HiFi & Professional Audio Forum  

MAC Mini kao izvor zvuka i slike

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: MAC Mini kao izvor zvuka i slike

Post by Kuja » 20 Oct 2013, 21:54

DejanM wrote: Meni je jedino bilo novo da je Mac Book Pro bolja varijanta od Mac Minija...
U cemu je razlika?

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 20 Oct 2013, 21:57

DejanM wrote:@Kuja
Taj zeleni int znak, koji pominjes, ja ne vidim ni na jednoj verziji A+.
To sto nemas zeleni "INT" znaci da ti u stvari nije aktivan integer mod,
cak i ako si ga chekirao u preferences.

Kod mene nije upaljen kada koristim opticki izlaz, ali mi je upaljen kad koristim HiFace USB to SPDIF

To kod mene izgleda ovako (klik za vecu sliku):
Screen-Shot-2013-10-20-at-9.40.33-PM.gif
Screen-Shot-2013-10-20-at-9.40.33-PM.gif (53.56 KiB) Viewed 1546 times
Screen-Shot-2013-10-20-at-9.40.33-PM.gif
Screen-Shot-2013-10-20-at-9.40.33-PM.gif (53.56 KiB) Viewed 1546 times

DejanM wrote:Ono sto medjutim primecujem jeste da verzija 1.4.6 ima nesto bolju definiciju i prostora i instrumenata. Narocito se pozadinski instrumenti cuju jasnije izdiferencirani i preciznije postavljeni u prostoru. Cela zvucna slika takodje odaje utisak nesto vece "opustenosti". Cini mi se da je reprodukcija narocito harmonike u pozadini jasnija. Verzija 1.5.10 daje nesto "slepljeniju" zvucnu sliku koja mi takodje deluje nesto agresivnije.
To je isto sto i ja primecujem u vezi razlike izmedju 1.4.6 i kasnijih verzija, samo sto je kod mene ta razlika bas izrazena.

1.4.6 mi zvuci dinamicki zivotno, prostorno i prirodno,

...dok su mi sve verzije 1.5.x zvucale nekako 2D, slepljeno, sivo i mrtvo.

Ne znam u cemu je problem i zasto taj Damien ne uspeva da u novijim verzijama postigne kvalitet zvuka iz stare 1.4.6.

Hvala ti puno, ustedeo si mi muku oko probavanja i te 1.5.10 verzije za kojom, vidim, seku vene na CA forumu, u fazonu: fenomanalna, najbolja do sada, itd.

:yh
.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Oct 2013, 09:05

Kuja wrote:
DejanM wrote: Meni je jedino bilo novo da je Mac Book Pro bolja varijanta od Mac Minija...
U cemu je razlika?
Navodno ima ugradjene kvalitetnije delove .... Ali nisam siguran da je ovo jos uvek tacno. Mac Mini je 2011 redesigniran a narocito se to odnosilo na njegov audio opticki izlaz kao i na hdmi sekciju. Tako da nisam siguran da ova konstatacija jos uvek vazi .... Ona je nekada verovatno bila tacna.

Prica se medjutim o novoj verziji Mac Minija koja bi trebala da ima novi Intelov procesor sa integrisanom audio/video sekcijom. Navodno je narocito ta video sekcija znacajno bolja nego kod sadasnjeg Mac Minija .... Uskoro cemo znati nesto vise o tome ...

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 21 Oct 2013, 12:25

DejanM wrote:
Kuja wrote:
U cemu je razlika?
Navodno ima ugradjene kvalitetnije delove .... Ali nisam siguran da je ovo jos uvek tacno. Mac Mini je 2011 redesigniran a narocito se to odnosilo na njegov audio opticki izlaz kao i na hdmi sekciju. Tako da nisam siguran da ova konstatacija jos uvek vazi .... Ona je nekada verovatno bila tacna.

Prica se medjutim o novoj verziji Mac Minija koja bi trebala da ima novi Intelov procesor sa integrisanom audio/video sekcijom. Navodno je narocito ta video sekcija znacajno bolja nego kod sadasnjeg Mac Minija .... Uskoro cemo znati nesto vise o tome ...
Onda OK! :)

Ja i onako koristim USB konverter, tako da mi moguca razlika u kvalitetu hardvera izmedju Mini-ja i Book-a nije presudna za kvalitet zvuka.

Hvala!

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Oct 2013, 18:24

Instalirao sam Mavericks i upgrade je funkcionisao kao po loju. Nije bilo potrebno nista ponovo instalirati. A+ radi bez ikakvih dodatnih intervencija.

Ja sam medjutim utripovao da sada A+ svira nesto bolje nego ranije. Kakva su vasa iskustva ? Primecujete li neku razliku ?

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 26 Oct 2013, 20:07

DejanM wrote:Instalirao sam Mavericks i upgrade je funkcionisao kao po loju. Nije bilo potrebno nista ponovo instalirati. A+ radi bez ikakvih dodatnih intervencija.

