HiFi & Professional Audio Forum  

Igrarije sa filterima za struju

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Igrarije sa filterima za struju

Post by DejanM » 27 May 2013, 09:25

kamen wrote:Dejane,

Nista nije cudno, usput pisao sam vec moje razmisljanje o konektorima odnosno o "prekidu na putu"
t.e. svaki konektor ipak je zakrpa na putu.

Pozz

p.s. Slicna su moja zapazanja u vezi filtera za struju,
ali ipak ima tu vise stvari koje treba uzeti u obzir osim kvaliteta filtera za struju/odnosno nacina na koj je uradjen,
a to je pre svega (po mom misljenju) subjektivnost mreze za napajanje na nasim sistemima.
to znaci da svako od nas ima ili nema vise ovakvih ili onakvih "zagadzivaca naponske mreze" tako da rezultati mogu da variraju
i to u toku 24h posebno ako u komsijama imate neku mini radionicu ili kao moj drug pored svega ostalog i lift u zgradi u kojoj zivi.
Kamen,

Tacno je tako kao sto kazes. Iz tog razloga sam i otisao pre par godina u pravcu aktivnog strujnog regeneratora. Medjutim ...

Ima jedan proizvod firme HMS koji pokusava da izadje na kraj sa te dve nepredvidljivosti (jedne koja dolazi iz same mreze i druga koja zavisi od impedanse zakacenog uredjaja) tako sto omogucava dinamicko menjanje parametara filtera: pre svega kapacitivnosti i induktivnosti. I to pomocu daljinskog upravljaca ! Taj uredjaj je spakovan u lepo kuciste i kosta kao bubreg, ali u principu predstavlja jedan moguci nacin kako moze da se izadje na kraj sa ovim varijablama, koje si pomenuo. Sedis u fotelji i jednostavnim pritiskanjem na dugme daljinskog ubacujes ili izbacujes dodatnu kapacitivnost i slusas kako se zvuk pri tom menja ... cool, zar ne.

Naleteo sam na eBay na jednu ponudu iz Kine za Arduino:

http://www.ebay.de/itm/5V-8-Channel-Rel ... OU:AT:3160

To je upravo ono sto omogucava da se jedan takav pristup implementira. Preko Arduina mogu da zakacim display (vec uradio), daljinski (vec uradio) i ove releje kojima mogu da ubacujem odredjene komponente. Programiranje ovih releja nije nikakav problem. I to je ono sto cu pokusati da implementiram u narednoj verziji. Jedini je problem sto paket iz Kine moze da putuje i do dva meseca - tako da to sve moze da potraje ...

Ali kad vec imam Arduino u strujnom filteru, zasto ga ne bih koristio i za neke druge, fine stvari ? Recimo za zastitu od velikog ili niskog napona. Za to mi je potrebno samo da ubacim jedan voltage transducer (to je u stvari trafo koji 240V obori na 5V koliko je potrebno Arduinu na ulazu) i ima osetljivost merenja od 0,5 mV. Takav transducer kosta oko 90 eura. A kad smo vec tu, zasto onda ne ugraditi i strujnu zastitu ....

Takodje mi je potreba da imam filter sa vise uticnica. To znacajno poskupljuje celu pricu. Ako idem sa tom varijantom onda ne mogu da koristim P2P - ipak imam samo jedan zivot. Zato sam vec popricao sa drugarom koji mi je obecao pomoc u pravljenju PCBs za vise kanala, koji bi se kontrolisali preko Arduina i ovih upravo narucenih releja.

I tako ... igrarije se nastavljaju ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 27 May 2013, 17:40

Da li je neko probao i da li neko (ne mora ista osoba) može da objasni kako radi, recimo:
http://www.6moons.com/audioreviews/bluehorizon/2.html ...?
Hvala...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 27 May 2013, 21:52

zika wrote:Da li je neko probao i da li neko (ne mora ista osoba) može da objasni kako radi, recimo:
Hvala...
Objqasnjenje kako radi ova sprava je data u textu:

"In general the Noise Analyser analyses all frequencies found on the mains, then filters out the main 50Hz sine. All other frequencies detected are displayed in parts per 1000 as a proportion of the mains and amplified for audible output. Using this promillage, a reading of 500 is thus proportional to 50% unwanted frequencies. The Analyser is not a spectrum analyzer. By comparison it is far more simple. It does however put into context the ever growing problem with our power lines around our homes. "

Ostatak texta je jako interesantan ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 May 2013, 09:00

Uzgred budi receno, ovaj Blue Horizon Mains Analyser kosta nov 900 eura. To je dosta novca. Jako skupo zadovoljstvo. Moze da se nadje polovan za pola cene ali je i to dosta novca iako je sprava bez svake sumnje korisna.

