HiFi & Professional Audio Forum  - Molim nove članove da sačekaju overu registracije na Forum par dana, jer se radi ručno; razlog su spameri.

Igrarije sa filterima za struju

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Igrarije sa filterima za struju

Post by DejanM » 18 Feb 2014, 15:05

Operater wrote:ja sam se u X seriju zaljubio jos davnih dana... i cim sam bio u prilicu uzeo sam "jedan komad"
jesi mozda probao x-pre?

(izvinjavam se sto sam u svakom thread-u dodao skretanje sa teme)
Nisam. Razmisljao sam jedno vreme o tome ali tada kada sam o tome razmisljao nije bilo dobrih (jeftinih) ponuda na eBay. Posle je sve otislo u nekom drugom pravcu. U zadnje vreme sam nesto zagledao trecu generaciju - recimo DAC V3 ili Pre V3 - jer su poceli da se pojavljuju ti uredjaji polovni na eBay sa razumno niskim cenama. Medjutim, ne znam sta bih i gde sa njima .... Ova V3 serija je bolje uradjena od V2 i ima vise mesta unutra za izmene.

Operater
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by Operater » 18 Feb 2014, 15:30

V3 serija (za mene!) nije vise to-to ali je logicna sto se tice kucista i prostora. Tubus kuciste jeste zanimljivo (a to je ono u sta sam se i zaljubio) ali nije ni malo prakticno (jos mi nije jasno kako su resili cirkulaciju vazduha u izlaznim pojacalima)

Ako krenes da se resaves v2 serije, javi
Musical Fidelity X-Pre X-PSU Power Supply
http://www.ebay.com/itm/Musical-Fidelit ... 1065220927

Musical Fidelity X-LP
http://www.ebay.com/itm/Vintage-MUSIC-F ... 1e872d1caf

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 18 Feb 2014, 15:59

Operater wrote:V3 serija (za mene!) nije vise to-to ali je logicna sto se tice kucista i prostora. Tubus kuciste jeste zanimljivo (a to je ono u sta sam se i zaljubio) ali nije ni malo prakticno (jos mi nije jasno kako su resili cirkulaciju vazduha u izlaznim pojacalima)

Ako krenes da se resaves v2 serije, javi
Musical Fidelity X-Pre X-PSU Power Supply
http://www.ebay.com/itm/Musical-Fidelit ... 1065220927

Musical Fidelity X-LP
http://www.ebay.com/itm/Vintage-MUSIC-F ... 1e872d1caf
Vazi ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Mar 2014, 13:49

Evo poboljsane prethodne verzije. Ona se u principu uglavnom razlikuje od prethodne samo po tome sto sam stavio zastitu u vidu Metal Oksid Varistora. Koristio sam novu Panasonic seriju varistora, nesto vece snage. Stavio sam ih izmedju nule i faze, izmedju faze i zemlje te izmedju nule i zemlje. I to naravno duplo. Sve ostalo je manje vise isto.
Strujni Filter V4.jpg
Strujni Filter V4.jpg (186.15 KiB) Viewed 728 times
Strujni Filter V4.jpg
Strujni Filter V4.jpg (186.15 KiB) Viewed 728 times
Ovo cu sada da stavim umesto prve verzije ovog filtera - necu praviti novo kuciste za ovu verziju. Razlog je jednostavan - ovo radi dosta bolje od one prve verzije. Zato ce ta prva verzija da ode sada u staro gvozdje ... Na taj nacin cu iskoristiti postojece kuciste i Lundahl razdvojni trafo koji je u toj prvoj verziji bio instaliran.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Apr 2014, 15:47

