HiFi & Professional Audio Forum  

10 godina

U vezi rada svih foruma

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

10 godina

Post by sn » 12 Feb 2015, 11:52

Eto... dodje i deseta godina foruma. Ide vreme. Neki opsirniji komentar cu odloziti za avgust, kada tacno pada godisnjica, mada su neke pripreme bile jos par meseci ranije.
Sajt koji je prethodio forumu je postojao jos od 2001 godine, ali sa tadasnjom modemskom komunikacijom i vezama je bilo pravo mucenje odrzavati ga. Sa dolaskom ADSL-a u poslovni prostor na konjarniku pocetkom 2005 godine sam resio da pokrenem forum, i ubrzo sa Sasom Danicicem koji je tada vodio sajt HiFi Cafe, poceli zajedno da ga odrzavamo. Od tada, kao sto dobar deo vas zna se svasta desavalo, a ovo bi bio samo uvod za sada.
:mr
10years.gif
10years.gif (17.34 KiB) Viewed 1579 times
10years.gif
10years.gif (17.34 KiB) Viewed 1579 times

Doktor
Nov korisnik
Nov korisnik

Re: 10 godina

Post by Doktor » 12 Feb 2015, 16:28

Veliki respect ! :mr
Samo napred ! :good

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 12 Feb 2015, 21:32

Hvala Doktore.
- Prvi aktivni clanovi foruma su bili Jovan i DejanM, kasnije su se i ostali pridruzili, od kojih je dobar deo bio neaktivan, ostao i do danas.
U tom periodu forum se nalazio na jednom domacem hostu (kao SNSoft domen), sa kojim nisam bio zadovoljan pre svega zbog brzine odziva; ubrzo odvajam forum od sajta i prebacujem na strani host pod imenom SNHard. Tadasnje verzije foruma bas i nisu bile sjajne, razna hakovanja i upadi su tu bili sa kojima sam ratovao u pozadini, tako da su mi u jednom momentu preoteli moderatorski nalog, koji sam odmah ugasio, a otvorio ovaj koji i sada koristim. Posebna je prica koliko je tu rada bilo u izmeni i dodavanju kod'a da bi neke stvari radile bolje, a koje nisu postojale u originalnom softveru, ili pak sam izgled foruma bio bolji.

Posle par godina rada i taj drugi host je poceo da usporava forum i pravi probleme, Audio sajt (SNSoft) je izgubio smisao, tako da zatvaram i sajt i forum, i prelazim sa backup-om foruma na jedan od najboljih hostova u to vreme, pod novim imenom - Audiohard.

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 14 Feb 2015, 09:53

Pitanje je kome cestitati povodom jubileja - Nebojsi SN-u, svakome koje je dao svoj doprinos i uzeo ucesca "u radu" foruma ili se umesto toga zapitati a cemu sve ovo i u sta smo protracili vreme i energiju :-)

10 godina je veoma dug period, koji mi je prosao moram priznati veoma brzo, ali je iza njega ostalo nekoliko desetina veoma lepih poznanstava i proisteklo jedno 5-6 prijateljstava, koja traju vec godinama.

Meni je to najveci i najznacajniji razlog da cestitam svima, jer smo pokazali da jedan hobi ustvari moze da bude daleko vise od hobija i da moze coveka da oplemeni pre svega kroz upoznavanje sa novim, interesantnim, sebi slicnim, ali i drugacijim ljudima.

Sve ostalo je tu cini se samo usput i manje-vise prolaznog karaktera. Ono sto treba negovati i razvijati je uzivanje u slusanju i razumevanju muzike :-)

Ziveli !!!

Poziv na pice sa moje strane je naravno tu :-)

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 14 Feb 2015, 14:33

Pitanje je kome cestitati povodom jubileja
Mislim da bi najtacnije bilo - svima koji su aktivno ucestvovali u radu foruma. iako pasivni, jedan deo zasluga imaju gosti i neaktivni clanovi jer su uticali na posecenost. A ima i onih koji su se samo registrovali i nikad se vise nisu pojavili. Ali normalno, ni Sasa ni ja nismo imali pravo nikome da zamerimo zbog toga, to je stvar slobodnog izbora.
Zadnjih nekoliko godina je prilicno pala poseta forumu na sta je uticalo vise stvari; ekonomska kriza, privatne obaveze, zasicenost, malo trziste, a i nesto moje krivice.
Sto se tice mene ja sam imao zelju da forum vremenom postigne bar deo od onoga sto je recimo postigao 'Audiokarma.org', ali sve sto je dobro - kosta;
bolji/brzi hosting, softver za forum, dezurni moderator/novinar, razne aplikacije, itd. Pokusao sam sa banerima da privucem nesto novca, ali to je bilo zanemarivo u odnosu na to koliko je trebalo da bi se forum podigao na jedan profesionalan nivo. Jedan dobar period smo Sasa i Ja napravili dosta zanimljivih reportaza o nasem trosku, koje su ubedljivo po kvalitetu i informacijama bile bolje od svih ostalih na domacem web-u koji su se bavili tom tematikom, ali ni to nije pomoglo. Mnogo rada sam ulozio u odrzavanje i administraciju, a i to valjda nesto kosta. DejanM je doprineo svojim tekstovima i brojem postova bar ko' prosecna trojica da su pisala, a tu su odmah i Ninja, First, i nek mi ne zamere ostali aktivni clanovi koje nisam pomenuo.
Dobijali smo kritike i da nismo dovoljno 'siroki', da je dosta tekstova previse strucno, nekima nerazumljivo, a ja bas mislim da je bas to nas kvalitet koji nas izdvaja u odnosu na druge bla-bla sajtove. Mozda sam trebao da otvorim forum samo za pocetnike i tracare i nazovem ga Audiosoft?
Ali to je - sto je, interesovanje je slabo i ubedjen sam da nikakva ozbiljnija ulaganja ne bi pomogla, zbog vec navedenih razloga.
Kotrljacemo se ovako, pisacemo kad ko bude mogao i hteo, nek smo mi samo Zivi i Zdravi.
Jeste, dvaput sam pokusao da ga zatvorim, ali kad god se sapletem o backup foruma na hardu, bude mi tesko da 10 godina pisanja svih nas cuci na jednom tamnom i vlaz.. mestu i ceka da bude obrisano - ne vredi, morao sam da ga vratim nazad, pa kolko traje da traje...

I da, prihvatite pice, Sasa placa. :D

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 18 Feb 2015, 15:04

Zalutao i ja nekako ovde, pa rekoh da čestitam desetogodišnjicu,... red je. :o:o

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 24 Feb 2015, 14:35

=D> Čestitam i ja!

Nego, da primetim sledeće: upravo sam pre 5-6 minuta slučajno kliknuo na link ka forumu koji mi je ostao na kompu i odjednom sam video da je forum proradio, i to još pre koji mesec, valjda krajem 2014. To uopšte nisam znao; znao sam samo da je forum prestao da radi pre dosta vremena, da je ostala facebook strana, ali ovde sam sada potpuno slučajno. Mislim da je na neki način trebalo obavestiti stare članove da je forum opet proradio.

U svakom slučaju, nadam se da će forum opstajati na internetu još dugo godina.

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 24 Feb 2015, 22:46

Hvala Andrija,
Mogao sam da posaljem mail svima sa foruma, ali je realno interesovanje splasnulo odavno. Par ljudi mi je reklo i da je dosta clanova otislo na druge forume. Ono sto je sigurno je da ce raditi jos skoro dve godine na ovom linku (audiohd.net), za posle ne znam.
Ovo sad tretiram kao online backup, a ako bude postojala neka volja za daljom diskusijom to je uvek moguce.

