HiFi & Professional Audio Forum  

KAKO POPRAVITI CD PLAYER

Kvarovi na komponentama i opremi, saveti za pomoc i popravku
Post Reply

Topic author
rogits
Nov korisnik
Nov korisnik

KAKO POPRAVITI CD PLAYER

Post by rogits » 07 Jun 2010, 18:28

Evo upravo sam se registrovao na ovaj odlican forum i nadam se da ima strucnih ljudi koji bi mogli da mi pomognu. Naime o cemu se radi? Veliki sam audiofil i volim da slusam muziku sa CD playera ili gramofona vezane na pojacalo. Imam ja i comp i lap-top i par dvd-a sa 5.1 sistemom u svakoj sobi ali ipak volim kada stavim disk u CD player ili plocu na gramofon. Vec 10-tak godina imam CD player TECHNICS SL-PD867, 5 disc changer koji je do pre par meseci radio perfektno. Dakle, poceo je jednostavno da ne cita diskove, ali u pocetku je to bilo jedan procita drugi ne i to bez ikakvog pravila. Dogodi se da onaj sto je vec procitao posle 10 minuta ga ne vidi. Odneo sam ga na popravku, majstor je pogledao i kod njega je citao sve diskove. Vratio sam ga kuci, kod mene 1 procita 5 ne procita, do pre 10-tak dana od kada ne cita vise ni jedan disk. Imam jos jedan odlican DENON Cd player, tako da mi nije neki problem, imam na cemu da slusam muziku, ali voleo bih ako mogu da ga popravim. Nisam siguran da je u pitanju laser, posto kazem desavalo se da disk procita, a posle 10 minuta ga ne procita ili obratno. Mozda je nesto u polozaju changer-a u koji se stavljaju diskovi. Palo mi je na pamet da mozda ne nacentrira povrsinu diska na laser ili nesto slicno. Ako ima ljudi koji se bave ovim stvarima bio bih im zahvalan da mi daju savet na koji nacin mogu da proverim da li je u pitanju ipak laser ili mozda nesto drugo.

PrekoBare
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Re: KAKO POPRAVITI CD PLAYER

Post by PrekoBare » 07 Jun 2010, 19:10

Nagradno pitanje: da li se ---- u prostoriji u kojoj je plejer? Postoji mogucnost da se socivo lasera jednostavno isprljalo.

Ako si pazljiv sa pipavim stvarima, to mozes vrlo lako da ocistis, ako nisi, zamoli nekog ko jeste, nekog fotoamatera na primer.

Nije nikakva mudrost, vazno je samo da se koristi papir koji ne ostavlja dlacice, recimo papir za ciscenje objektiva fotoaparata i pumpica za vazduh ili
vazduh pod pritiskom (sprej-konzerva).

Socivo se kad je cisto obicno presijava plavicasto. Ako je kod tebe mat, to je prasina i prljavstina.

0. Iskopcaj iz struje, otvori poklopac. Lociraj gde je socivo lasera, ispod nosaca diska.

1. Prvo izduvaj prasinu vazduhom/pumpicom. NE POKUSAVAJ DA ODUVAS dahom.

2. Foto papir urolaj kao cigaru i pocni da cistis kruzno, od periferije ka centru. Kad zavrsis, pumpicom ocisti.

3. Pokvasi drugu stranu "cigare' tecnoscu za ciscnjenje objektiva, taman toliko da ne kaplje. NE SME DA KAPLJE. Kruznim pokretima na isti nacin obrisi socivo.
Ostavi da se osusi.

Umesto foto-tecnosti eventualno 98% etil alkohol iz apoteke (NE ONAJ ZA RANE).

4. Zatvori poklopac i probaj da li svira. Uzmi za pocetak neki cist disk a posle bilo koji.

Ako problem i dalje postoji, laser je gecrkt. Na starom Technics plejeru mislim da nema smisla da ga menjas.
"Najbolje je neprijatelj dobrog"

Volter

Topic author
rogits
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by rogits » 07 Jun 2010, 19:27

Hej, super, nisam se nadao da ce neko tako brzo da mi da savet. Ma da, uredjaj je star i ne isplati se bilo sta popravljati ali opet mi je nekako zao kada gledas 'masinu' u perfektnom stanju, a ne radi. I ne kod mene se ne ...., posto i ja ne ....., a svi moji diskovi su originali i svi su u perfektnom stanju. Mislis da ne moze da bude nesto oko mehanike....

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 07 Jun 2010, 19:48

Nikako alkohol. Ostavlja beli sloj . Voda ili hidrogen. Dobro osusiti.
Ponekad je potrebno skinuti poklopac sociva i ocistiti unutra.

http://www.lampizator.eu/LAMPIZATOR/TRA ... ology.html

Leonardo
Nov korisnik
Nov korisnik

Post by Leonardo » 22 Jun 2010, 08:49

Optiku, bilo koje vrste, preporučljivo je čistiti - izopropil alkoholom - odlično čisti i ne ostavlja tragove za sobom.

Proizvodi se i kod nas ( preporučen link )

http://www.gram.rs/izopropil_alkohol.htm
Last edited by Leonardo on 22 Jun 2010, 16:55, edited 1 time in total.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Jun 2010, 14:35

Ja sam za isopropil alkohol kao sredstvo za ciscenje i odrzavanje uredjaja i PCBs cuo pre nekoliko godina. Proverio sam sa svojom suprugom (kojoj je hemija struka) i ona mi je potvrdila da isopropil nije agresivan i ne ostecuje ni plastiku ni druge materijale. Ona mi je nabavila bocicu "carobnog napitka" koju od tada redovno (hmmm - istinitije bi bilo reci: kada se setim) koristim ...

Sir Oliver
srebrni korisnik
srebrni korisnik

Post by Sir Oliver » 22 Jun 2010, 19:35

Gerner, daj podatke o kakvom se problemu radi. Imao sam nekoliko uspesnih popravki CD playera ( Philips, NAD, DENON) sa slicnim kvarom.

DejanM
Audio Expert
Audio Expert

Post by DejanM » 22 Jun 2010, 21:45

Teac D-700 je svojevremeno bila dobra sprava. Vredelo bi se potruditi da se povrati u zivot ....

Post Reply