Alternativa je ici po Fluke CNX V3000 za 139 eura:

http://at.rs-online.com/web/p/digital-m ... r/7650425/

mada ovaj Fluke nije u stanju da analizira kolicinu djubreta u mrezi vec samo meri u odredjenim vremenskim intervalima napon i onda izmerene vrednosti smesta u internu memoriju ili ih salje preko WLANa do servera. To je vrlo korisna informacija za pracenje ponasanja visine napona ali govori malo o samoj strukturi i kvalitetu tog napona. Ovaj Blue Horizon radi upravo to, ali je za neka moja shvatanja jako skup. Pravi spektralni analizatori su medjutim jos skuplji ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 28 May 2013, 10:42

DejanM wrote:
zika wrote:Da li je neko probao i da li neko (ne mora ista osoba) može da objasni kako radi, recimo:
Hvala...
Objqasnjenje kako radi ova sprava je data u textu:

"In general the Noise Analyser analyses all frequencies found on the mains, then filters out the main 50Hz sine. All other frequencies detected are displayed in parts per 1000 as a proportion of the mains and amplified for audible output. Using this promillage, a reading of 500 is thus proportional to 50% unwanted frequencies. The Analyser is not a spectrum analyzer. By comparison it is far more simple. It does however put into context the ever growing problem with our power lines around our homes. "

Ostatak texta je jako interesantan ...
Deo koji ste ponovili je pre opis a ne objašnjenje... Baš zato što sam ga pročitao sam i postavio pitanje. Najzanimljivije je kada se u napisu za koji sam dao URL dobije izlazna vrednost 000... ;) :yh :comp

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 May 2013, 10:55

Pa meni to izgleda prilicno jasno ... Ova sprava snima sve frekvencije koje postoje u mrezi. Onda od svih njih odbaci frekvenciju od 50 Hz i onda racuna, po datom algoritmu, kolika je kolicina tih ostalih, nezeljenih frekvencija. Tu onda jos proizvodi i neki zvuk i boji display u zavisnosti koliko je veliko prisustvo ovih nezeljenih frekvencija.

To je po meni interesantan pristup koji pre svega ima komercijalnu namenu. On jednostavno, preko farbi i zvuk interface-a, kaze korisniku koliko mu je zagadjena mreza. Ne kaze mu na kojim frekvencijama niti koji je intenzitet zagadjenja po frekvenciji. Za to treba spektralni analizator. Vic je u tome, sto obican korisnik ne bi mogao puno toga da zakljuci posmatrajuci spektralnu analizu mreznog napajanja. Ovako .... stvari su veoma jednostavne.

Samo da ne kosta toliko ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 28 May 2013, 11:02

DejanM wrote:Pa meni to izgleda prilicno jasno ... Ova sprava snima sve frekvencije koje postoje u mrezi. Onda od svih njih odbaci frekvenciju od 50 Hz i onda racuna, po datom algoritmu, kolika je kolicina tih ostalih, nezeljenih frekvencija. Tu onda jos proizvodi i neki zvuk i boji display u zavisnosti koliko je veliko prisustvo ovih nezeljenih frekvencija.

To je po meni interesantan pristup koji pre svega ima komercijalnu namenu. On jednostavno, preko farbi i zvuk interface-a, kaze korisniku koliko mu je zagadjena mreza. Ne kaze mu na kojim frekvencijama niti koji je intenzitet zagadjenja po frekvenciji. Za to treba spektralni analizator. Vic je u tome, sto obican korisnik ne bi mogao puno toga da zakljuci posmatrajuci spektralnu analizu mreznog napajanja. Ovako .... stvari su veoma jednostavne.

Samo da ne kosta toliko ...
Nedostaje visak... Još je ostalo da mi objasnite „000“... Pošto je reč o hiljaditinkama... Ijedna se hiljaditinka „smeća“ ne provuče?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 May 2013, 11:16

Sprava pokazuje prisutnost frekvencija koje nisu 50 Hz. Znaci pokazivanje od 000 bi znacilo da nema drugih frekvencija u mrezi osim one od 50 Hz.

Tako bar ja razumem pomenuti citat ...

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 28 May 2013, 11:57

DejanM wrote:Sprava pokazuje prisutnost frekvencija koje nisu 50 Hz. Znaci pokazivanje od 000 bi znacilo da nema drugih frekvencija u mrezi osim one od 50 Hz.

Tako bar ja razumem pomenuti citat ...
Ideal filter?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 28 May 2013, 12:30

Koliko se secam clanka, oni su to otkrili samo na izlazu iz PS Audio PPP. U principu se to ocekuje od aktivnih regeneratora, pogotovo ako nikakvo opterecenje nije zakaceno za njih. Ali koliko je to realno - to stvarno ne bih znao da ti kazem ... Ja na izlazu iz mog PPP uvek imam neki THD, koji je po pravilu 5 puta manji od ulaznog ali ipak postoji. THD znaci upravo odstupanje od idealne sinusoide, a to dalje bi trebalo da znaci postojanje dodatnih frekvencija. E sad - pitanje je kako se meri taj THD u PPP i da li moze da se povuce direktna korelacija sa tim sto meri taj Mains Analyser.

