HiFi & Professional Audio Forum  

Igrarije sa filterima za struju

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Igrarije sa filterima za struju

Post by DejanM » 20 Jun 2014, 17:13

Ovde se konkretno nije radilo toliko o gubljenju na trodimenzionalnosti zvucne slike, koliko o tome da sve vreme cujem taj bas bubanj, koji je prakticno isto toliko "vazan" kao i vokal. Ranije je on bio povucen u pozadini i cuo se ali se nekako nije obracala paznja na njega. Sada je on tu ....i radi sve vreme. Nisam siguran da li to treba da bude bas tako. Zato sam i dosao na ideju da istu pesmu cujem na drugom sistemu i onda uporedim ....

Sto se tice tvog komentara na temu analitiucnosti - tu se slazem sa tobom. Analiticnost je samo jedan od parametara reprodukcije. Ona je potreban ali ne i dovoljan uslov ....

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 20 Jun 2014, 17:39

DejanM wrote:... Nisam siguran da li to treba da bude bas tako...
Neko svoje mišljenje sam ti već izneo u prethodnom postu, ali ovaj tvoj slučaj zavisi samo od tebe i onoga što ti čuješ. Ti bar imaš mnogo slušnog iskustva, pa ćeš sigurno dobro proceniti šta bi valjalo činiti.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Jun 2014, 10:05

Postoji odluka Evropske Unije da svi uredjaji moraju biti dodatno zasticeni Fi sklopkom. Ne znam, da li je to samo preporukia ili je ta odluka na nivou zakona ali moja firma je svim zaposlenima podelila ovo:

http://www.amazon.de/Brennenstuhl-12906 ... B0049G7J78

To je Fi sklopka sa normalnom suko uticnicom i reaguje (po standardu) na struju greske od 30 mA. Mi smo duzni da nase racunare i ostalu opremu u firmi i van nje prikljucujemo iskljucivo preko ove stvarcice. U smislenost cele ove gimnastike ne bih ulazio ali je meni licno ova sprava korisna za testiranje strujnih filtera :D \:D/ :yhi

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 28 Jun 2014, 11:19

For use outdoors, IP 54. The ideal safety circuit breaker for connection to frequently used electrical appliances.
Držite računare van zatvorenog?
Image

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 Jun 2014, 14:32

Ovo je vrlo slicno onom propisu EU po kom pojacala i zvucnici ne smeju vise da imaju konektore za banane od 4 mm jer je navodno bilo slucajeva da je neko te banane gurnuo u suko uticnicu ....

Interesantna potreba da se sve regulise a da pri tom i neko u pozadini dobro zaradi ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 28 Jun 2014, 17:52

DejanM wrote:Ovo je vrlo slicno onom propisu EU po kom pojacala i zvucnici ne smeju vise da imaju konektore za banane od 4 mm jer je navodno bilo slucajeva da je neko te banane gurnuo u suko uticnicu ....
Interesantna potreba da se sve regulise a da pri tom i neko u pozadini dobro zaradi ...
Naravno, i ovi pojasevi u vozilima su samo zbog zarade...
Baš me zanima ko li se je toga „navodno“ setio:
Image
:comp (ih ne smem coffee, moraću čaj)... :wb

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 28 Jun 2014, 21:14

nema mrdanja odma po glavi :-)

Pozz

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 28 Jun 2014, 22:24

DejanM wrote:... jer je navodno bilo slucajeva da je neko te banane gurnuo u suko uticnicu ....
Opasan ovaj Žika, dokumentovao lepo slučaj sa tvojom slikom, pa sad ti vidi dal' je to "navodno"... :oky

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Jun 2014, 08:54

Pa dobro ali to nema veze jedno sa drugim. U ovom mom slucaju su banane (dodatno izolovane izolir trakom) koriscene da se prikljuci prigusnica otrocno na fazu i nulu da bi se proverilo njeno filtersko dejstvo. Ovo sto je neka komisija EU navela kao razlog jeste da je neko stavljao banane od zvucnickih kablova u suko uticnicu i na taj nacin doveo svoj zivot u opasnost. Ovo sto sam ja uradio nije opasno .... inace sad ne bih pisao ovo sto pisem.