DejanM wrote:Ovde se nalazi interesantan komentar na temu Richard Grey filtera za struju (koje sam pominjao ovde u nekom od ranijih postova). Interesantan je i predlog kako se prakticno koncept tzv. rezonantnih filtera moze jednostavno implementirati - jeftino a navodno funkcionise:

http://www.head-fi.org/t/453668/power-c ... ne-sub-500

a ako kliknete na jedan od AA linkova mozete ovo da procitate:

http://www.audioasylum.com/cgi/t.mpl?f=tweaks&m=145262
Danas je stigao Hammond 193L. Odmah sam ga zakacio otocno na produzni kabl na kom se nalazi moj B sistem. Dacu mu 5 dana za usviravanje s obzirom da se to pominje u gotovo svim postovima na americkim forumima kao neko vreme koje je potrebno da bi se primetila neka razlika. Ono sto se medjutim moze odmah reci jeste da ova prigusnica zuji - ne mogo ali se cuje.
193L.jpg
193L.jpg (185.46 KiB) Viewed 667 times
193L.jpg
193L.jpg (185.46 KiB) Viewed 667 times

zika
Moderator
Moderator

Post by zika » 03 Apr 2014, 17:17

Dok se snađem u ovom novom okruženju, k'o na phone-u... ;)
Gledam u ove banane i ježim se... ;) Hrabro... ;) Čak i za mene... ;)

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 03 Apr 2014, 17:57

Izolovao sam ih izolir trakom - ako na to mislis.

Medjutim prilicno zuji pa sam prekinuo eksperiment.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 03 Apr 2014, 18:04

Zuji? ..taj vuce 20w na leru.. :)

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 07 Apr 2014, 23:04

Sta si uradio sa ovom prigusnicom, jel je vracas ili popravljas? Verovatno si probao da stegnes srafove, ako ne pomaze onda ces morati da ga potopis u nesto..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Apr 2014, 17:29

sn wrote:Sta si uradio sa ovom prigusnicom, jel je vracas ili popravljas? Verovatno si probao da stegnes srafove, ako ne pomaze onda ces morati da ga potopis u nesto..
Izvini za kasnjenje u odgovoru ali sam imao neka posla zadnjih dana ...

Jesam zavrtao srafove, vezivao kuciste na masu, stavljao prigusnicu na gumene podloske, zamenio banane jeftinom suko uticnicom, itd. Nista to nije bitno pomoglo ali se zujanje nesto smanjilo nakon par dana. Takodje sam prigusnicu 5 dana drzao zakacenu na produznom kablu mog desktop sistema (ispod mog radnog stola) da bih je onda ponovo vratio u B sistem. Ona i dalje zuji ali se recimo ne cuje dok sedim za stolom. Kada se sagnem ispod stola, onda se cuje. To je neka da kazem podnosljiva varijanta ...

Medjutim ja ne mogu da kazem da ona na bilo koji nacin utice na promenu zvuka sistema. Bilo na mom B sistemu ili na mom desktop sistemu, uticanje i isticanje ove prigusnice nije proizvelo nikakvu promenu u zvuku sistema: niti na bolje niti na gore. Zbog toga ja ne mogu da potvrdim izvestaje sa ovih americkih stranica.

Zelim jos da je isprobam na sistemu mog prijatelja, koji stanuje na drugom kraju grada ali mislim da ce ova prigusnica zavrsiti tamo gde joj i jeste mesto: u napajanju nekog lampaskog pojacala.

sn
Forum Admin
Forum Admin

Post by sn » 14 Apr 2014, 21:48

Pa.. ne verujem bas mnogo u njegovu opravdanost. Gledano sa strane mreze, to je samo jos jedan induktivni potrosac, samo bez sekundara i njegovog povratnog uticaja. Sta se desava (u filtarskom smislu) kad imas vise uredaja sa trafoima, svaki sa svojom induktivnoscu, otporom, itd (sto sve proizvoljno varira od sistema do sistema) i ukljucis i njega? Mislim vrlo malo toga bitnog. Klasicni LCR filter verovatno ima vise ucinka..

