HiFi & Professional Audio Forum  

DSD

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

DSD

Post by DejanM » 08 Sep 2013, 09:27

Da li neko od vas ima iskustva sa DSD files ?

Interesuju me pre svega sledece stvari:

- Da li ima smisla konvertovati FLAC u DSD - da li se time dobija bilo sta na kvalitetu reprodukcije ?
- Cime rip-ujete SACD ?
- Da li ste nekada poredili DSD sa nekim Hi Res PCM file-om ?

Razlog za ova moja pitanja lezi u prostoj cinjenici sto nisam siguran da li ima smisla baviti se uopste DSDom ... ? Vidim da trenutno postoji DSD Revival, posedujem i Player (Audiorvana Plus) koji je u stanju da reprodukuje DSD ali nisam siguran koliko to ima smisla ....

Naravno upravo spustam jedan DSD Album ....

Mićko
Nov korisnik
Nov korisnik

Re: DSD

Post by Mićko » 08 Sep 2013, 12:19

Korejski SOtM na internet stranici ima kratko uputstvo i link prema SACD riperu, mislim da je u okviru FAQ. Osim toga to radi i scarletbook, iz ISO fajla vadi dsf i dff, dekodira i dts i još nekoliko stvari. Ja već neko vreme nisam u potrazi za hires muzikom, jednostavno sam se umorio i kada je nešto dobro onda mogu da ga slušam i na 16-44.

Mićko
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Mićko » 08 Sep 2013, 12:51

Poređenje dsd i pcm po meni ima smisla kod materijala recimo norveškog 2L-a, mislim da oni snimke prave u dxd-u, koji je polazni a posle konvertuju u razne formate, što se može skinuti sa nekih 15-20 primera. Kada su ostali izvori u pitanju vrlo sam skeptičan, navešću jedan primer sacd-r iso fajl Rickie Lee Jones It's Like This, foobar ga pusti bez problema i vidi ga kao dsd64 a pokazuje frekvenciju od 5,6 MHz što je dsd128 a kada ja analiziram taj fajl konkretno pesmu Show Biz Kids evidentno je da je reč o najobičnijem 16-44.1 jer su visoki odsečeni na 22KHz i iznad toga ne postoji ništa. To nas vraća na već elaboriranu priču o verodostojnosti materijala, mada sam ovde bio iznanađen jer je produkcija od pre godinu dve, imali su tehničke mogućnosti da album snime kao dsd.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Sep 2013, 12:58

Mićko wrote:Korejski SOtM na internet stranici ima kratko uputstvo i link prema SACD riperu, mislim da je u okviru FAQ. Osim toga to radi i scarletbook, iz ISO fajla vadi dsf i dff, dekodira i dts i još nekoliko stvari. Ja već neko vreme nisam u potrazi za hires muzikom, jednostavno sam se umorio i kada je nešto dobro onda mogu da ga slušam i na 16-44.
Micko,

Hvala ti na ovoj informaciji - nisam nikada ranije bio cuo za firmu: SOtM.

Istina je da na njihovoj stzranici pod FAQs postoji link koji opisuje konverziju DSD ISO file-a u DSD DFF files. To moze da bude korisno ali nije bas ono sto trazim. Meine zanima konvertor formata: recimo FLAC u DSD, itd.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Sep 2013, 13:02

Mićko wrote:Poređenje dsd i pcm po meni ima smisla kod materijala recimo norveškog 2L-a, mislim da oni snimke prave u dxd-u, koji je polazni a posle konvertuju u razne formate, što se može skinuti sa nekih 15-20 primera. Kada su ostali izvori u pitanju vrlo sam skeptičan, navešću jedan primer sacd-r iso fajl Rickie Lee Jones It's Like This, foobar ga pusti bez problema i vidi ga kao dsd64 a pokazuje frekvenciju od 5,6 MHz što je dsd128 a kada ja analiziram taj fajl konkretno pesmu Show Biz Kids evidentno je da je reč o najobičnijem 16-44.1 jer su visoki odsečeni na 22KHz i iznad toga ne postoji ništa. To nas vraća na već elaboriranu priču o verodostojnosti materijala, mada sam ovde bio iznanađen jer je produkcija od pre godinu dve, imali su tehničke mogućnosti da album snime kao dsd.
Ista je prica i sa vecinom Hi Res files koji se mogu kupiti - radi se uglavnom o prepakovanim 16-44,1 ...

Upravo puistam par files sa 2L - dobro je za poredjenje .... Hvala i na ovoj informaciji ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 08 Sep 2013, 13:29

Mićko wrote:...kada je nešto dobro onda mogu da ga slušam i na 16-44.
Ovo je ključ svega. Džabe je sve bez dobre produkcije, a poseban problem su postali i ovi fake hi-res fajlovi koji unose još
veću konfuziju. Ako se odabere dobar DAC i kvalitetno integriše sa ostalim komponentama sistema, vrhunski mogu da zvuče
i dobro producirani 44/16 fajlovi. Bolje je na to potrošiti vreme i novac, nego juriti za kojekavim hi-res izdanjima sumnjivog kvaliteta.

