HiFi & Professional Audio Forum  

Fostex FT17H

Samogradnja, šeme, modifikacije.. - Elektronik Forum EEWeb
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Fostex FT17H

Post by DejanM » 13 Nov 2012, 19:15

Drugar je kupio Fostex FT17H visokotonce, spakovao ih u kutiju i tako dobio "super" tweeter koji vezuje u paralalu sa postojecim zvucnicima. Unutar kutije se nalazi samo jedan kondenzator i zice kojima se vrsi povezivanje.

Ja sam ih doneo kuci na probu i efekat koji ovi visokotonci imaju u mom B sistemu je dosta interesantan. Njihovo dejstvo je cujno iako dosta suptilno. Cinele su znatno prezentnije nego sto je to slucaj bez ovih visokotonaca.

Cena je dosta niska a cini mi se da ovi Fostex mogu da budu solidan upgrade za zvucnike koji nemaju dobru ekstenziju u visokim.

Ovde su podaci o samom driveru:

http://www.fostexinternational.com/docs ... /ft17h.pdf
Fostex FT17H.jpg
Fostex FT17H.jpg (174.93 KiB) Viewed 1621 times
Fostex FT17H.jpg
Fostex FT17H.jpg (174.93 KiB) Viewed 1621 times

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Re: Fostex FT17H

Post by prophet » 13 Nov 2012, 21:15

Slično iskustvo, sa drugim (skupljim) Fostex drajverom sam opisao u ovoj temi:

http://www.hi-files.com/forum/index.php ... ntry446484

DejanM wrote:Drugar je kupio Fostex FT17H visokotonce, spakovao ih u kutiju i tako dobio "super" tweeter koji vezuje u paralalu sa postojecim zvucnicima. Unutar kutije se nalazi samo jedan kondenzator i zice kojima se vrsi povezivanje.

Ja sam ih doneo kuci na probu i efekat koji ovi visokotonci imaju u mom B sistemu je dosta interesantan. Njihovo dejstvo je cujno iako dosta suptilno. Cinele su znatno prezentnije nego sto je to slucaj bez ovih visokotonaca.[/attachment]

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 14 Nov 2012, 10:44

Prophet,

Ja u principu ne mislim da je koriscenje ovih super tweetera dobra ideja. Ako je zvucnik dobro spakovan i ima dobar visokotonac, cemu onda super tweeter ? Ove spravice medjutim znaju da idu dosta visoko, sto moze da bude u nekim situacijama dobro za ukupan sound sistema. Narocito ako imate sistem koji reprodukuje nesto u visokim ... Medjutim, integracija ovih super tweetera sa zvucnicima je sigurno tema i to treba raditi za svaki tip zvucnika - sto stvari cini malo komplikovanijim.

Kod mene ovi visokotonci rade dobro ali su malo prejaki tako da visoki dominiraju zvucnom slikom malo vise nego sto bi trebalo. Na prvo slusanje mi se dopalo sto cinele zvekecu unaokolo ali nakon jedno par sati slusanja, kada sam ugasio sistem, imao sam utisak da sam slusao kakofoniju. Trenutno razmisljam da li se uopste vredi zamajavati sa tim ... trebalo bi ih malo prigusiti ... mozda za nekih 2 do 3 dB. Pa onda probati ponovo. I tako verovatnpo nekoliko puta ...

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 14 Nov 2012, 17:50

Mislim da ih vredi koristiti, naravno ne uvek na ovaj način (zavisi od zvučnika). Ne znam za taj model, ali ovaj koji je radio kod mene, takođe sa 1uF, stvorio je efekat boljeg doživljaja prostora. Doduše meni ta efikasnost i treba. Samo što je ovaj model poprilično skup, ali taj koji ti testiraš nije pa mislim da se vredi poigrati.

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 14 Nov 2012, 20:56

Deki
Na tim visokim super Fh
nije stvar u prigusenju
vecu koriscenju filtera viseg reda.
Pretpostavljam sa verovatnocom od 85%
da si koristio primer iz PDF-a
isto tako verovatno bez pota za atenuaciju.
Zakljucke si doneo prebrzo na osnovu poverenja u predlog skretnice proizvodjaca
koji se poklopio sa nedostatkom delova za pravu skretnicu
pri tome mislim na induktivnosti koje su potrebne za sve redove skretnica SEM za famoznih 6db
pa je valjda zbog toga audiofili najcesce i koriste?
.
zbog takvih rezova je i blo kakofonije,
kao posledice nepravilnog secenja, preklapanja sa vec postojecim visokim, pomeranja u fazi
koje ako je pozitivno prouzrokuje jos vece izdizanje u delu preklapanja itd itd.
.
Zakljucak napravi PRAVU skternicu na osnovu merenja vec postjeceg drivera i parametara
tog novog, primeni, koriguj i poslusaj
pa onda donesi koliko toliko ispravan sud, baziran na stvarnim desavanjima
a ne na greskama
posto na driveru vec postoji mala horna
preporucujem skretnicu minimum 18db/oct
.
sorry na opsirnom postu
:nic
.
BTW ovaj driver izgleda dobro sem sto mnogo pada pod uglom slusanja
oko 10-12db oct i to bas u supertweeter regionu gde bi itrebalo da se koristi
U svakom slucaju OK i fini driver?

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 14 Nov 2012, 21:06

drugo ta kutija za STW je prevlika
ima preveliki front u smislu reflektujece povrsine
sto je kod vis kriticno...
sto manja kutijica to bolje
.
Kao kod big brother modela... :D

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 16 Nov 2012, 09:27

Ove primedbe mi deluju veoma razumne. Moje razmisljanje ide u pravcu smisla svega toga - jer ako ce se praviti nova skretnica zar nije onda bolje napraviti ili kupiti novi zvucnik ? Ali to su neka moja licna razmisljanja ... Napominjem, ja nisam napravio/sklopio ovaj visokotonac vec sam ga pozajmio od drugara. Kod mene se nalazi uglavnom zbog moje znatizelje da cujem kako to radi, jer se radi o dosta jeftinom driveru ... Cinjenica je da ovi tweeteri imaju efekta i moja predpostavka jeste da ako se uradi recimo ovo sto je Riviera predlozio, da to moze lepo da svira. Ali kao sto rekoh: ako niste zadovoljni reprodukcijom visokih u svojim zvucnicima, zasto onda samo kupovati ovakav visokotonac ? Zasto ne ici po nove kutije ?

Drugar se upustio u ovu pricu jer je napravio full range bas reflex sa Fostex FE166. Medjutim problem sa njegovim zvucnicima jeste bas podrucje a ne visoki opseg ... (Po meni bas reflex nije bas najbolji pristup za ove drivere i tu treba ici sa horna principom). Tako da ni njemu ove sprave ne rade posao. Mogu da zamislim neke full range drivere kojima recimo treba podrska u visokim, pa da onda dodje recimo do smislene upotrebe ovakvih tweetera ... Ili recimo ovo sto prophet navodi kao rezultat, a sto se i meni ucinilo u par mahova (slusajuci kod drugara ali ne i kod sebe) da dolazi do nesto bolje reprodukcije prostornosti zvuka ...

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 16 Nov 2012, 12:49

Deki koliko se sećam tvoj visokotonac već radi do 40KHz, pa mu podrška u vidu ovakvih drajvera nije potrebna.

EDIT

Sada videh da si ih koristio u B sistemu. Svejedno, verovatno je bio izražen efekat superponiranja.

Post Reply