HiFi & Professional Audio Forum  

Da li je Router HiFi komponenta ?

Digitalne komponente, Bežični Audio, Striming..
Post Reply

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 01 Sep 2012, 09:56

Namerno sam dao ovakav provokativan naslov ovom topicu da bih ukazao na jednu bitnu stvar ...

Ako spadate u one kome streaming muzickih datoteka kroz kucnu mrezu predstavlja glavni izvor muzike, onda se suocavate sa jednim, za HiFi potpuno novim, problemom: kako treba da izgleda ta mreza da bi se dobio najbolji moguci zvuk ?

Staro pravilo HiFi-ja vazi i ovde: sto je kraci put koji stream treba da predje od diska do HiFi sistema - utoliko bolje. To znaci da treba praviti sto je moguce jednostavnije konfiguracije i mrezu po mogucstvu realizovati sa LAN kablovima. Tu moze da se prica o vrsti i kvalitetu tih kablova ali u principu ste tu na dobroj strani. Onog trenutka kada koristite WLAN kao medij za prenos streama, stvari pocinju da bivaju slozenije. Razlog lezi u cinjenici da je WLAN dosta nestabilan medij i podlozan uticaju raznih drugih zracenja, prepreka, itd.

Ako imate slozeniju konfiguraciju mreze - u prizemlju npr. imate racunar direktno zakacen za router a na spratu access point koji je ekstenzija routera u prizemlju i network player koji je preko WLAN-a zakacen za taj Access Point, onda cete primetiti razlike u kvalitetu zvuka (odnosno prijema streama) u zavisnosti koji WLAN router koristite. Dve karakteristike su pri tom bitne: domet samog routera (odnosno jacina signala na mestu gde se nalazi network player) ali i stabilnost signala koju WLAN router emituje. Ovo drugo mi se cini cak jos i vaznijim, jer za prenos muzike nije potrebno previse Mb/s ... zapravo par Mb/s je dovoljan. Ali je potrebno da bude stabilan signal.

Ja nisam direktno poredio dva routera ali se jesam igrao sa raznim konfiguracijama mreze i primecivao razlike u zavisnosti npr. da li mi je comp na koji je zakacen USB disk sa muzikom vezan kablom na router ili WLANom ... da li je SB Duet zakacen direktno za taj router na kom se nalazi i comp ili je zakacen za access point ...

Ja sam petljajuci sa raznim routerima u zadnjih par godina (Linksys i nekoliko modela Netgear) na kraju otisao po Apple Airport Extreme, pri cemu jedan radi kao main router direktno zakacen za modem dok je drugi ekstenzija (Access Point) tom main routeru ... Ove Apple sprave mogu da preporucim: vrlo su jednostavne za konfiguraciju i odrzavanje; lako se vrsi ekstenzija; signal je jako stabilan iako recimo Netgear ima veci domet.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Re: Da li je Router HiFi komponenta ?

Post by DejanM » 01 Sep 2012, 10:12

Apple routeri imaju digitalni audio izlaz (konektor je mini banana). To prakticno znaci da vam i ne treba nikakav network player - ako na serveru imate instalirane iTunes, vi mozete direktno da streamujete muziku na Apple router i da sa njega skinete spdif signal prema DACu. Cak sta vise - Apple routeri imaju i analogni audio izlaz sto moze da "drzi vodu" dok ne kupite neki bolji DAC. Kao daljinski se obicno koristi iPhone ili iTouch ...

Drugar ima ovakvu konfiguraciju i veoma je zadovoljan kako to svira. Naravno kvalitet zvuka mnogo zavisi od kvaliteta DACa ali u principu takva konfiguracija funkcionise.

Najmanji Apple router, AirPort Express, kosta stotinak eura ...

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 01 Sep 2012, 13:45

Koje formate podrzava iTunes? Konkretno me zanima da li podrzava .wav?

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 01 Sep 2012, 13:55

prophet wrote:Koje formate podrzava iTunes? Konkretno me zanima da li podrzava .wav?
Citat: "iTunes supported audio formats include: MP3, AAC, AIFF, WAV, Audible .aa files and iTunes purchased M4A and M4P music files. iTunes can convert between MP3, WAV, AAC, AIFF, Apple Lossless."

