HiFi & Professional Audio Forum  

Jeftin DAC

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Jeftin DAC

Post by DejanM » 15 Sep 2011, 22:03

Prekobare,

Ova kutija, koju si komentarisao, nije deo kita koji se dobija. To je zapravo jedino sto mora da odradi svako za sebe. Na slikama se nalazi kutija koju je FFL napravio.

Postoji naravno nekoliko ideja za modifikaciju. O tome bih zeleo da pricam onda kada to i uradim a ne unapred. Ovo sto predlazes ce da dodje na samom kraju. Prvo ce obe plocice na dasku (znaci bez kucista) da bih lakse mogao da menjam stvari i da ne moram svaki put da zavrcem i odvrcem srafove. U svakom slucaju, kada bude stiglo i kada budu pocele igrarije, ja cu to da ovde postujem ...

gilja
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by gilja » 16 Sep 2011, 19:36

DejanM wrote:Prekobare,

Ova kutija, koju si komentarisao, nije deo kita koji se dobija. To je zapravo jedino sto mora da odradi svako za sebe. Na slikama se nalazi kutija koju je FFL napravio.

Postoji naravno nekoliko ideja za modifikaciju. O tome bih zeleo da pricam onda kada to i uradim a ne unapred. Ovo sto predlazes ce da dodje na samom kraju. Prvo ce obe plocice na dasku (znaci bez kucista) da bih lakse mogao da menjam stvari i da ne moram svaki put da zavrcem i odvrcem srafove. U svakom slucaju, kada bude stiglo i kada budu pocele igrarije, ja cu to da ovde postujem ...
Bolje reci odmah,da ne bude kao sa onom gumom na baferu,a verovatno, vise glava zna,vise, nego jedna... :ded

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Sep 2011, 22:08

Pa evo kad bas insistiras ... prva faza je zamena postojecih delova boljim. To se pre svega odnosi na kondenzatore. Drug faza je zamena OPAs sa jednim FET sklopom. Taj FET sklop ce verovatno biti Passov Zen I/V. Treca faza je stavljanje eksternog clocka. Cetvrta verovatno stavljanje na izlazu umesto FET sklopa, Jensen trafoe direktno spregnute na DAC chip. Na kraju razmisljam da uradim kompletno novo napajanje sa boljim regulatorima. Ti regulatori ce biti shunt - nisam samo jos nacisto tacno koji ...

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 26 Sep 2011, 10:37

Upravo sam podigao paket. DAC Kit je stigao ! Imam vremena da samo da ga otvorim i pregledam pre nego sto krenem na aerodrom ...

Paket nije mnogo veliki i 3 mala paketica unutra su lepo upakovani: plocica sa napajanjem, plocica sa DACom i trafo sa konektorima. Same plocice su dobro spakovane i deluju solidno. Napajanje je uradjeno na klasican nacin sa 78xx regulatorima. Ispred regulatora su neki no-name elkos od 3300 uF a na samom izlazu napajanja su Sanyo od po 1500 uF.

DAC plocica ima CS8416 na receiver strani i PCM1798 kao DAC chip. Na izlazu je filtriranje i bufferovanje uradjeno pomocu 3 OPAs: AD827. Oni se nalaze na postoljima pa ih je lako zameniti. Na ovoj plocici su svi elementi SMD tako da zamena mora pazljivo da se vrsi. Postoji i jedan jumper pomocu kojeg se bira coax ili opticki ulaz. Ovde se namece ugradnja jednog prekidaca pomocu kojeg ce se birati ulaz.

Sam trafo je najslabija karika u ovom lancu: 10 VA sa dva sekundara od po 12V. Ovaj trafo vapi za zamenom ... Konektori su standarni chipo resenje ....

Eto toliko za sada ....

P.S. Nisam platio carinu. Nikakvi dodatni troskovi osim onoga sto je placeno preko eBay. Isporuka je trajala negde oko 2 nedelje.