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 08 Sep 2013, 15:48

Treba potraziti izdanja koja su izvorno DSD snimljena, po izvorima sa neta to je oko 30% SACD naslova. Pored mnogo vece rez, kazu da je najveca prednost DSD u tome sto, kao i ploca, poseduje vise harmonike koje uticu na nize i time cine zvuk prirodnijim a, po nekim Japanskim naucnicima, i uticu na koru velikog mozga svojim frekvencijama pa je bolji dozivljaj muzike.
Licno, na svom sistemu jedino Onkyo avr moze prihvatiti DSD preko hdmi ali nemam adekvatni player (za komp fale asio driveri za hdmi graficke). Konverzija iz JRivera ili Foobara na 175/192 pcm (stereo ili multich) daje lepsi, detaljniji zvuk u odnosu na 44/16 flac.
Primetio sam da od kako je DSD omogucen na hdd, sve vise proizvodjaca ubacuje podrsku za taj format. Marantz je najavio SA8005 koji preko usb ima podrsku pored 192/24 pcm i za 2.8MHz i 5.6MHz DSD stream. Dok je npr Oppo 105 dobio novi firmware koji omogucava DSD kako stereo tako i multich.
Treba proveriti i Blue-audio (BluRay verziju) sa DTS HD Master zvukom, a i novi hdmi 2.0 podize format na mogucih 1536/32.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 08 Sep 2013, 16:16

gvlada wrote:Treba potraziti izdanja koja su izvorno DSD snimljena, po izvorima sa neta to je oko 30% SACD naslova. Pored mnogo vece rez, kazu da je najveca prednost DSD u tome sto, kao i ploca, poseduje vise harmonike koje uticu na nize i time cine zvuk prirodnijim a, po nekim Japanskim naucnicima, i uticu na koru velikog mozga svojim frekvencijama pa je bolji dozivljaj muzike.
Licno, na svom sistemu jedino Onkyo avr moze prihvatiti DSD preko hdmi ali nemam adekvatni player (za komp fale asio driveri za hdmi graficke). Konverzija iz JRivera ili Foobara na 175/192 pcm (stereo ili multich) daje lepsi, detaljniji zvuk u odnosu na 44/16 flac.
Primetio sam da od kako je DSD omogucen na hdd, sve vise proizvodjaca ubacuje podrsku za taj format. Marantz je najavio SA8005 koji preko usb ima podrsku pored 192/24 pcm i za 2.8MHz i 5.6MHz DSD stream. Dok je npr Oppo 105 dobio novi firmware koji omogucava DSD kako stereo tako i multich.
Treba proveriti i Blue-audio (BluRay verziju) sa DTS HD Master zvukom, a i novi hdmi 2.0 podize format na mogucih 1536/32.

Znaci ima smisla ....

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 08 Sep 2013, 19:21

Po meni ima... naravno, treba poslusati obe verzije na disku ili dl.
Shut up before I slap the taste so far out of your mouth you'll never get it back!

Vladavina has spoken.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 08 Sep 2013, 21:05

Samo da matematičar proveri: vi pričate o DSD (PWM) načinu kojim je zapisan SACD i rop-ovanju istog...?

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 08 Sep 2013, 21:20

Vladavina has spoken.

Mićko
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Mićko » 08 Sep 2013, 22:19

WAV,FLAC može u dsd da konvertuje Saracon a negde sam imao 3 programa od Philipsa, nisam siguran možda je bio samo korisnik licence, moram da potražim. Dakle Philips Protech Audioformat Converter, Philips Protech DST Encoder i Philips Super Author, uz ta 3 programa se od WAV fajla može napraviti dff i konačno i sam SACD. To radi ali ne može da iz iso fajla ekstrahuje dsf ili dff.

gvlada
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by gvlada » 08 Sep 2013, 23:40

Cek, cek... kapiram slusanje DSD materijala i zelju da se strimuje sa kompa na dac ali zasto bi neko wav ili flac prebacivao u dff ili dsf? Kao da narezes audio cd od mp3 muzike, kvalitet se ne menja.

Vladavina has spoken.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Sep 2013, 07:20

gvlada wrote:Cek, cek... kapiram slusanje DSD materijala i zelju da se strimuje sa kompa na dac ali zasto bi neko wav ili flac prebacivao u dff ili dsf? Kao da narezes audio cd od mp3 muzike, kvalitet se ne menja.
Ima na internetu ljudi koji tvrde da nakon konverzije u DSD DFF sve bolje zvuci ....

Upravo sam spustio snimak gde je original u DSD DFF pa je onda konvertovan u FLAC 24/88. Javicu utiske kada ih pazljivo preslusam ... Ali pravo pitanje je sta se desava kada se uradi obrnuto ... ?

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 09 Sep 2013, 09:02

Dejane, ima dve stvari na koje treba obratiti paznju:

1. da li je izvorni snimak na SACD DSD? Mnogi nisu.

2. da li sacd plejer/DAC moze da konvertuje DSD u analog bez medjukonverzije u PCM> ako ne moze, dzaba ste krecili :-)

Ja ripujem uz pomoc nabudzenog PS-3 i koristim nabudzen Yamaha DVD-S2700 za plejbek SACD-R.

spisak SACD plejera koji sviraju SACD_R je na internetu.

pronaci sacd koji direktno ide DSD> analog i pri tom jos svira SACD-R je muka ziva, cesto zahteva otvaranje plejera i inspekciju da li ima zaseban dsd cip.

da skratim muke, Yamaha 1700, 1800 i 2700.

Oppo konvertuje u PCM. Zali boze.

da li ima smisla konvertovati PCM u DSD?

Na nekom sajmu prehrane inzenjer pokazuje masinu u koju se ubacuje govedina a izlaze upakovane kobasice.

A jel moze da se ubaci kobasica a da izlazi govedina? pita posmatrac.

Gospodine, to je samo vasem ocu poslo za rukom :-)
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Post Reply