Uzgred, PS Audio PPP ima jedan rezim rada (koji ja ne koristim) gde on ubacuje na izlazu dodatna izoblicenja u generisanu sinusoidu, jer navodno to sa nekim uredjajima bolje radi.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 04 Jun 2013, 17:59

Evo neceg da jos malo sebi zakomplikujemo zivot;

ENACOM audio noise eliminators

Image

Image

:sign http://www.combak.net/enacom/EnacomSeri ... AC_Limited

Image

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Jun 2013, 08:36

Nema ovde niceg posebno novog - bar ne sto se funkcije ovih uredjaja tice. Mali strujni filteri, koji se kace paralelno u odnosu na uredjaj(e) su poznati od ranije i ima vise proizvodjaca koji imaju takve proizvode u ponudi. Ne znam samo koju tehnologiju ova firma koristi - da li mozda nema neceg posebnog unutra sto ranije nije korisceno ...

Jednom sam prisustvovao demonstraciji IsoTek strujnog filtera gde je HiFi sistem kacen sa njim i bez njega na mrezu. A onda je demonstrator taj filter zakacio paqralelno u odnosu na produzni kabl na kom je bio zakacen HiFi System, bas kao sto je to pokazano na gornjoj slici. I mogao se cuti odredjeni efekat. Tako da predpostavljam da vecina standardnih strujnih filtera pokazuje odredjeni efekat i kada se zakaci u paralelu sa napajanjem uredjaja. Razlog je jednostavan - filtrira se kolicina djubreta koja se nalazi u neposrednoj blizini uredjaja a posebno ono sto taj uredjaj ubacuje u mrezu, kao i djubre koje se "razmenjuje" izmedju samih uredjaja. Ali taj efekat je sigurno manji nego kada su uredjaji zakaceni direktno na filter. Ovakve sprave imaju smisla kada se stavljaju paralelno na uticnice u koje su zakaceni recimo pojacala, narocito ona vecih snaga, koja rade u A/B klasi ili u D klasi. Pojacala koja trose vece struje pri svom radu predstavljaju poseban izazov za pasivne strujne filtere, koji cesto ubijaju dinamiku kod takvih pojacala. Zato ovakvi mali cistaci AC djubreta mogu da predstavljaju jeftina a solidna resenja - mada obicno ne donose neke dramaticne promene. Treba naravno isprobati u konkretnom sistemu ...

Sto se ostalih sprava u ovoj ponudi tice - jednu od njih posedujem. To je ova sto se zove Line Cable Enacom, samo sto ja Imam Lundahl verziju. Lundahl je napravio razdvojni trafo, spakovan u metalnom kucistu, koje je sa obe strane terminisano RCA interconnect kablom ukupne duzine od 1,8 m. Razdvojni trafo ima funkciju prekida ground Loops i ja ga koristim upravo na jednom kriticnom mestu u mom sistemu gde postoji ta pojava: izmedju AV Receivera i predpojacala. To je efikasan nacin da se prekinu ground Loops a i zvuk tog kabla je sasvim ok. Da li Enacom takodje koristi trafo ili nesto drugo - bilo bi interesantno saznati.

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 05 Jun 2013, 10:53

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 05 Jun 2013, 13:45

Probajte ... ovo nije tesko izvesti: omota se zica oko strujnog kabla i onda se vidi da li se ista promenilo.

Vecina dobrih strujnih kablova medjutim ima neku vrstu ovakve zastite ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 09 Jun 2013, 08:04

Ovaj filter koji sam napravio je bio kod drugara na "slusanju". On je zakacio svog lampasa na njega. To lampasko class A PP pojacalo ima trafo od 300 VA sto je otprilike max. dozvoljena snaga koja moze da se zakaci na ovaj filter s obzirom da Lundahl 1655 na izlazu filtera ima takodje 300 VA.

On mi je rekao (ja nisam bio prisutan tim slusnim testovima) da nije primetio nikakvu razliku u zvuku kada je stavio ovaj filter. Ono sto je medjutim primetio jeste nestanak laganog bruma koji je imao na trafou. Ja predpostavljam da ima DC komponentu u mrezi i da je to bio uzrok tog bruma. Lundahl 1655 ima mali zazor koji sprecava prolazak DC komponente prema uredjaju - tako da bi to moglo biti logicno objasnjenje za ovu pojavu.

Ovo se lepo uklapa u neku generalnu sliku o pasivnim strujnim filterima: da njihova efikasnost zna znacajno da varira u zavisnosti od lokalne situacije u mrezi kao i od samog zakacenog uredjaja.

Post Reply