Lampucera DAC.jpg
Lampucera DAC.jpg (64.22 KiB) Viewed 1555 times
Lampucera DAC.jpg
Lampucera DAC.jpg (64.22 KiB) Viewed 1555 times

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Sep 2011, 18:01

Zakacio sam ovaj kit ovako kako je stigao u sistem. Znaci koristim trenutno samo ono sto sam dobio u paketu bez ikakvih upgrade-ova ...

I moram priznati da sam veoma prijatno iznenadjen. Ovaj DAC kit svira sasvim ok. Ali kad pomislim da kosta 50 eura, onda mogu sasvim slobodno da kazem da svira senzacionalno za te novce ...

Bas mu je odlican i to je ono sto sam prvo primetio. Nije samo dubok, nego je i dobro definisan. Cela zvucna slika je ok. Srednji bi mogli da imaju vise transparentnosti i vazduha oko instrumenata a u visokim se kriju jos po neki detalji, ali sve u svemu ... to je vise nego ok zvuk. Svaki pokusaj kritike se zaustavlja pred golom cinjenicom koliko ova sprava zapravo kosta.

Mislim da je ovaj DAC pun pogodak narocito za one koji vole zescu svirku, sa puno basa, jer su niski zbilja odlicni. Kod akusticne muzike tu i tamo bi se mogla staviti primedba ali to nije nista zbog cega bi se trebalo zaliti. Uostalom, upgrades tek slede ....

Sistem je sledeci: izvor je Sony DVD player koji je pomocu Audioquest VDM 3 spojen na coax ulaz u ovaj DAC kit. Sa Kimber Timbre je onda izlaz DACa vezan na ulaz u Dayens Ampino koji pokrece par B&W 601 S3 koristeci pri tom Kimber 8TC u bi-wire varijanti.

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 29 Sep 2011, 21:15

Da li je pri testu slusan 16bitni ili 24bitni materijal? Ili oba i ima li razlike?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 29 Sep 2011, 21:19

Sir Oliver wrote:Da li je pri testu slusan 16bitni ili 24bitni materijal? Ili oba i ima li razlike?
Slusao sam obican CD - znaci 16-bitni ... 24-bitni i HR snimke cu poslusati kasnije. Trenutno nemam u B sistemu izvor koji moze da reprodukuje te HiRes formate ali ce i to kasnije doci na red.

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 29 Sep 2011, 22:07

Obrati malo paznju i na strujni kabl sa kojim napajas taj DAC, razlike znaju vrlo fino da se cuju.

Interesuje me kakva je kalkulacija da se taj DAC unapredi do nekog znacajnijeg nivoa, sa odabranim delovima i spakuje u neko pristojno kuciste da lici na nesto. Koliko ce sve to na kraju da kosta?

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 30 Sep 2011, 07:20

first wrote:Obrati malo paznju i na strujni kabl sa kojim napajas taj DAC, razlike znaju vrlo fino da se cuju.

Interesuje me kakva je kalkulacija da se taj DAC unapredi do nekog znacajnijeg nivoa, sa odabranim delovima i spakuje u neko pristojno kuciste da lici na nesto. Koliko ce sve to na kraju da kosta?
To zavisi od nekoliko odluka. U principu ne mora da bude skupo. Zamena trafoa i odredjenih kondova je reda pedesetak eura. Ako se uradi recimo fet izlaz umesto OPAs onda se radi o investiciji od mozda jos nekih 20-tak eura. Na to onda ide kuciste i konektori .... Znaci nista strasno.

Ja cu medjutim ici po dosta skuplju varijantu i racunam sa nekih 500 eura investicije ...