Za instalaciju Fi saltera postoje standardi na nivou svake zemlje i oni se pri izgradnji zgrada ili kuca primenjuju inace ne bi bilo moguce da komisija odobri takvu instalaciju. Fi salter za svaku uticnicu .... to po meni u principu nije lose jer pruza zbilja dodatnu i vrlo preciznu zastitu ali je prilicno neprakticno i znacajno poskupljuje instalaicje. Ako je to doneto na nivou zakona onda ce to da poskupi instalacije ili same uredjaje, ako se bude moralo tako nesto u njih ugradjivati (moram da pogledam kako tacno glasi ta EU preporuka - nije mi ovde pri ruci).

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Jun 2014, 09:00

Inace, bilo je vec reci o tome: postoji inicijativa u EU da se zabrane pojacala u A klasi zbog loseg koeficijenta iskoriscenja.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Jun 2014, 10:01

Upravo zavrsio novu verziju pasivnog strujnog filtera. Ovaj put ima nekih izmena u odnosu na prethodne verzije.
V6 iznutra.jpg
V6 iznutra.jpg (189.09 KiB) Viewed 563 times
V6 iznutra.jpg
V6 iznutra.jpg (189.09 KiB) Viewed 563 times
Po prvi put sam napravio tro-stepeni pasivni filter. Da bih obezbedio sto bolje ponasanje samog filtera koristio sam vrdnosti za kapacitivnosti i induktivnosti koje odgovaraju Butterworth-ovom filteru. Pomocu kalkulatora za Butterworth filter (ima ih dosta na internetu) sam dobio sledece vrednosti za induktivnosti i kapacitivnosti za Butterworth filter rezne frekvencije od 5 KHz:

C1 = 0,47 uF
C2 = 1,9 uF (koristio sam po dva od 1 uF ali zbog tolerancija oni su tu negde po 0,95 do 0,96 uF tako da se idealno uklapaju u proracun)
C3 = 1,9 uF
C4 = 0,47 uF

Ove vrednosti sam tacno kako je i propisano implementirao. Teoretske vrednosti za induktivnosti su:

L1 = 1,2 mH
L2 = 1,9 mH
L3 = 1,2 mH

i ove vrednosti nisam bas mogao da realizujem vec sam koristio one prigusnice koje sam mogao da nadjem: sve tri od 1,8 mH plus na L2 sam dodao i jednu serijsku od 10 uH. Tako da filter bas nije idealan ali ...
V6 iznutra 2.jpg
V6 iznutra 2.jpg (177.86 KiB) Viewed 563 times
V6 iznutra 2.jpg
V6 iznutra 2.jpg (177.86 KiB) Viewed 563 times
Sve ostalo je manje vise slicno prethodnim filterima: Neotech bakarna zica punog preseka (16 AWG), Furutech konektori pozlaceni, Vampire ground konektor, ....

Ovaj put je kolicina kapacitivnosti dva puta veca nego kod prethodne verzije. Upravo sam ga zakacio na pojacalo za sluske i pocinjem da ga preslusavam ....
V6 spolja.jpg
V6 spolja.jpg (150 KiB) Viewed 563 times
V6 spolja.jpg
V6 spolja.jpg (150 KiB) Viewed 563 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Jul 2014, 08:36

Ovaj tro-stepeni filter daje tamniju pozadinu od dvo-stepenog. Sa tamnijom pozadinom izviru novi detalji. Ocigledno je da uvecavanje kapacitivnosti i povecanje broja CLC stepena pozitivno utice na stepen filtriranja a da pri tom ne dolazi do smanjenja dinamike ili nekih drugih cujnih negativnih efekata. Verovatno da tu postoji negde granica, ali ona jos nije dostignuta.

IsoTek je imao (i jos uvek ga ima) model pasivnog filtera sa 9 stepena i sto je najinteresantnije oni ga preporucuju za izlazna pojacala.

kamen
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by kamen » 06 Jul 2014, 00:10

Dejane,

O kom Iso Tek-u je rec?

Pozz

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert