HiFi & Professional Audio Forum  

Igrarije sa filterima za struju

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Igrarije sa filterima za struju

Post by DejanM » 03 Mar 2009, 12:16

Vec duze vreme planiram da se pozabavim filterima za struju. Danas sam poceo sa tim ...

Prvo sto cu da isprobam jeste sledeca sprava:

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... affner.jpg

Radi se o dvostepenom strujnom filteru firme Schaffner. Schaffner je poznata svajcarska firma u ovoj oblasti a ovaj filter spada medju najbolje koje proizvode. Na slici moze da se vidi njegova topologija, koja je tipicna za dvostepene strujne filtere. Odlikuje ga velika atenuacija (videti datasheet). Prigusnice su dosta velike (8 mH) a sprava je projektovana za max. opterecenje od 10A.

Ovde je datasheet:

http://docs-europe.electrocomponents.co ... 96aed3.pdf

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Igrarije sa filterima za struju

Post by DejanM » 03 Mar 2009, 12:25

Povezao sam ovaj filter na primitivan nacin za produzni kabl i onda povezivao preko njega razne uredjaje iz mog B-sistema.

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... rproba.jpg

Prvo sam vezao moj stari CD player Micromega Stage 2 koja je prilicno osetljiva na sve promene vezane za struju. Potom sam vezao SB Duet (na slici), pa Sony TV pa Musical Fidelity valjcice. Koristio sam A-B-A semu slusanja da bih lakse uocio razlike u zvuku. Ukratko utisci:

- Stepen promene koji se cuje varira od uredjaja do uredjaja. Najveca razlika se mogla cuti na CD playeru Micromega Stage 2 a gotovo nikakva na TV - izuzev sto je intenzitet boje bio nesto smanjen pa je slika postaka "hladnija". Sa MF valjcicima dobro radi !
- Bas je postao cistiji i jasniji. Njegova prisutnost je postala primetnija. Nesto i veci nivo detalja u bas podrucju se mogao uociti. Upravo suprotan efekat sam uocio kada su u pitanju visoki. Kao da su se neki fini detalji a narocito prostor oko cinela, zenskog glasa u visokim registrima, itd. izgubio. Kod MF valjcica ovaj efekat nije prisutan, mozda i zbog toga sto oni preko svog eksternog napajanja vuku vise struje od ostalih koriscenih uredjaja pa je atenuacija u tom slucaju nesto manja ?
- Cela muzicka slika je postala "safe" bez nekih narocitih ispada narocito u visokim. Izgleda da ipak ima manje izoblicenja sa ovim filterom.
- Nema pada dinamike.

Napominjem da je ovo prvo slusanje uradjeno sa ovim Schaffnerom izvadjenim direktno iz kutije. Ne znam da li i strujnim filterima treba vremena da se "usviraju" - videcemo ...

Mozda je nivo atenuacije preveliki ... mozda su prigusnice od 8 mH prejake .... ?? Treba svakako isprobati ovu spravu i sa pojacalima ...

nastavice se ...

lukaluka
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by lukaluka » 03 Mar 2009, 13:51

Da li je moguće nabaviti te schaffner filtere negde u Srbiji? Ili se poručuju preko interneta ili nekako drugačije? i Koja im je cena

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Mar 2009, 14:27

lukaluka wrote:Da li je moguće nabaviti te schaffner filtere negde u Srbiji? Ili se poručuju preko interneta ili nekako drugačije? i Koja im je cena
Ja sam ga kupio na RS Components. Cena mu je 50 eura.

http://at.rs-online.com/web/search/sear ... &R=292-874

Za kupovanje ove sprave u Srbiji zbilja ne znam ...

lukaluka
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by lukaluka » 03 Mar 2009, 14:54

Hvala, tražio sam po netu pa sam se malo mučio. Sličnih filtera TDK firme ima po Ebay-u cena je slična.

machinori
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by machinori » 03 Mar 2009, 17:10

lukaluka wrote:Hvala, tražio sam po netu pa sam se malo mučio. Sličnih filtera TDK firme ima po Ebay-u cena je slična.
Ima na Farnell-u toga dosta... Linak za model kao Dejanov
Ma da imas i znatno jeftinije modele koji su verovatno podjednako dobri za ovu namenu.

Pretrazi na Farnell-u sledece: Passives > EMC/RFI Suppression > Supression Filters, Power Line > SCHAFFNER (10A/250VAC)

Edit: Robu sa Farnell-a mozes da porucis preko Tagora, MikroPrinc-a, Sprint-a... Moja preporuka za Tagor jer su mi sve do sad odradili totalno profi, a najbolje cene imaju od svih. MikroPrinc sam cekao 3 meseca da mi isporuci robu! Verovatno ti je najzgodniji Sprint posto ti je u Novom Sadu, ali se ne trudi da im saljes mail posto meni na 2 mail-a nikada nisu odgovorili... bolje skokni do njih licno.
Glavna razlika između stvari koja ne može da se pokvari i stvari koja nikako ne može da se pokvari ogleda se u tome da kada se stvar koja nikako ne može da se pokvari ipak pokvari, onda se obično ispostavi da je nemoguće popraviti je.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Mar 2009, 11:39

Shynuata Hydra 4 je strujni filter koji renomirana firma Shynuata Research prodaje za nekoliko stotina eura/dolara. To je strujni filter sa 4 rupe - za cetiri uredjaja.

http://www.shunyata.com/Content/product ... ydra4.html

Ovde mozete da vidite DIY verziju tog filtera:

http://www.10audio.com/diy_power_conditioner.htm

Prevedeno na Srpski, zakljucci ovog DIY eksperimenta bi se mogli svesti pod ovu semu:
Jednostavan filter 2.gif
Jednostavan filter 2.gif (2.85 KiB) Viewed 3691 times
Jednostavan filter 2.gif
Jednostavan filter 2.gif (2.85 KiB) Viewed 3691 times
To napravljeno na probnoj plocici i bez varistora (kao sto je i preporuceno u gore pomenutom clanku) izgleda ovako:

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... C04530.jpg

Ja sam koristio X kondenzator Evox-Rifa od 0,47 uF i Y kondenzator Epcos od 0,047 uF - a ne kao gore na semi dva X konda. Y kondenzatore treba uvek stavljati izmedju nule ili faze i zemlje - kazu knjige .... Na taj nacin sam dobio pojednostavljenu verziju Hydre 4 (samo sa 1 rupom).
Last edited by DejanM on 10 Mar 2009, 14:57, edited 1 time in total.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 10 Mar 2009, 11:46

Prvi slusni utisci su u principu povoljni. Nista se tu senzacionalno ne desava ali nema ni degradacije zvuka. Mozda tu i tamo neki detaljcic vise ... ali sve u svemu bez ikakvih dramaticnih promena. ("nothing to write home about")

Interesantno je medjutim da je Schaffner cujno degradirao reprodukciju SB Dueta (kompresija u visokim), koji ima switch napajanje. Ova "mala Shynuata" medjutim radi sasvim dobro i sa tim uredjajem. Imam utisak da je ovaj filtercic prilicno sigurna varijanta: radice sa sirokim dijapazonom uredjaja sasvim pristojno a kosta veoma malo. Zauzima malo prostora tako da ju je lako ugraditi i u vec postojece uredjaje.

Ovu "malu Hydru" bih mogao da preporucim ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Mar 2009, 08:42

Stigao je Lundahl LL1655 trafo:

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... LL1655.jpg

Radi se o izolacionom trafou nazivne snage od 300 VA. Znaci ima prenos od 1:1, vazdusne proreze za onemogucavanje prolaza DC komponente (ne bas sasvim precizno receno - vazdusni prorezi su tu da obore krivu histerezisa trafoa i na taj nacin povecaju podrucje njegovog linearnog rada i samim tim onemoguce zasicenje jezgra usled DC komponente), kvalitetno uradjen, duplo C jezgro, masivan i tezak ... Skup - jako skup ...

Moram priznati da su me ova merenja ponukala na eksperimentisanje sa ovom napravom:

http://gboers.xs4all.nl/daisy/home/g3/1 ... noise.html

a ovaj projekat mi vec dugo stoji kao nesto vredno pokusaja:

http://gboers.xs4all.nl/daisy/home/g3/1 ... mains.html

Planirao sam da prvo isprobam ovaj trafo pre nego sto donesem odluku gde i kako tacno da ga upotrebim ....

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Mar 2009, 15:28

Kada sam povezao Lundahl prema datasheet-u, prvi uredjaj koji je bio testiran jeste zapravo prototype (odnosno jos ne sasvim dovrsena verzija ) Pass B1 buffera.