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 30 Sep 2011, 11:43

DejanM wrote: Ja cu medjutim ici po dosta skuplju varijantu i racunam sa nekih 500 eura investicije ...
Da nije to malo mnogo za takvu osnovu? Razumem da hoćeš malo da se poigraš i nešto napraviš,
ali ukoliko si već planirao da izdvoiš pristojnu kintu za taj projekat, mislim da je bilo mnogo
bolje da si išao na ovako nešto. Možda bi te na kraju izašlo malo skuplje, ali je potencijal daleko veći.
Buffalo III DAC
http://www.twistedpearaudio.com/digital/buffalo.aspx

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 30 Sep 2011, 14:58

first wrote:
DejanM wrote: Ja cu medjutim ici po dosta skuplju varijantu i racunam sa nekih 500 eura investicije ...
Da nije to malo mnogo za takvu osnovu? Razumem da hoćeš malo da se poigraš i nešto napraviš,
ali ukoliko si već planirao da izdvoiš pristojnu kintu za taj projekat, mislim da je bilo mnogo
bolje da si išao na ovako nešto. Možda bi te na kraju izašlo malo skuplje, ali je potencijal daleko veći.
Buffalo III DAC
http://www.twistedpearaudio.com/digital/buffalo.aspx
Pa ici cu i po to .... :D Malo da se izvezbam na Kinezu ... i da isprobam nesto sto mi se dugo vrzma po glavi ... :cafe

Tebi je nadam se jasno da ja ovo ne radim zato sto mi treba DAC, s obzirom da imam vec 3 i cetvrti u AVRu .... :D

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 30 Sep 2011, 16:18

DejanM wrote:Pa ici cu i po to .... :D Malo da se izvezbam na Kinezu ... i da isprobam nesto sto mi se dugo vrzma po glavi ... :cafe

Tebi je nadam se jasno da ja ovo ne radim zato sto mi treba DAC, s obzirom da imam vec 3 i cetvrti u AVRu .... :D
Naravno da mi je jasno, ali pokušavam da ti kažem kako mi se čini da nije vredno u tog kineza uložiti toliko novca. Pitanje je
da li će na kraju zvučano opravdati takvu investiciju. Imao sam prilike da čujem taj DAC u nekoj onako ozbiljnijoj lampiziranoj izvedbi,
i nisam baš posebno bio očaran. Dosta skupih delova, ali bez adekvatnog rezultata.

Zato i mislim da je sa njim bolje uraditi neku verziju koja će koštati do 200€, a koja će svirati kao duplo skuplji uređaj, nego utrošiti 500€
i dobiti neznatno bolje rezultate. Ako već uložiš samo u delove 500€ i sam se baviš izradom tog DAC-a, to bi onda takođe moralo
da svira na nivou bar duplo skupljeg industrijskog uređaja, što je teško očekivati od te Lampucera-e.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 30 Sep 2011, 16:36

To cemo videti ... To ne mogu znati dok ne probam ....

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 30 Sep 2011, 22:03

Kod mene se najbolje pokazao u kombinaciji sa Korg AudioGate plejerom i DSD fajlovima. Spojen coax kablom sa RME HDSP 9632.
mini-dsd.jpg
mini-dsd.jpg (75 KiB) Viewed 1218 times
mini-dsd.jpg
mini-dsd.jpg (75 KiB) Viewed 1218 times

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 30 Sep 2011, 22:27

first wrote: Zato i mislim da je sa njim bolje uraditi neku verziju koja će koštati do 200€, a koja će svirati kao duplo skuplji uređaj, nego utrošiti 500€ i dobiti neznatno bolje rezultate.
First meni se cini da je Lampucera killer upgrade za neki vremesni CD plejera koji ima opasan izgled i trzisnu vrednost koja tezi nuli. Iskoristi se kuciste, napajanje, malo se srede komponente na plocicama, sve zajedno ulaganje od 100-120 E tops. Mozda jos kao jeftino resenje za PC muzicki server, takodje ne treba kutija. Jer dobra kutija kosta bar 75E.

Sto se ulaganja od 500 E tice, ja gledam drugacije. Na danasnji dan za 500 E moze da se kupi oko 0.6 kg srebra. Treba videti kroz godinu dana da li ce ta Turbo Lampuzera da bude u klasi uredjaja koji ce moci da se kupe za tih istih 0.6 kg srebra.
Monsiurs, Faites vos jeux !
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Post Reply