Ja sam medjutim utripovao da sada A+ svira nesto bolje nego ranije. Kakva su vasa iskustva ? Primecujete li neku razliku ?
Nisam jos uvek uvek probao Mavericks.

Mozda ga instaliram na nekom eksternom USB disku, tako da mogu da butujem oba sistema, i stari i novi.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Oct 2013, 20:48

Kuja wrote:
DejanM wrote:Instalirao sam Mavericks i upgrade je funkcionisao kao po loju. Nije bilo potrebno nista ponovo instalirati. A+ radi bez ikakvih dodatnih intervencija.

Nisam jos uvek uvek probao Mavericks.

Mozda ga instaliram na nekom eksternom USB disku, tako da mogu da butujem oba sistema, i stari i novi.
Evo igram se sa Mavricksom od juce .... Brzi je zbog novog sistema za handlovanje memorije. Navodno ima poboljsanja i u managementu napajanja. Ima par sitnica koje tu i tamo se malo zagrcnu ali sve u svemu izgleda jako dobro. Ne verujem da ces se vratiti na stari OS X. Napravi backup i onda ga instaliraj na glavni disk - neces zazaliti ... Apple je ponovo odradio odlican posao ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 24 Nov 2013, 12:17

Ja Imam jednu SDXC Ultra karticu od 32 GB. Ne koristim je a posto Mac Mini ima Slot za ove kartice, dosao sam na ideju da gurnem tu karticu u Mac pa da eventualno instaliran OS X na nju. Rezon je bio da ako brze radi operativni sistem sa Flash memorije da ce onda mozda i malo bolje da svira, kada slusam muziku ... ili kada gledam filmove.

Medjutim pre nego sto sam krenuo da instaliram OS X na SDXC karticu, spustim besplatan program sa interneta po imenu Blackmagic Speed Disc Test. Tako sam mogao da merim Read/Write brzine i da uporedim brzine zakacenih medija: SDXC kartice, internog obicnog 500 GB diska i eksternog, preko USB 2 zakacenog SSD diska od 240 GB. Rezultati su bili veoma interesantni.

SDXC kartica, iako u sustini Flash memorija, pokazuje najlosije rezultate i otprilike je 25% sporija (oko 24 Mb/s vs. 33 Mb/s za Read operaciju) od obicnog internog diska Mac Minija. Ovaj los rezultat za SDXC je verovatno posledica nacina kako je taj Slot povezan interno na interni bus - moguce je da je on zapravo vezan za interni bus preko USB 2.0 huba. U svakom slucaju to je moju ideju ucinilo bespredmetnom.

Eksterni SSD disk zakacen preko USB 2.0 pokazuje neznatno bolje performanse od internog diska: razlika se krece u rasponu od svega par procenata. Sto jasno ukazuje da je USB 2.0 usko grlo ....

To me navodi na sledeci zakljucak: ako se zeli poboljsanje brzine prenosa podataka, neophodno je ici ili sa USB 3.0 protokolom, ili jos bolje koristiti Thunderbolt Interface. Poceli su da se pojavljuju Thunderbolt diskovi kao i Docking stations. Zakaciti onda SSD preko Thunderbolt interfacea bi bila prava stvar.

Koliko je ta veca brzina znacajna za kvalitet reprodukcije slike i tona ? Ne znam sigurno odgovor jer bi to trebalo testirati ali moja je predpostavka da u slucaju zvuka u formatu 16/44,1 ne bi trebalo da bude razlike jer je i trenutna brzina prenosa vise nego dovoljna. Kod Hi Res muzike se mozda nesto primeti ... Stvari postaju interesantnije sa videom i moguce je da ce se nesto primetiti kod 4K snimaka sa nekompresovanim Multi-Kanal tonom.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 24 Nov 2013, 13:45

Mislim da sa povećanjem brzine protoka za muzičke fajlove ništa nećeš dobiti, jer je i USB 2.0
više nego dovoljan za tu namenu, čak i sa najzahtevnijim materijalima 192kHz/24bit.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 24 Nov 2013, 14:53

first wrote:Mislim da sa povećanjem brzine protoka za muzičke fajlove ništa nećeš dobiti, jer je i USB 2.0
više nego dovoljan za tu namenu, čak i sa najzahtevnijim materijalima 192kHz/24bit.
To sam i napisao u poslednjem pasusu mog poslednjeg posta. Ovde se medjutim vise radi o nekoj buducnosti - pitanje je koliko je daleka ta buducnost ?

Polako se pojavljuju DACovi koji su u stanju da obrade 32/384. To postaje polako standard za DACove vise klase. Kada se ima Mac Mini i Software poput A+ onda se radi upsampling na 32/384 cak i kada je u pitanju obican CD kvalitet - tako da se to lepo uklapa. Ali Video je mnogo kriticniji - kada cemo dobiti files u 4K u DTS HD formatu sa 5.1/7.1 tonom ? Za dve, tri ili mozda 5 godina ? Ja ocekujem da ce upravo u tom vremenskom roku i cene SSD diskova znacajnije pasti a da ce implementacija Thunderbolt i/ili HDMI (za audio) interfacea postati obicna stvar. USB 3.0 je vec danas stvarnost.