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 15 Apr 2014, 08:42

Grey je patentirao ovaj pristup filtriranja struje u mrezi. Prednost ovog pristupa je sto ne postoji nista na putu struje - na taj nacin ne moze da dodje do prigusivanja peakova, sto se u nekim slucajevima cuje kao pad dinamike sistema. Cak je i Pass jednom prilikom rekao da jedini strujni filter koji bi on stavio ispred svojih pojacala jeste upravo Grey.

Nisam citao taj Greyov patent dokument tako da mogu samo da predpostavim kako ta stvar zbilja radi. U teoriji postoji nesto sto se zove rezonantni filter, gde su u paraleli kapacitivnost i induktivnost i oboje vezani otocno izmedju nule i faze. Rezonantni filter prigusuje sve frekvencije osim rezonantne i zato na prvi pogled izgleda kao idealno resenje - pod uslovom ako mozete da namestite tu kombinaciju L i C da propusta 50 Hz. Problem lezi ne samo u tolerancijama koriscenih pasivnih elemenata, nego i u postojanju parazitnih kapacitivnosti na ulazima uredjaja, tako da mi se cini namestanje te frekvencije kao prilican problem. Ako se stavi samo prigusnica, onda je pitanje sta se dobije kada ona vidi u paraleli te kapacitivnosti koje ionako postoje na ulazima uredjaja, narocito ako je vec na nekom uredjaju zakacen pasivni strujni filter sa kondenzatorima izmedju nule i faze (kao sto je kod mene slucaj u B sistemu). Potrebno bi bilo vrsiti merenja u svakom sistemu i onda namestati vrednosti - sto je veoma neprakticno. Interesantno je mozda pomenuti, da kada sam uklonio moj pasivni filter u B sistemu, ipak nije doslo ni do kakve bitnije promene ukljucivanjem i iskljucivanjem ove prigusnice.

Moguce je da ovaj Hammond sa svojih 5 H induktivnosti dobro radi posao u americkoj mrezi (60 Hz, 110 V AC) ali ne i u evropskoj.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 11 Jun 2014, 19:02

Ova nova verzija strujnog filtera u sebi ne sadrzi nista bitno novo. Sastoji se od DC killera i dvostepenog pasivnog filtera. Ovbaj put sam stavio DC killer ispred filtera.
V5 iznutra.jpg
V5 iznutra.jpg (190.94 KiB) Viewed 472 times
V5 iznutra.jpg
V5 iznutra.jpg (190.94 KiB) Viewed 472 times
Ovaj put sam koristio medjutim zicu punog preseka umesto licnaste (koju sam ipak koristio samo za mase). To je Neotech zica punog preseka od bakra velike cistoce i velikog poprecnog preseka. Takodje za konektore sam po prvi put koristio Furutech Rodijumske - to su najbolji koje Furutech proizvodi. Stavio sam ih i na IEC i na Suko strani.
v5.jpg
v5.jpg (197.64 KiB) Viewed 472 times
v5.jpg
v5.jpg (197.64 KiB) Viewed 472 times
Ovaj strujni filter sam stavio na ulazu u moj B sistem. To znaci da je sa jedne strane ovaj filter uboden u zid a na njegovoj suko strani se nalazi produzni kabl u koji su ubodeni HiFi uredjaji (i strujni filteri za pojedine uredjaje). Ovaj filter ima ulogu da:

- pruzi dodatnu zastitu za ceo sistem od pojhave previskih napona
- da ukloni DC komponentu za ceo sistem
- da pruzi filtriranje, koje se kasnije za pojedine uredjaje dodatno jos filtzrira.

Prvi utisci su povoljni ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Jun 2014, 12:55

Par opazanja ...

Ovi filteri koje sam napravio su svi u principu dvo-stepeni low pass Pi filteri sa reznom frekvencijom oko 5 - 6 KHz. To znaci da ovakvi filteri prigusuju sve frekvencije iznad rezne frekvencije. Imati tu granicu na nekih 5-6 KHz nije lose.