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by PrekoBare » 01 Sep 2012, 17:54

Dejane, odabir routera je i IT pitanje. A naziv IT dolazi od "It depends..."

Da se ne bi vodila diskusija po principu "ja o crnom, ti o belom luku" neophodno je definisati sta cini mrezu, sta cini izvor a sta cini plejer.

Mnogi korisnici Wintel platforme i ne pomisljaju da postoji nesto drugo pa daju savete kao da su univerzalni. Drugi podrazumevaju da je softverski plejer isti i na Windows i na OS/X platformi a nije. Kad se tome dodaju jos i raznorazni
network plejeri/strimeri koji koriste sve moguce varijante ugradjenih posebnih Linux ukusa, zabuna je kompletna.

Sa ogradom da govorim o Windows 2000, XP, Windows 7 hteo bih da istaknem sledece.

1. Itunes na Windows platformi je pogresan izbor. Ko hoce Itunes, neka kupi spravu od Apple (Mac bilo koji).
Windows Itunes je bleda imitacija Itunes na Mac-u. Izgubio sam 2 godine sa tim pa znam.

Way to go: Foobar (besplatan) ili JR Music Center (placa se)

2. Plejer za audiofilsku upotrebu baziran na Windows platformi podrazumeva da network komponenta nije instalirana i da
Windows nema pristupa mrezi. Hard drajvove je moguce kaciti iskljucivo kao SATA, fiberchannel kartice ili eventualno kao
USB fijoku POD USLOVOM da se ne koristi USB DAC.

Istovremeno koriscenje USB ulaza i izlaza je vrlo cesta greska.

Windows platforma koja ima mrezni pristup je mid-fi. To je super zgodno, ali nije high end. Mnogi koji pljuju PC kao plejer su slusali umrezeni PC koji svira Itunes pa na osnovu toga stekli zakljucak. Windows je odlican za muziku ali ima ogranicenje- nije za svakog dobro resenje.

Sta je moj savet - kome je neophodan striming za celu kucu, neka napravi server negde u nekom cosku i na njega kaci MAC,
ili neki od strimer uredjaja.

Izbor routera tu sigurno ima uticaja.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

prophet
redovni korisnik
redovni korisnik

Post by prophet » 01 Sep 2012, 18:30

NeatGuy wrote:
prophet wrote:Koje formate podrzava iTunes? Konkretno me zanima da li podrzava .wav?
Citat: "iTunes supported audio formats include: MP3, AAC, AIFF, WAV, Audible .aa files and iTunes purchased M4A and M4P music files. iTunes can convert between MP3, WAV, AAC, AIFF, Apple Lossless."

Hvala na odgovoru :mr

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Sep 2012, 07:49

Sledeci gore navedene principe, u mom slucaju, bi idealna konfiguracija izgledala ovako: Mac Mini (na kom trci Logitech Media Server) zakaciti LAN kablom za isti router za koji je LAN kablom zakacen i moj network player (Embla). I to je to ...

Sinoc sam naucio kako da kopiram files sa Win 7 na MAC. Osim toga je MAC Mini savrseno tih, ima HDMI izlaz pa se lako kaci na TV a za daljinski imam nekoliko dobrih varijanti. Filmovi koji se gledaju preko MAC Mini su odlicnog kvaliteta tako da moze da se koristi i kao video izvor.

Trenutno streamujem sa MAC Mini kroz mrezu koristeci WLAN i to radi isto dobro (Mac zakacen za Apple router - WLAN - Apple Router za koji je zakacena Embla). Logitech Media Server radi stabilno pod MAC OS (i pod Win 7) tako da to ostaje moj izbor za DLNA server.

NeatGuy
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by NeatGuy » 02 Sep 2012, 10:29

PrekoBare wrote:Dejane, odabir routera je i IT pitanje. A naziv IT dolazi od "It depends..."

Da se ne bi vodila diskusija po principu "ja o crnom, ti o belom luku" neophodno je definisati sta cini mrezu, sta cini izvor a sta cini plejer.

Mnogi korisnici Wintel platforme i ne pomisljaju da postoji nesto drugo pa daju savete kao da su univerzalni. Drugi podrazumevaju da je softverski plejer isti i na Windows i na OS/X platformi a nije. Kad se tome dodaju jos i raznorazni
network plejeri/strimeri koji koriste sve moguce varijante ugradjenih posebnih Linux ukusa, zabuna je kompletna.

Sa ogradom da govorim o Windows 2000, XP, Windows 7 hteo bih da istaknem sledece.

1. Itunes na Windows platformi je pogresan izbor. Ko hoce Itunes, neka kupi spravu od Apple (Mac bilo koji).
Windows Itunes je bleda imitacija Itunes na Mac-u. Izgubio sam 2 godine sa tim pa znam.

Way to go: Foobar (besplatan) ili JR Music Center (placa se)

2. Plejer za audiofilsku upotrebu baziran na Windows platformi podrazumeva da network komponenta nije instalirana i da
Windows nema pristupa mrezi. Hard drajvove je moguce kaciti iskljucivo kao SATA, fiberchannel kartice ili eventualno kao
USB fijoku POD USLOVOM da se ne koristi USB DAC.

Istovremeno koriscenje USB ulaza i izlaza je vrlo cesta greska.

Windows platforma koja ima mrezni pristup je mid-fi. To je super zgodno, ali nije high end. Mnogi koji pljuju PC kao plejer su slusali umrezeni PC koji svira Itunes pa na osnovu toga stekli zakljucak. Windows je odlican za muziku ali ima ogranicenje- nije za svakog dobro resenje.

Sta je moj savet - kome je neophodan striming za celu kucu, neka napravi server negde u nekom cosku i na njega kaci MAC,
ili neki od strimer uredjaja.

Izbor routera tu sigurno ima uticaja.
Može li neko detaljnije obrazloženje ovih, kako reče DejanM, principa, pre svega onih pod brojem 2?

first
Audio Expert
Audio Expert

Post by first » 02 Sep 2012, 12:52

DejanM wrote:Sledeci gore navedene principe, u mom slucaju, bi idealna konfiguracija izgledala ovako: Mac Mini (na kom trci Logitech Media Server) zakaciti LAN kablom za isti router za koji je LAN kablom zakacen i moj network player (Embla). I to je to ...
Nisam baš siguran da je to idealno,...
...ako je kvalitet zvuka prioritet, onda je najbolje rešenje da na Emblu zakačiš eksterni USB HDD
sa sopstvenim napajanjem na kome će biti arhivirana isključivo muzička biblioteka. I to je to....

Za ostale sadržaje (Video materijale) koje vučeš kroz mrežu sa servera do televizora, možeš kako god hoćeš.

Topic author
DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 02 Sep 2012, 15:45

first wrote:
DejanM wrote:Sledeci gore navedene principe, u mom slucaju, bi idealna konfiguracija izgledala ovako: Mac Mini (na kom trci Logitech Media Server) zakaciti LAN kablom za isti router za koji je LAN kablom zakacen i moj network player (Embla). I to je to ...
Nisam baš siguran da je to idealno,...
...ako je kvalitet zvuka prioritet, onda je najbolje rešenje da na Emblu zakačiš eksterni USB HDD
sa sopstvenim napajanjem na kome će biti arhivirana isključivo muzička biblioteka. I to je to....

Za ostale sadržaje (Video materijale) koje vučeš kroz mrežu sa servera do televizora, možeš kako god hoćeš.
Ja vec koristim tu opciju. Zakacio sam SSD disk u USB Docking Station na USB ulaz u Emblu. Docking station ima svoje posebno napajanje. I to radi dobro ... Tu mi se nalazi Hi Res muzika.

Medjutim sa tim pristupom ima jedan krupan problem - svaki put kada zelim da iskopram neki nov CD na disk ja moram da ga otkacim od Emble zakacim na comp itd. Inace to jeste ubedljivo najjednostavnije resenje ...

cdanijel
povremeni korisnik
povremeni korisnik

Post by cdanijel » 03 Sep 2012, 00:58

DejanM wrote:
Ja vec koristim tu opciju. Zakacio sam SSD disk u USB Docking Station na USB ulaz u Emblu. Docking station ima svoje posebno napajanje. I to radi dobro ... Tu mi se nalazi Hi Res muzika.

Medjutim sa tim pristupom ima jedan krupan problem - svaki put kada zelim da iskopram neki nov CD na disk ja moram da ga otkacim od Emble zakacim na comp itd. Inace to jeste ubedljivo najjednostavnije resenje ...
Meni je trenutacno to i Squeezebox jedini izbor. Srecom pa SB ne ovisi o routeru...

