HiFi & Professional Audio Forum  

Pitanjce

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Pitanjce

Post by DejanM » 19 Jul 2011, 13:14

Upravo sam izvrsio test sa ovom masom ... Test je izvrsen na sledeci nacin:

- Kao uredjaj sam koristio Pass B1 preamp. Odluka na B1 je pala iz dva razloga: prvo, taj uredjaj mi se jos uvek nalazi na probnoj plocici tako da je lako nesto lepiti i skidati; a drugi razlog je sto preampovi u principu imaju znacajan uticaj na ukupan zvuk sistema, pa je zato moguce da ce se razlike lakse uociti ukoliko se eksperiment izvrsi bas na preampu (u ovom slucaju je to izlazni buffer zakacen za pasivni TVC preamp).
- Sve vreme sam pustao samo jednu pesmu: Simply Red It's only love sa albume A New Flame.
- Test sam vrsio tako sto sam nalepio ovu masu na vrh elektrolita i to dok je sistem radio (pa samim tim i buffer). Znaci sve izmene su radjene in vivo, a da pri tom nista nije menjano: niti glasnoca niti bilo koja druga komponenta u sistemu. Stavljao sam ovu masu na elektrolite i skidao je jedno 5-6 puta.
- Elektroliti na kojima je vrsen test jesu: Mundorf MLytic 25 V, 10.000 uF.

Evo kako to izgleda kada se masa nalazi na elektrolitima:
test elektrolita.jpg
test elektrolita.jpg (118.8 KiB) Viewed 1312 times
test elektrolita.jpg
test elektrolita.jpg (118.8 KiB) Viewed 1312 times
Prednosti ovakvog nacina testiranja jeste u tome sto mozete odmah da cujete ako dodje do neke, pa makar i male, promene u zvuku sistema. Nedostatak je sto stojite uz sam uredjaj, izmedju zvucnika - znaci ne u polozaju za slusanje, zbog cega je moguce da se stvari ne cuju optimalno. Zbog toga sam nakon svakog stavljanja i skidanja mase sa elektrolita, odlazio na mesto odakle slusam muziku i pazljivo slusao pesmu.

Kratko budi receno: nisam primetio nikakvu razliku. Nakon stavljanja mase na elektrolite se ne desi ama bas nikakva promena. Pazljivijim preslusavanjem mi se ucinilo u jednom trenutku da je bas mozda zbilja nesto dugaciji sa masom. Zato sam stavio i skinuo masu sa elektrolita jos nekoliko puta ali na kraju mislim da tu nema nicega zbog cega bi se vredelo uzbuditi. Razlika i ako postoji, toliko je suptilne prirode, da nije vredna truda.

Trebalo bi ovaj eksperiment ponoviti doduse na jos nekom uredjaju i videti da li je situacija ista. Na osnovu ovog jednog eksperimenta se ne mogu izvuci generalni zakljucci. Ja licno, medjutim, verovatno necu vise gubiti vreme sa ovim ...

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 19 Jul 2011, 20:33

Stvarno si nasao na cemu ces da testiras,Bafer=no gain/ 100% negative feedback/ elektronski transformator impedeansi,vise stete nego koristi...
Sta si ocekivao da cujes,na tome,a i kako si ga zalepio... bolje bi bilo da si skinuo te plasticne folije sa elektrolita,ali onda se ne bi znalo da su Mundorf...sto bi rekli :Nije samo dovoljno da lici...
@Dioklecijan
Prica ti ima smisla,ako govorimo o VAZDUSNIM ili ZRACNIM kondezatorima,gde su,malo pre pomenuta gospoda,u svojstvu izolatora,izmedju obloga kondenzatora.
Elektroliti su hermeticki zatvoreni,sto ne znaci da u njima nema vazduha,vec da je dielektrik , neko drugo hemisko jedinjenje.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 20 Jul 2011, 09:14

gilja wrote:Stvarno si nasao na cemu ces da testiras,Bafer=no gain/ 100% negative feedback/ elektronski transformator impedeansi,vise stete nego koristi...
Sta si ocekivao da cujes,na tome,a i kako si ga zalepio... bolje bi bilo da si skinuo te plasticne folije sa elektrolita,ali onda se ne bi znalo da su Mundorf...sto bi rekli :Nije samo dovoljno da lici...
Auuuu ... .u ovako kratkom postu si me optuzio:

- da sam pokondiren jer eto koristim Mundorf kondove
- da ne umem da zalepim gumu na kond
- a onako usput si ispljuvao i buffer .... (ovaj buffer nema FB - zlatno pravilo HiFi -> ne pljuj nista dok ne cujes)

dioklecijan
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by dioklecijan » 20 Jul 2011, 20:35

gilja wrote: @Dioklecijan
Prica ti ima smisla,ako govorimo o VAZDUSNIM ili ZRACNIM kondezatorima,gde su,malo pre pomenuta gospoda,u svojstvu izolatora,izmedju obloga kondenzatora.
Elektroliti su hermeticki zatvoreni,sto ne znaci da u njima nema vazduha,vec da je dielektrik , neko drugo hemisko jedinjenje.

Nisam ja ni riječi napisao o unutrašnjem sadržaju kondezatora, a sve ostalo lijepo piše u postu.

Post Reply