Kada medjutim zakacite serijski dva ovakva filtera, dobijete zapravo cetvoro-polni Low Pass Pi filter. Njemu je promenjena izlazna impedansa, poboljsana je kriva odsecanja ali je unet i dodatni fazni pomeraj. Verovatno se i rezna frekvencija nesto promenila. Ono sto je pri tom interesantno jeste kako se zvuk menja .... Naime, bas podrucje postaje cistije, definisanije i izrazenije. Na prvi pogled to izgleda kao pozitivna promena. Medjutim to istovremeno znaci da je doslo i do promene balansa izmedju frekvencija onog sto cujemo. Npr - ono sto je ranije bila udaraljka u pozadini gde je vokal bio ispred svih instrumenata i jasno u fokusu reprodukcije, sada se ta udaraljka iz pozadine cuje podjednako jako i fokusirano kao i vokal (jer je definisaniji, precizniji i mozda cak i nesto jaci). Da li to tako treba da bude ? Pri tome nije doslo do nestanka detalja u visokim niti se srednje podrucje znacajno promenilo - samo je odnos tih podrucja promenjen, sto vodi drugacijem percipiranju onoga sto cujemo. Istine radi - primetio sam malo poboljsanje u visokim detaljima: neki frini detalji su se pojavili ... ali nista dramaticno drugacije.

Na svu srecu imam jos jedan sistem (sa aktivnim strujnim regeneratorom) i narednih dana planiram da napravim poredjenja. Ali ono sto me zbunjuje jeste ta pojava - jer u principu te bas frekvencije nisu direktno bile predmet promene - one se nalaze duboko ispod rezne frekvencije filtera. Ipak, jasno se cuje razlika i jasno je da su one postale "cistije".

Naravno da bi trebalo imati mernu opremu kojom bi bilo moguce videti i harmmonike AC mreze pre i posle filtriranja. Tek bi onda bilo jasnije sta se zapravo desava.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 20 Jun 2014, 16:57

DejanM wrote: ...Medjutim to istovremeno znaci da je doslo i do promene balansa izmedju frekvencija onog sto cujemo. Npr - ono sto je ranije bila udaraljka u pozadini gde je vokal bio ispred svih instrumenata i jasno u fokusu reprodukcije, sada se ta udaraljka iz pozadine cuje podjednako jako i fokusirano kao i vokal (jer je definisaniji, precizniji i mozda cak i nesto jaci). Da li to tako treba da bude ?
E to je ono u čemu mnogi greše (po mom mišljenju), dok pokušavaju na razne načine da podignu detaljnost i rezoluciju. Preferiram jasan, otvoren i detaljan zvuk, pa sam tako i optimizovao svoj sistem, ali nikada nisam dozvolio da mi zbog toga bude narušena zvučna trodimenzionalnost i dubina scene, ili nešto drugo od niza važnih zvučnih parametara. Sve to ima smisla samo ako se postigne pravilan i dobro odmeren odnosu između svih najbitnijih zvučnih parametara. Samo tako se može unaprediti kvalitet zvučne prezentacije.

Pre par meseci sam kod jednog poznanika (koji iznad svega voli detaljan i otvoren zvuk) slušao njegov sistem, za koji bih mogao da kažem da je jedan od najdetaljnijih koji sam ikada čuo, ali šta to sve vredi kada su neke druge osobine ispod proseka. Zvuk je potpuno dvodimenzionalan, bez one autentične percepcije prostora. Činele se (recimo) čuju izuzetno jasno, ali su one konstantno u ravni ili čak nešto ispred vokala, a isti je slučaj i sa ostalim instrumentima u orkestru. Vlasnik ovog sistema se izuzetno ponosi tako analitičnom zvučnom prezentacijom, ali je to po mom mišljenju daleko od neke realistične muzičke interpretacije.

Šta da kažem, osim da svako ima svoj ukus, a znamo da o tome ne vredi raspravljati.

Post Reply