zvuka - ali se ja za sada nisam u to upustao.

Tako da ja ostajem pri 1.4.6 za stereo slusanje a koristim najnoviju za multi-kanal opciju preko HDMI-ija prema AVRu. Mada moram da priznam da ovu poslednju opciju ne koristim bas cesto.

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 20 Oct 2013, 21:49

DejanM wrote: Meni je jedino bilo novo da je Mac Book Pro bolja varijanta od Mac Minija...
U cemu je razlika?
Last edited by Kuja on 20 Oct 2013, 21:56, edited 2 times in total.

Post Reply