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... 1655-1.jpg

Pass DIY B1 prototype je zapravo buffer koji trosi veoma malo struje - oko 20 mA na 18V DC. Zato je taj uredjaj zapravo jako mali potrosac i zakaciti 300VA izolacioni trafo nije nesto sto bi se moglo nazvati predimenzioniranjem nego ludoscu ... :D Ali bilo je interesantno videti da li ce se nesto cuti ... Nikakve razlike nije bilo ... sve je bilo isto. Ali ovo svakako nije bio reprezentativan uzorak ....

http://i277.photobucket.com/albums/kk50 ... totype.jpg

Zakaciti neki CD player, DAC ili amp za ovaj Lundahl je svakako nesto sto je mnogo interesantnije uraditi ...

sdanicic
Audio Expert
Audio Expert

Post by sdanicic » 20 Mar 2009, 15:38

kada sve legne na svoje, prototip dobije kutiji ili nesto sto je vec nalik na kutiju - sta sa njime u okviru tvog(jih) audio sistema?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Mar 2009, 15:53

sdanicic wrote:kada sve legne na svoje, prototip dobije kutiji ili nesto sto je vec nalik na kutiju - sta sa njime u okviru tvog(jih) audio sistema?
Preamp (ili bolje receno izlazni deo preampa) u mom buducem B sistemu.

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 20 Mar 2009, 21:31

Ako ispred i iza tog Lundala ubaciš po 2uf (x2/275vac) tek tada bih ja to nazvao filterom.

A varistora bih složio barem 5 komada jedan za drugim.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Mar 2009, 22:39

dioklecijan wrote:Ako ispred i iza tog Lundala ubaciš po 2uf (x2/275vac) tek tada bih ja to nazvao filterom.

A varistora bih složio barem 5 komada jedan za drugim.
Planirao sam da isprobam i te i jos neke druge kombinacije ...

dvv
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by dvv » 24 Mar 2009, 22:44

*DejanM

Ako je ono što si pokazao na slici ujedno i ono što si napravio, nemoj se čuditi što nema bitnijih efekata. Sa onim si napravio tek recimo 1/8 ozbiljnog filtera.

U celoj toj priči postoji jedna, na žalost, prosto ugrađena glupost koja se servira ljudima već duže od 10 godina. 99,9% komercijalno dostupnih filtera objektivno radi svoj posao otprilike onako kako je i realno očekivati za uloženi novac, ali tek počinje da ga radi iznad 500 kHz pa nagore. Priča glasi da su problem mobilni telefoni, bezični telefoni, radio talasi, itd, što u principu nije netačno, ali nije ni sasvim tačno. To jesu smetnje i tu nema spora, ali hajde malo razmislite o njihovoj realnoj snazi. Smešno mala.

A drugi deo je skroz prećutan, ne zato što oni ne znaju da on postoji, nego zato što znaju da ama baš nista nisu uradili da reše problem. A to glasi vrlo jednostavno ovako: 99% svih smetnji iz MREŽE se završava na oko 80 kHz, a i to samo zbog viših harmonika. Ko ne veruje, neka lepo prikači osciloskop na mrežni napon pa neka sam pogleda. Udarni raspon je 5...25 kHz, dakle upravo čujni opseg.

Idealan filter bi bio pegla na 50 Hz, a onda bi imao "brick wall filter", ili hajde da ostanemo analogni, recimo Smith-Papoulos filter sa nagibom od 374 dB/oktavi. Na žalost, takav filter je skup i za tjunere u koje se ugrađuje (na primer, McIntosh, Day Sequerra, itd), a tamo se radi sa milivoltima u najboljem slučaju, za mrežu to jednostavno nema smisla.

Imenjače, 8 mH jeste jako mnogo za to mesto. Ja ti ne bih savetovao da ideš preko 3, maksimum 4 mH, inače rizikuješ da taj induktor postane usko grlo.

Problem koji ti imaš, kao i svako drugi ko pravi klasičan pasivni filter jeste potencijal mase. Ako je on kako treba, onda je u redu, filter će raditi, ali na žalost, po mome iskustvo, on je retko kada kako treba. Nemoj se čuditi ako otkriješ da tvoja masa, umesto 0,8V ili manje, ima recimo 5+ V, a znam i za jedan ekstreman slučaj, drugar koji živi u Parizu, stara zgrada, instalacije još iz 19 veka, našao je lepih 70V potencijala na "masi". A sasvim je dovoljno da ti na samo jednom utikaču, kod tebe ili bilo gde na spratu koji koristi istu razvodnu tablu, neki dunđer prilikom montaže zameni žice, i eto ti problema.

Filter će i dalje raditi, ali sa bitno umanjenim efektivnim dejstvom i promenljivim ponašanjem.

Ali, sasvim si u pravu, potpuno se slažem i podržavam te u stavu da je jedini način da znaš šta se dešava da konkretan filter ubaciš u konkretan sistem - nema druge. Tu ne važe pretpostavke. Mora da se proba. A da ima svega i svačega, vala ima, a ponajviše provala i podvala. I to za veoma ozbiljne novce.

Post Reply