HiFi & Professional Audio Forum  

B.A.D. (Binary Amplitude Diffsorber) Paneli

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Re: B.A.D. (Binary Amplitude Diffsorber) Paneli

Post by ninja » 18 Jan 2009, 13:34

Bravo Zare! =D> =D> =D>

Sad ces me natjerati da se pokrenem iz moje tromosti :wink: ... doduse, mala beba, tasta na neodredjeno (konacno otisla), stalne posjete, posao ... ne ostavljaju puno slobodnog vremena... ali evo izlazi se iz tog perioda :yahoo
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 18 Feb 2009, 11:39

Ja se vrzmam oko ideje da ovo napravim već dosta dugo, ali nikako da se nakanim. Deluje mi kao jako veliki i dosadan posao.
Kako ste vi to konkretno uradili, mislim pre svega na određivanje koordinata za rupe - da li ste prosto ucrtavali podatke iz onog Excel-a, ili ste našli neku prečicu (da se koordinate nekako fizički uvećaju na realne/potrebne dimenzije, pa da se to samo precrta) ?

zare
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by zare » 18 Feb 2009, 19:09

Posao nije mali. Trazi dosta vremena posebno jer sam ja radio dva panela na jednoj ploci. Duplo vise rupa za obelezavanje i busenje.
Ja sam crtao i obelezavao rupe na osnovu onog excel fajla. Samo to je par sati posla. Busenje da ne pominjem a ukocena ledja ne racunam #-o.
Ne znam koliko kostaju originalni paneli ali ova tri dupla koja radim u najgorem slucaju nece kostati vise od 40-50 evra. Razlika u zvuku izrazena u evricima je neuporedivo veca ;).

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 18 Feb 2009, 19:49

Zare mozda moze "oslikati" rupe na nekom platicnom platnu/papiru koje se moze koristiti kao kalup :mrgreen:

Uzmi ploce od par mm debljine, stavi ij jednu na drugu sa malom razdaljinom i busi odjednom 6-10 panela :good
Image Made in SFRJ
KokBok
When a man steals your wife, there is no better revenge than to let him keep her.

vlada24
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by vlada24 » 19 Feb 2009, 17:06

Hvala na odgovorima. Postovaću svoja iskustva (ako ih bude bilo)... :-k

Topic author
ninja
Audio Expert
Audio Expert

Post by ninja » 24 Feb 2009, 07:43

"B.A.D". patent

Ovdje "kruzi" jedan prijedlog da se rupe izbuse u mekoj gumi tako da dobijes kao neka vrsta "gumenih zavjesa" koje spustis kad ti treba a za rulas ih i podignes kad ti ne treba :-k
Image Made in SFRJ
KokBok

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 25 Apr 2011, 08:20

Citajuci BAD stranicu naidjem na tvrdnju da absorbere ne treba stavljati ispred HiFi sistema (uglavnom ih treba stavljati iza zvucnika i po coskovima), dok ispred sistema treba stavljati difuzore. U protivnom se moze dobiti efekat Dead Space-a. U mojoj naivnosti i ne znanju, ja sam mislio da je to upravo cilj - akusticki mrtva prostorija. Medjutim, na ovoj stranici se tvrdi da to nije pozeljno jer se gubi air oko instrumenata itd.

Da li bi neko ko se bolje razume u ovu problematiku mogao da da neki komentar na ovo ...

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 25 Apr 2011, 08:32

Točno da točnije ne može biti.

Postavljanjem apsorbera uglavnom se utječe na apsorpciju viših frekvencija. Za suzbijanje nižih frekvencija tj. njihovih stojnih valova može se pomoći raznim bas-trapsovima i helmholtzovim rezonatorima (vjerojatni princip rada ovog BAD-a) i difuzorima. Rad sa difuzorima je za audiofile najzahvalniji jer se malo utječe na frekvencijsku karakteristiku izvora, ali se stvaranjem difuznog zvučnog polja (raspršenjem frekvencija) može suzbiti veliki dio stojnih valova i učiniti prostoriju mnogo ugodnijom za HI-FI slušanje.
Inače se zvučnici obično projektiraju na određeno vrijeme odjeka (reverberation time, RT60) po standardu koji to propisuje(u dva stupnja, za niske i visoke frekvencije) pa je akustički mrtva prostorija ustvari loša jednako kao i ona previše ječna.

Prije nekoliko godina napisao sam po forumima silne romane na ovu temu, ali su teme bile slabo čitane pa me prošla volja. Danas mi se neda uopće puno pisati, a tematika je za podužu diskusiju. Ali ima dosta kvalitetnog materijala na netu......

Post Reply