Pozdrav

Andrija
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Andrija » 25 Feb 2015, 19:09

Znam da je splasnulo interesovanje za forum u poslednjih par godina, mnogo je razloga i o tome bi se moglo nadugacko pricati. Preostala dva foruma iz Srbije koje pratim manje/vise pasivno su drugacije koncipirana, jedan je ultrakomercijalizovan i iz svakog drugog posta se vidi da je cilj iskljucivo profit vlasnika, dok je drugi uglavnom okrenut diy zajednici. Praviti i uredjivati nezavisan (citaj: objektivan) forum kao sto mi se cini da je ovaj je prilicno komplikovana stvar i ja nam svima zelim da forum potraje sto duze.

Evo, ja cu da pripremim neke fotke, pa cu da sastavim jednu temicu, a radi se o necem sto nisam video da se bilo gde pojavilo u medijima...

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 25 Feb 2015, 22:24

Slazem se sa tobom, kao i sa time da svako od vlasnika ima pravo da vodi svoju politiku na forumima.
Ja sam se trudio da forum bude kvalitetan, informativan i strucan, cemu je dosta i doprineo jedan broj clanova. Ne mogu da trpim svadje, uvrede, vredjanja i slicne stvari, nismo zbog toga ovde; znam da sam krivac za vise 'clanova' koji su otisli, ali ima toliko drugih foruma, soc mreza, blogova gde to moze da se radi ali ovde ne, niti bih to opet dozvolio. Nazalost, statistika je pokazivala da je najveci broj poseta bio u momentu nekih svadja na forumu, sto uopste ne podrzavam, radije nek ostane ovako nego da uzalud trosim vreme na resavanje tih problema.
Evo, ja cu da pripremim neke fotke, pa cu da sastavim jednu temicu, a radi se o necem sto nisam video da se bilo gde pojavilo u medijima...
To je konkretan predlog, i poziv da i drugi nesto napisu. Moja podrska :good

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 17 Apr 2015, 19:05

..??? :ovo

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 26 Apr 2015, 12:10

Prije dosta vremena sam počeo pisati jedan tekst (digitalni audio), ali to se umjesto nekoliko dana produljilo na tjedne i mjesece, jer je ispalo kompliciranije nego što sam očekivao (i zbog manjka slobodnog vremena). Trebao bi biti dovršen za nekoliko mjeseci.

Topic author
sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 26 Apr 2015, 13:52

Auhh brate mili, jel moze to malo ranije? ili u nastavcima? ostarecu dotle, a ko zna dal cu biti i ziv.. struja je nekoliko puta pokusala da me 'smakne' al je i ona digla ruke.. :)
i Andrija je tako obecao pa nista za sada.. moracu i ja da pocnem da zastupam neki casopis da skrenem malo paznju na forum.. ali mislim da ni to ne bi pomoglo.
Pozdrav

Staromodan
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by Staromodan » 16 Jul 2015, 13:13

Mislio sam usporediti zvuk na različitim operativnim sistemima, jer sam prije nekoliko godina čuo tvrdnju da zvuk nije jednako kvalitetan na svima, pa sam od tada to proučavao. Izgleda da neću uspjeti, jer sada je drukčije nego prije, premalo opreme, vremena i volje, a najtužnije je što bi taj tekst samo rijetke interesirao. Probat ću ukratko napisati svoje dosadašnje zaključke.

izgleda da će biti baš onako kako si rekao prije dosta vremena, da ćeš forum držati desetak godina, a onda...

Sve se mijenja na lošije. Izgleda kao da je glupost pobijedila.

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 22 Jul 2015, 10:30

Cestitam svim clanovima foruma, Ja sam jedan od "mladjih" clanova :D ,
Bitno je da sam do sada a nadam se i dalje uzivati citati i pisati ovde.
Posebno mi se dopada sto nema licnih uvreda, tu i tamo padne neka zustra debata
ali sve je u granicama kulturnog ponasanja, ipak smo mi ovde sa balkana tempermentniji :mr
Jos nesto ovaj, forum je doprineo i uveliko prosirio moje znanje o audio opremi i setapu, a i o kvalitetu muzike koju slusam.

Pozz,

Post Reply