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 03 Sep 2012, 17:19

I ja sam (pre)zadovoljni korisnik Apple AirPorta. ( Čak 2 komada a i jednog ROKU Soundbridge-a).
Moj put ka mrežnom playeru je bio malo vrludav i trnovit. Probao sam najpre ( DIY) USB konvertor i DAC. Mali PCM2707 koji je preko USBa vezan na LAPTOP a SPDIF ( I2S) šalje na DAC.
Sledeći korak je bio ROKU Soundbridge kojim sam više nego zaovoljan.
Sve vreme sam hteo da napravim neki "svoj" mrežni media player koji bi bio baziran na ROUTERu pod OpenWRTom, USB HDDom i USB audiom. Da mrežni p'layer nije ništa drugo do router sa audio izlazom. Ja sam hteo da ubacim OpenWRT na router i preko USBa izadjem na DAC. I baš kad sam nabavio sve podatke o samogradnji Router/playera, došao mi je do ruku Apple AirPort. I router i player i WiFi. Ustvari to je WiFi USB DAC ( WiFi + PCM2705). Šteta što su mu ukinuli podršku za HDD jer bi onda bio All in one rešenje.
Oduševio sam se kad sam ga probao i odustao od samogradnje. Ništa ni približno za ovu cenu ne mogu da napravim.

PS Jedno vrlo simpatični rešenje. Umesto lowcost USB sounda bi prebalo neki kvalitetniji USB to DAC.
http://devices.natetrue.com/musicap/

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 03 Sep 2012, 19:32

ruter jeste komponenta
zbog toga sto nije jednostavni baffer
vec ima vise specificnih protokola
ti protokoli imaju svoje registre i memorije
koje se pune i prazne
brzina punjenja i praznjena bi trebalo da bude sto uskladjenija
kao i kvalitet standardnog softvera protokola
i internog softvera kompanija.
Tu su jos i konektori i kablovi
Ali sto je znacajnije i driveri za deo zicane veze...
Za flac fajlove je sigurno OK
za pun format bi trebalo napraviti slusne testove.
.
U principu uredjaj i nema osnovnu namenu da bude top komponenta
nego da prvenstveno zadovolji potrebu i udobnost
korisnika koji zele bezicnu vezu sa bazicnim sistemom
a ne zele da instaliraju dodatni sistem samo za muziku
prvenstveno zbog vecih dimenzija i ventilatora u sistemima koji se cuju sa centralne tacke gde su ostale jedinice
.
Ja mislim da je to sve opravdano.
Bez obzira na to sto i dalje volim da opoipam volume pot
:oky
tako da kod tih bezicnih urdjaja primarno je pouzdanost i tacnos u radu,
kompatibilnost, dizajn i kvalitet izrade,
ergonomija, ctljivost vidljivost itd
A NE
kvalitet zvuka koji cak nije ni odmah iza uredjaja
vec uredjaj predaje odgovornost DACu za to...
.
Mozda nisam u pravu ali nekako sam pokusao da objasnim moje vidjenje te stvari...

RIVIERA
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by RIVIERA » 03 Sep 2012, 19:40

ma kod appla radi sve super i na osx i na win
taj njihov wireles je strasno simpatican
a jedino je tu problematican onaj lowcost gadget BB usb-dac PCM2xxx
sa tog mesta bi trebalo uzeti usb-audio
galvanski ga izolovati i proslediti na neki usb to I2S uredjaj
izolovati I2S bus, ubaciti true osilator master clockove
I2S diff drivere
posebna napajanja za sve to
pa tek onda na pravi dac
...
na taj nacin bi se zadrzalo jezgro uredjaja
a unapredilo sve ono drugo sto apple nije mogao ostvariti na tom malom prostoru i po toj ceni
...
:nic

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 03 Sep 2012, 20:26

Simpatična ideja.
Jedan drugar DIYer planira da umesto PCM2705 ( kojni nema I2S izlaz) stavi PCM2707 ( ili neki drugi iz te familije koji može da isporuči I2S) i da dobije I2S koji bi dalje procesirao.
Javljam rezultate kada ih bude.

Post Reply