U tom kontekstu razvoja dogadjaja, cini mi se da je Mac Mini investicija koja ce preziveti duzi vremenski period i nekoliko generacija novih ili upgradeovanih protokola ...

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 25 Nov 2013, 00:42

Ja sam instalirao Maverick na 32GB SD karticu klase 10 i to je radilo bolno sporo, prakticno neupotrebljivo.

Zatim sam ga instalirao na eksterni USB 3 HDD i to je prihvatljivo.

Ipak, posto mi je SPDIF konverter takodje USB, izbegavam da na USB portove kacim dodatne uredjaje koji potencijalno mogu da unose smetnje.

USB3 je poznat da zraci iz kablova, na nekim MacMini-jima je ometao rad Bluetooth-a, pa su morali da koriste oklopljene USB3 kablove.

Mac Mini je super stvarcica, ima sve: Firewire, Thubnderbolt, USB3, HDMI...

Na svim poslednjim Mac-ovima izuzev Mini-ja je ukinut Firewire sto je po meni velika greska...

Mac ga je prvi uveo, a sada ga odbacuju... :(

A mozda i nije greska, gura se Thubderbolt, treba uzeti pare na preskupim periferijama.

Ali fensi ekipa koja ima para za Apple uredaje, imace i za Thunderbolt. ;)

On jeste odlicno resenje, ali su cene za TB periferije vise nego bezobrazne.

PS

SD card reader nije interno zakacen na USB kontroler.

.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Nov 2013, 08:23

Treba sacekati da padnu cene Thunderbolt uredjaja. A to ce se desiti relativno brzo. Vec danas je ponuda recimo Thunderbolt eksternih diskova daleko veca nego pre samo 6 meseci, kada ih je bilo svega nekoliko.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Apr 2014, 08:41

Imao bih jedno pitanje .... Koristim Mac Mini (mid 2011 sa zadnjom verzijom Mavericsa) opticki digitalni izlaz direktno vezan na ulaz u moj DAC. Player je Audirvana Plus. To radi dobro iako nemam integer mode. Ponukan nekim vasim komentarima poceo sam da razmisljam da pocnem da koristim i USB vezu. Posto je USB ulaz na Embli los (limitiran na 48 KHz) ucinilo mi se kao dobro resenje da koristim neki USB konvertor. Za oko mi je zapao M2Tech Evo Convertor delom i zbog toga sto ima AES/EBU izlaz. Moje pitanje je: da li je neko imao iskustva sa ovom kombinacijom: Mac Mini i A+ sa M2Tech Evo Converter ?

Ono sto me malo zbunjuje jeste cinjenica da je potrebno instalirati diriver za ovaj konvertor da bi to radilo. Pitam se onda da li je moguce pomocu A+ dobiti direct/integer mode ?

Vidim da se mnogo vise koristi M2Tech HiFace a stara verzija ove sprave je takodje zahtevala instalaciju drivera. I to iskustvo bi mi bilo od pomoci - kako je to radilo ?

Posebno pitanje jeste da li uopste ima smisla ici po USB vezu ? Mac Mini opticki izlaz ima dosta nizak nivo jittera i zato se smatra dobrim za HiFi. Na stranu ogranicenje od 24/96, moje iskustvo sa tim izlazom je jako dobro. M2Tech Evo je sprava za koju je potrebno kupiti jos i napajanje pa onda i eksterni clock (nije obavezno ali je pozeljno) sto celu investiciju ne cini bas zanemarljivom. Za te novce mogu da kupim poseban USB dac ....

Kuja
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Kuja » 21 Apr 2014, 03:38

Sa Evo-om ne radi integer mod, zato sto mu je potreban poseban drajver za rad.

Od svih M2Tech proizvoda za sada jedino HiFace Two radi u integer modu,
zato sto ima XMOS chip koji je sistemski podrzan u Mac OSX-u.

Originalni HiFace ne radi.

Postoji navodno neki hack za Evo, mislim da Cade vise zna o tome.

Sa druge strane, testirali smo uporedo audio optimizovan PC sa tvikovanim Evo-om (ubaceni kvalitetniji regulatori)
i moj Mac Mini sa HiFace Two-om (+ eksterno 5V napajanje).

DAC je bio Naim DAC.

Nije bilo primetnih razlika, obe kombinacije su svirale prakticno isto.

Kod mene HiFace Two svira za 5 koplja bolje od optike, doduse kabl iako stakleni nije neki fensi skupi.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 21 Apr 2014, 09:27

Kujo,

Hvala na komentaru. Tvoje iskustvo jasno upucuje na jeftiniju varijantu M2Tech HiFace 2

Jako interesantno iskustvo poredjenja Evo i HiFace ... Ispada da je najvaznije imati cisto 5V napajanje kod USB veze.

Post Reply